Beykoz'da 4 saat 13 dakikalık meclis toplantısı

  • Güncelleme: 09.07.2020 17:34
  • Okunma: 6117 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi, 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerin ve denetim komisyonunun raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Beykoz'da 4 saat 13 dakikalık meclis toplantısı

Beykoz Belediye Meclisi, Temmuz ayı 3. birleşimini Başkanvekili Gaye Zayıf'ın başkanlığında toplandı.

Meclis'te kürsüde yapılan konuşmalar sırasında her konuşmacının ardından kürsü dezenfekte edildi ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edildi.

Yapılan toplantıda 2019 yılı içerisinde Beykoz Belediyesinin faaliyetleri kitapçık olarak meclis üyelerine dağıtıldı ve tekraren okunmadı.

Denetim Komisyonu raporu AK Partili Meclis Üyesi Serkan Şahin tarafından okundu.

Denetim Komisyonu Mehmet Akif Soysal, Serkan Şahin ve Cemal Sataloğlu'ndan oluşurken, komisyonunun hazırladığı rapora muhalefet partisi şerh düştü.

Şerh maddeleri de Meclis Katip Üyesi Serkan Şahin tarafından okundu.

Şahin, denetim komisyonu raporuna şerh olması için muhalefet tarafından hazırlanan 17 maddelik muhalefet şerhini okudu.

Okunan şerh maddeleri arasında, "İdareye ait reklam ilan billboardlarının ihale yapılmadan ve  gelir elde etmeksizin kullandırılması", "İhale sözleşmesinin yükümlülüklerinin yerine getirilememesine rağmen hakkediş düzenlenmesi", "Şehit gazi çocukları sünnet yaptırılması ve sünnet töreni ihalesinde idarenin alım yapılmayan hizmetler için hakkediş ödemesi yapması" ve "Bir vakıf tarafından  175 m² alanı olan bir ilana ait idarenin reklam ve ilan vergisi alınmaması" maddeleri dikkat çekti.

Muhalefet Şerhinin okunmasının ardından oturuma 10 dakika ara verildi. Aranın ardından muhalefet adına Cemal Sataloğlu bir konuşma yaptı.

Sataloğlu, "Bırakın yeni gelir kaynakları yaratmayı, vakıfların kullandığı yerlerden gelir elde etmediğinizi hatırlatınca, zabıtaların ellerine makbuzları verip ceza kesecek esnaf arayan sizin yönetiminizdi. Mali işlerden sorumlu başkan yardımcımız gelir kaybı olarak işaret ettiğimiz ve arkadaşlarını uyardığımız bazı konularda görülen hataları fark edip anında gerekli müdahaleleri yaptı ve gelir getirecek faaliyetler için yakın geçmişte ihaleye çıktı." dedi.

"Başkanın planladığı 5 yılın 1 yılı sona erdi"

Belediye kaynaklarından birilerinin haksız zenginlik elde etmesine müsaade etmeyeceklerini ifade eden Sataloğlu, "Geçen yıl sayın başkan faaliyet görüşmelerinde, '15 yıldır burada AK Parti belediyeciliği var. Önümüzdeki 5 yılda yapacağımız işlerin altlığını oluşturduk. Önümüzdeki 5 yılda 15 yıllık hizmet vermeyi planlıyoruz, onun altlığını oluşturduk.' demişti. Sayın başkanın planladığı 5 yılın 1 yılı bitti. Geçen bir yılın özetine baktığımızda haziran ayında Küçüksu festivali, temmuz ayında su sporları festivali, ağustos ayında Karpuz festivali, eylül ayında çayır festivali ve mısır festivali, ayrıca Belediye çalışanlarına yapılan sendikal baskılar, zabıta olarak görev yapan çalışanların zabıta kıyafetlerinin çıkarttırılarak birimlere yönlendirilmesi, çektiğiniz belgesel filmleri var." diye konuştu.

"Yapılan ve yapılacak olanın tanıtımı için 3.5 milyon lira"

 CHP'li Beykoz ve İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, şunları kaydetti:

"Harcama tutarlarının bazıları ise, tesis, hizmet binaları yapım ve onarımları için 11 milyon 896 bin lira, taşıt ve iş makinesi kiralanması için 19 milyon 164 bin lira, ana bilgisayar ve kurumsal bilgisayar ağı bakım güncellemesi 2 milyon 835 bin lira, sahipsiz hayvanların toplanması rehabilitasyonu, açık ve kapalı alanlarda haşere ve kene mücadelesi için 8 milyon 679 bin lira, temsil, tanıtma, ağırlama ve kutlamalar kapsamında etkinlik ve organizasyon için 3 milyon 413 bin lira, seminer, konferans söyleşi vb. kültürel etkinlikler düzenlenmesi için 12 milyon 354 bin lira, ilçe sakinlerine festival konser sinema,tiyatro ve etkinlikler düzenlenmesi için 2 milyon lira, bakınız ilginç olanı ise yapılan veya yapılacak olan faaliyetlerin tanıtımının  sağlanması için ise 3 milyon 402 bin lira harcanmış olması, bunlar sadece bir kısmıdır"

"Beykozlunun parasını hesapsız harcadınız"

Sataloğlu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin tadilatına yakın geçmişte 7 milyon lira harcandığını hatırlatarak, "Bugünlerde dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılıyor. Harcanan bu paraların hesabını vermelisiniz. Kendi cebinizden mi harcıyorsunuz bunları. Beykozlunun parasını, siz hesapsız harcadınız" ifadelerini kullandı.

İktidar partisi adına konuşan Adem Sefer, "Son dönemde tamamen Yücel Çelikbilek'in çabası ile Türkiye'de benzerine rastlanamayan bir yaklaşımla 2B arazisi üzerinde oturan hemşerilerimizin büyük bir kısmı oturdukları yerlerin tapularını aldılar." dedi.

"Her kesim dinlenerek yol haritası çıkarıldı"

2B sürecinin dahiyane bir şekilde gerçekleştiğini dile getiren Sefer, "Görülmemiş bir çaba sonucu hem Beykozlu hemşerilerimizi tapu sahibi oldu.Hem de Beykoz halkına hizmet edilmesi için belediyenin kasasını doldurdu. Seçim sonrası Beykoz'un problemleri masaya yatırılmış ve neler yapmamız gerektiği konusunda her kesim dinlenerek bir yol haritası çıkarılmıştır." diye konuştu.

Sefer, şunları söyledi:

"Beykoz'un problemlerinin başında imar planları geliyor. Beykoz'un İstanbul'un diğer ilçelerinde farklı olarak Boğaziçi ön görümün ve her şeyden önemlisi SİT problemi vardır.Birileri çıkıp bu kadar zamandır iktidardasınız neden çözmediniz diyorlar. İki ağaç için Türkiye'yi ayağa kaldıran her tarafı yakıp yıkan zihniyeti çabuk unutuyorlar."

"Çok yakında müjdeli haberleri Beykoz ile paylaşacağız"

"Beykoz için yapılan planlar hep sekteye uğratıldı. En son Yücel bey zamanında yapılan planlar bildiğiniz gibi mahkemeden döndü. Murat Aydın başkanım seçildikten sonra Ankara'ya defalarca giderek her fırsatta başta Çevre ve Şehircilik Bakanımızla olmak üzere yetkili makamlarla görüşüp Beykoz'u anlatıp çıkış için çaba sarf etmesi sonucu bölgede yürütülen çalışmalarda sona gelinmiştir. Umuyorum çok yakında müjdeli haberleri Beykoz kamuoyuyla paylaşacağız. Bir taraftan imar planlarıyla uğraşırken diğer taraftan tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi salgınına rağmen Beykoz'a hizmette hız kesmeden devam ediyoruz."

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, denetim komisyonu raporunun dışarı sızdırıldığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aydın, rapor kapalı zarfla kendisine teslim edildikten sonraki bir ay hiç bakmadığını daha sonra raporun detaylarıyla ilgili söylemlerin sokakta yayıldığını ifade ederek, "Yasa diyor ki çalışmayı yapan arkadaşlar dışarıda konuşamaz. İçeriğinde suç teşkil eden durum varsa süreci başkan başlatır. Başlatmak zorundadır. Rapordan sonra muhalefet şerhi okununca benim sokakta duyduğumla muhalefet şerhinin aynı olduğunu gördüm. Hangi kanalla bu raporun içeriği sokağa sızdı. Bu suç teşkil etmiyor mu? Faaliyet raporuyla ilgili konuyu arkadaşlarımız takdim etti. Denetim raporumuzun içeriği de genel olarak 2019 yılı ile ilgilidir." dedi.

Seçim öncesi 15 yıllık hizmeti 5 yılda vermeyi hedefledikleriyle ilgili söylemlerine de değinen Murat Aydın, kendi deneyimine ve Çelikbilek döneminden kendisine devredilen belediyeye güvenerek bu sloganı kullandığını kaydetti.  

Aydın, bu şekilde devam ettikleri takdir 15 yıllık hizmetten daha fazlasını yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

"Gördüğün bir olumsuzluk varsa mahkemeye git"

Beykoz Belediye Başkanı, 2019 bütçesi yapıldıktan sonra Gençlik ve Spor Müdürlüğü kurulduğuna dikkati çekerek, "Beykoz Sempozyumu yapıldı, ne yapıldı? 5-10 tiyatro, 2 konser kaça yapıldı? 3 küsur milyona. Denetim komisyonundaki arkadaşa da ayrıntılı bunun bilgileri verildi. Hala sempozyum şu fiyata yapıldı demenin anlamı nedir? Gördüğün bir olumsuzluk varsa git mahkemeye müracaat et. Olmayan bir şeyi var saymak, o dosyada geçen yıl ilçe belediyelerinde önemli faaliyetlerden biri Gençlik Spor Müdürlüğü kuruldu. O müdürlüğün bütçesi yok. Bütçe müdürlük kurulmadan yapıldı. İşte o Kültür Müdürlüğünün bahsedilen kalemi içerisinden yapılmıştır." diye konuştu.

Sünnet ihalesinde usulsüzlük yapıldığı konusundaki iddialara da cevap veren Murat Aydın, şunları söyledi:

"Bir kısmını hayırseverler karşıladı"

"İhale yapılınca o ihaledeki rakam kadarı ödenecek diye bir şey yok. O işlem gerçekleşirse parayı ödersiniz. neydi işlem? Çocukların sünneti, giydirilmesi, eğlendirilmesi, bununla ilgili çalışmalar. Bu sünnet işini devlet hastanelerinde ücretsiz yapılması gerekiyor dedim. Bu parayı harcamayalım dedim. Onun üzerine gidildi, ücretsiz olarak çocuklarımızın bir kısmı ücretsiz sünnet edildi. Özel hastanelerde yapılanın bir kısmı da hayırsever tarafından karşılandı."

"Geçmişten gelen bir beklentiyle bin başvuru olur dedik. O kadar olmadı. O giysilerden alan 400'e yakın genç oldu. Kalan malzeme depoda, ilgili arkadaş bunu biliyor. Bin çocuğu sünnet etmek üzere ihale yapıldı. 150-140 çocuk sünnet edildi, para hiç edildi. Türkçesi bu, ama yapılan iş ifade ettiğim gibi. Stratejik plan önceden konuşmuştuk. Beykozlu bu işi iyi bilen bir firma tarafından yapıldı. Bütün işleyiş, yasanın emrettiği şekilde yapıldı. Kafamıza göre hareket edemeyiz. Yasa hangi yetkileri vermişse, hangi yolları göstermişse ona göre hareket ederiz."

"9 milyonluk gecikme faizi var"

Beykoz Belediyesinin 2015 yılında billboardları aylık 45 bin 500 liraya kiraya verildiğini açıklayan Aydın, "Zamanında ihale yapılmış, aylık 45 bin 500 liraya, 2015 yılında ihale edilmiş. Her ay belediyeye vereceğiz demişler. Ne yapılıyor sonrasında? O kirayı biz bilboard kiralama karşılığı olarak bir süre tahsil ettik. Daha sonra mahkemelik olduk ve ilgili firma icraya verildi. Orayla ilgili 9 milyonluk bir gecikme faizinden dolayı mahkeme söz konusu. Mahkeme süreci devam ederken yeni ihale yapıldı. Ödemede sıkıntı olmasın diye teminat istendi. 5 yıl önce 45 bin 500 lira taahhüt edilen rakam bugün 31 bin liradır. O günün koşullarından dolayı demek ki ödenememiş. Billboardlar yandaşa peşkeş mi çekilmiş? Hayır. Bakın icra süreci başlatıldı." şeklinde konuştu.  

Murat Aydın'ın konuşmasının bazı bölümleri şu şekilde:

"Geçmiş dönemi bile bir insanım"

"Beykoz bölgelere ayrılıyor... Evet, işler daha hızlı olsun diye iki bölgeye ayırıyoruz. Doğrudur, geniş bir alan. İhale yapacağız, yasanın usulüne göre müemmen bedel belirleniyor. Devletin belirdiği usullere göre, ilan edilen rakamlara göre. Efendim, ikiye bölündü yandaşa verildi. Niçin ikiye ayırıyorsunuz madem yandaşa veriliyor? Neden iki farklı günde ihale yapıyorsunuz? Biz yaklaşık maliyete göre, en az 7-8 firmanın girdiği, bazı işlere 200'ü aşkın firma giriyor. Kafana göre yaklaşık maliyet belirleyebilir misiniz? Ben geçmiş dönemi bilen insanım, işlerin nasıl yapıldığını çok iyi bilirim. Bana anlatmayın, siz konuşurken ben ağzımı açmadım. Cevap vermezsem bu işler olmuş derler, sonuna kadar sesimi çıkaracağım."

"Gelsin bin kere assın bin kere almayacağız"

"Benim ilk başkan olduğum dönemde belediyeden haraç alırlardı. Ben burada söylüyorum, televizyonlarda da söylüyorum. Kamu yararına bir dernek, reklam vergisi ödememiş. Dernekte İHH, gelsin bin kere assın bin kere almayacağız. Atatürkçü Düşünce Derneği gelsin ondan da almayacağız. Kamuya ait işlerde almayacağız. Bunun neyi eleştirilir? Bunu anlayabilmiş değilim."

"Yok olacağımı bilsem orayı yıkmayacağım"

"Burada bir ada parsel meselesi geçti, bende bilgi aldım. 355-356 adadaki binalar yıkılmadı diye. Neresi orası? NUN okulları, şimdi yine söylüyorum. Çıkın söyleyin, ben söylüyorum. Türkiye'nin en iddialı okulları vardır Robert Koleji, Galatasaray Lisesi gibi, bunlar ayarında durumu iyi olmayan barajı geçen öğrencilere ücretsiz eğitim verir. Kanunlarımıza kültürlerimize eğitim veren, Beykozlu birçok aile tanıyorum çocukları orada ücretsiz okuyor. Bu okulların sayısının artması gerekir. Öyle okul, kim yapmak isterse ben onun önüne kırmızı halılar sereceğim. Hangi okulun ruhsatın vardı? O okulun ruhsatı vardı. Gittiniz şikayet ettiniz mecbur kalındı işlem yaptık. Yok olacağımı bilsem orayı yıkmayacağım. İyi ki de yapmışlar, Allah razı olsun. Benim Beykozumun gariban gençlerinin eğitimine katkı veren bir okuldur."

"İstanbul'un en temiz okulları Beykoz'dadır"

"Hiç hizmet edilmedi deniliyor. Beykoz'un trafiğini kim çözecek, ulaşımı kim sağlayacak? Bir yıldır adım bekliyoruz. Beykoz'a hiçbir hizmet üretilmedi. Beykoz'da hiçbir şey yapılmadı deniliyor. Bunu Beykoz halkı çok iyi biliyor. Ben belediyenin kapısından çıkınca çok iyi görürüm. Mabetler, okullar İstanbul'un en temizidir. Orada 75 kişi çalışıyor raporda 26 kişi diyeceksin. Ondan sonra bu nedir? Bunun karşısında nasıl bir tavır sergilemem lazım. Bir arkadaş çıksın bana yardımcı olsun. İstanbul'un en temiz okulları Beykoz'dadır."

"Başkanınız arkadaşınız bisiklete biniyor, övünün"

"Aklımın almadığı işlerden bir tanesi de sizin bisiklet takıntınız. Öneririm, bisiklet güzel bir şeydir. Çevreni ve doğanı tanımana katkı verir. Bisiklet hem psikolojik ve fizyolojik anlamda insan sağlığına katkısı vardır. Başkanınız arkadaşınız bisiklete biniyor, övünün. Beykoz'un adını nasıl duyuracağız? Turizmde, ticarette, Beykoz'un halkı zenginleşecek. Ekonomik hayat burada canlanacak. Önce bir farkındalık oluşturacaksınız. Şili'den Türkiye'ye gelmeyi düşünen biri istiyoruz ki İstanbul'a Beykoz'a gelsin."

"Bir film normalde 10 bin, 100 bin liraya yapılır"

"Film çekiyorsunuz diyorsunuz. Geçmiş tecrübelerinizle hareket ediyorsunuz belki. Birisi teklif vermiş kocaman rakam, oldukça ucuza Beykoz'un belgeseli yapılıyor. 700-800 liraya bir belgesel film nasıl yapılır acaba. Hadi fiyat tarafından tutturamazsan, filmcilik yapıyoruza iş dönüyor. İstanbul'un geçmişini görmek istediğimizde bir iki yabancının belgeseli var. Geleceğe sokak sokak not düşüyoruz. Asırlık insanlarımız onlarla görüşülerek, değil 100-200 devamı gelecek. Bu çalışmalar hep yapılacak. Bir film normalde 10 bin, 100 bin liraya yapılır. Biz hangi belediyenin neler yaptığını da biliriz. Geçmişte biz kimin ne yaptığını da biliriz. Beykoz'un değerlerinin unutulmasını engellemek için yapılan bir çalışmadır."

"Kapalı hiçbir işimiz yok, yanlışı birlikte düzelteceğiz"

"Çavuşbaşının mülkiyetle ilgili meselesi büyük ölçüde çözülmüş, imarla ilgili de çalışmalar sürüyor. İmarla ilgili geçmişte ciddi adımlar atılmış, biz onun üzerine devam ediyoruz. Siyasi partilerden temsilciler gelsin imar çalışmaları sürecine katılabilirler. Kapalı hiçbir işimiz yok. Yanlışı da birlikte düzelteceğiz. İmar meselesinin çözülmesiyle ilgili ortam elverişli, mahkemeye falan gitmeyelim. Hep onlardan dolayı durmuş. Durmasın diye diyoruz ki burada söyleyin, işin başında düğmemizi düzgün bağlayalım."

"İBB Başkanını kurban keserek karşılarım"

"Burada en ufak bir imar hareketi yanlış değerlendirilebiliyor. Nitekim oldu, salgından önce. Tam sayın Bakanımız imzalayacak 6 mahallenin imar sorununu çözen çalışmayı imzalarken, bir tweet Beykoz'da neler oluyor, kime peşkeş çekiliyor? Biz Çavuşbaşının imar problemini Beykoz'un imar problemini nasıl çözeceğiz? Söyleyeceğiniz bir şey varsa gelin söyleyin. Planlar yapılsın Büyükşehir Belediye Başkanını burada kurban keserek karşılarım. Bakanlık yetkisindeki yerlerde de engel olunmaması gerekir. Neyi sorarsanız onu size vermeye hazırım."

Sabah 10.40'ta başlayan faaliyet raporu görüşmeleri öğleden sonra 15.53'te sona erdi.

Rapor, iktidarın oy çokluğuyla kabul edilirken, bir sonraki toplantının 7 Eylül 2020 Pazartesi günü saat 10.00'da yapılmasına karar verildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz