Eğitim

Beykoz'da 4+4+4 eylemi

Beykoz'da 4+4+4 eylemi
10.06.2015 18:16
| | |
11799

Eğitim-Sen 2 No'lu Şube, Beykoz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Türkiye'de zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkarılması amacıyla 2012-2013 döneminde başlatılan 4+4+4 eğitim sistemi ve uygulamaları, Eğitim-Sen 2 No'lu Şube ve buna bağlı öğretmenler tarafından protesto edildi. Beykoz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi önünde bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen 2 No'lu Şube temsilcileri ve öğretmenler, 4+4+4 eğitim sisteminde 'seçmeli' olarak okutulan din dersleriyle ilgili olarak sorun yaşandığını ifade etti. Eğitim-Sen temsilcileri, öğrencilerin istemedikleri halde seçmeli olan din derslerini seçmeye zorlandıklarını dile getirdi. Sesli olarak okunan basın bildirgesinde, "Usulsüz yönetici atamalarıyla hayatımızı alt üst eden, eğitim kurumlarında liyakatten nasibini almamış, adaletli olmayan; tamamına yakını AKP çizgisinde olan il, ilçe ve okul müdürlüklerinin yönlendirmesiyle öğrencilerin, Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Osmanlıca derslerini seçmeye yönlendirilmesi istenmiştir. Öğrencilerin farklı dersleri seçme yönündeki talepleri öğrenci azlığı nedeniyle geri çevrilirken, aynı şartların söz konusu seçmeli dersler için uygulanmaması da açık bir çifte standart olarak karşımıza çıkmıştır" denildi.

Müzik Öğretmeni Zülfikar Türkmayalı: “Öğrenciler 350 liralık kitap almaya zorlandılar!”

Beykoz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Eğitim-Sen 2 No'lu Şube yöneticileri ve buna bağlı öğretmenler katıldı. Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müzik Öğretmenleri'nden ve Eğitim-Sen Üyesi Zülfikar Türkmayalı da bir konuşma yaparak, "Ben Fevzi Çakmak Lisesi'nde 5 Mayıs itibariyle 31. yılına girecek olan bir Müzik Öğretmeniyim. Bu okulda uzun yıllar da yöneticilik yaptım. Bu okula Abdullah Bey gelinceye kadar hiçbir şekilde öğretmen sirkülâsyonu yaşandığını görmedim. Daha önceleri 1 ya da 2 kişi yılsonunda tayin isterdi ki, onlar da eş durumundan dolayıydı. Bu yıl okulumuzdaki tüm öğretmenler tayin istemiştir! Artı, okulumuzdaki bazı öğrenciler muhbir olarak kullanılarak ve ilçe milli eğitime bazı öğretmenlerimiz hakkında şikayette bulunularak, soruşturma açılması için bir takım girişimler ortaya çıkmıştır" dedi. Dershanelerin kapatılması sonrası okulda haftasonu kurslarının açıldığına dikkat çeken Müzik Öğretmeni Zülfikar Türkmayalı, kursların ücretsiz olmasına karşın; fiyatı 350 lira olan kitapların baskı yoluyla öğrencilerin almasının sağlandığını iddia etti.

Öğrenci Velisi Tahsin Yılmaz: “Bu dayatmalara veli olarak razı değiliz!”

Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi'nden biri mezun iki öğrencinin velisi olduğunu söyleyen Tahsin Yılmaz da basın açıklaması sırasında bir konuşma gerçekleştirdi. Veli Tahsin Yılmaz, "Çocuklarımızın en verimli seneleri dört duvar arasında geçirilmekte... Öğretmen ve öğrencilerin belli dayatmalar altında olmalarından razı değiliz" dedi. Eğitim-Sen 2 No'lu Şube üyelerinden Çayhan Çalık ise konuşmaların arasında atılan sloganları yönetti. "Gerici, ırkçı eğitime hayır!", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganlarının atıldığı basın açıklamasında, Çayhan Çalık şunları kaydetti:

"Bugün 4+4+4 eğitim yasası uygulamasından sonra karşımıza çıkan sorunları ifade etmek ve kamuoyuyla paylaşabilmek için buradayız. Usulsüz yönetici atamalarından sonra okul müdürleri, artık eğitim kurumlarının ihtiyacını karşılayan, sorunlarını çözen anlayışı terk etmiş; aynı zamanda eğitim camiası içerisinde adaletsiz ve hukuksuz uygulamaları baştacı etmişlerdir. Sonuçta eğitim kurumlarının AKP Hükümeti gibi, AKP İlçe Başkanlığı gibi hareket ettiği günleri maalesef ama maalesef yaşamaktayız."

‘Basın bildirisi okunurken öğretmenler, beraberinde getirdikleri dövizleri gösterdiler’

Ellerinde getirdikleri "Zorunlu 'seçmeli' derslerin dayatılmasına izin vermeyeceğiz!", "Bizler, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek istiyoruz", "Demokrasiyi de yönetmeliği de öğrenecekler! Biz eğitimciyiz! İşimiz bu!", "Eğitimde kadrolaşmaktan ve rüçhan tavırlardan bıktık" ve "Ücretsiz kurslarda para dayatmasına HAYIR!" yazılı dövizleri taşıyan Eğitim-Sen Üyesi öğretmenler, basın bildirgesinin okunmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: beykoz Haber, fevzi Çakmak Lisesi, Eylem, Zülfikar Türkmayalı, Tahsin Yılmaz, Çayhan Çalık

reklam
4 Yorum
Ahmet Çavdar05.07.2015 10:14:29

Öğretmenlerimizin bu son derece demokrat olan bu eylemlerini destekliyorum. Ne de olsa ifade özgürlüğü ayrıca Okuldaki din derslerinde Hz Muhammet in hayatı yerine belli başlı müfredatta olmayan kendilerine hoca sıfatını yakıştırmış kimselerin nin hayatlarını çocuklara anlatan belli hurafeleri kafalarına sokan ''eğitimci'' ler de yok değil, bunula birlikte; Bir dayatma, bir zorlama eğitimde bir kişinin üzerine vazife değildir. Eğer sen zorunlu din dersi 6 saat olacak diye yönetmeliğe ekle öğretmenler de ona göre davransın, bu eylem sadece yönetmeliğin uygulanmamasından doğan bir hak arayışıdır.

M.Talat Karasakaloğlu,12.06.2015 20:02:30

İslamiyeti siyasi emellerinize alet etmeye artık son verin.Ahlaklı nesil yetiştirmek başka şey, PARTİZANLIK YAPARAK HERKESİN HAKKINA EL UZATMAK BAŞKA ŞEY örnek mi istiyorsunuz TAŞERON İŞÇİ çalıştırmak KUL HAKKIDIR. Hiç bir müslümanım diyenin bu sisteme onay vermesi göz yumması mümkün değildir. Geçen yıl Bonzaiden bine yakın çocuk ölürken bu ÜLKEYİ 13 YILDIR KİM YÖNETİYOR.Niçin neden gerekli önlemi alınmadı diye UGANDA hükümetinemi hesap soraçağız.

koray erdem11.06.2015 14:34:52

Demokrasi ve Yönetmelik öğretene kadar öğrencilerinize insan olmayıi erdemi, ahlakı öğretin. Siz İslam Dinine mesafeli olabilirsiniz ama bu size İslam Dinine mesafeli hatta alabildiğine uzak nseiller yetiştirme özgürlüğü vermez. Asıl Demokrasi dışına çıkmak budur! VE HADDİNİZİ BİLİN! Geçen yıl bu ülkede sadece bonzaiden bine yakın çocuk öldü! Manevi değerleri yüksek, ahlaklı nesiller sizi neden korkutuyor ahlaksızlar!!!!

KADIR UGURLU11.06.2015 11:49:38

İyide! bu gösteriyi yapanlara sakladığım mesaj var ! bu Mesajı gönderebilirim.Adam 35-40 yaşına gelmiş kadir abi kıble nedir ? ve neresidir? diye sordu.Evimde seccade yok ! seccade nedir diye sordu? evimde kuran-ıkerim yok tesbih yok dedi ! ben de temin edip getireceğimi söyledim.Yazık hem de çokkk yazık. Gençler de bir ataizm,e yönelme var. Dünya nın çoğu ülkesinde insanlar inandıkları kitabı meclise getiripte üzerine el basarak yemin ediyorlar. Sirkülasyon var diye dinsizlik propagandasımı yapılır? Böyle öğretmenler,eğitmenler olduğu sürece Beykoz eğitim ve Öğretimde kaliteyi hiç bir zaman yakalayamaz.Yakalamadığı içinde gençlik avare avare dolaşır. saygılarımla

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"