Beykoz'da 300 öğretmene ihtiyaç var

  • 1
  • 10611
Beykoz'da 300 öğretmene ihtiyaç var
Beykoz'da 300 öğretmene ihtiyaç var
Beykoz'da 300 öğretmene ihtiyaç var
Beykoz'da 300 öğretmene ihtiyaç var

Beykoz'da her yıl olduğu gibi bu senede ücretli öğretmenlik için başvurular başladı.

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kurban Bayramı sonrası başlayacak olan 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı için ilçenin çeşitli okullarında ve alan derslerinde görevlendirmek üzere ücretli öğretmen atamaları yapacak. Ne kadar öğretmen alınacağı henüz belli olmasa da bu rakamı 300 -350 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Net rakamın önümüzdeki günlerde belli olacak olan öğretmen açığını kapatmak için başvurular Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı www.beykozmeb.com adresinden yapılabiliyor.

Konuyla ilgili Dost Beykoz'a değerlendirmelerde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, öğretmen ihtiyacının okulların açıldığı ilk hafta belli olacağını fakat lisansı iptal edilen öğretmenler nedeniyle tahmini sayının 300-350 arasında olacağını söyledi.

Müdür Bozbay, "Ücretli öğretmen alımı her sene yapılıyor ve başvurular internet ortamında alınıyor. Ne kadar öğretmene ihtiyaç olduğu daha sonra netleşiyor. Öncelikle eş durumu ve mazerete bağlı atamalar gerçekleşiyor. Bu çalışmaların ardından ilçemizden ne kadar öğretmen gitmiş belirliyoruz, buna göre de gelecek öğretmen sayısını netleştirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl ücretli olarak 250 öğretmen görevlendirmiştik." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, en çok öğretmen ihtiyacının özel eğitim okullarında olduğunu belirttiği açıklamasında, özel eğitim okullarında yaklaşık altmış öğretmen ihtiyacının olduğunu söyledi.

Öte yandan İmam Hatip Liseleri'ndeki meslek dersleri ile seçmeli Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in hayatı, temel dini bilgiler derslerine de ücretli öğretmen atamaları yapıldığını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozbay, "Geçtiğimiz yıl 250 öğretmeni ilçemizdeki okullarda ücretli olarak görevlendirmiştik. Bunlardan yaklaşık altmış tanesi özel öğretim alanında görevlendiriliyor ve en çok öğretmen açığımız özel eğitim alanında var. Bunun dışında İmam Hatip Liselerimizde, meslek dersleri ile birlikte Seçmeli Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in hayatı, Temel Dini Bilgiler dersleri Milli Eğitim Mevzuatında 'seçmeli' olarak kabul gördüğü için bu alanda da oldukça fazla eğitimci açığı oluyor. Bu alanlara da ücretli öğretmenlik kapsamında aldığımız eğitimcilerimizi görevlendiriyoruz. Sınıf öğretmeni açığımızda var fakat ücretli öğretmenlikle bunu kapatabiliyoruz. Alım yaptıktan sonra açığımız kalmıyor. En az ihtiyacımız ise alan derslerinde bunların sayısı ise 5 ile 10 arasında değişiyor" dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı incelemeler sonrasında 2 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilçede 55 öğretmenin lisansı iptal edilmiş, Dost Beykoz'u bu haberi '2 öğretmen iade, 55 öğretmen ise ihraç edildi' başlığıyla okuyucularıyla duyurmuştu.

Kamu görevlerinden uzaklaştırılan öğretmenler nedeniyle bu yıl Beykoz'da ücretli öğretmenlik yapacak öğretmen sayısının geçen yıla oranla artması bekleniyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozbay, yapılacak alımlar sırasında dikkat edilecek hususları ve ücretli öğretmenlik maaşı ile ilgili düşüncelerini de Dost Beykoz aracılığıyla Beykozlularla paylaştı.

Öncelik eğitim fakültesi mezunlarının

Bozbay, "Birinci önceliğimiz Eğitim Fakültesi mezunu adaylar, ikinci önceliğimiz formasyon eğitimi  olan adaylar, üçüncü önceliğimiz ön lisans mezunu olan adaylarımız. Fakat bu öğretmenlerimiz ek ders ücretiyle çalışıyorlar. Saati 10 lira ve haftada 30 saat ders giren bir öğretmen ayda 1200 lira civarında maaş alıyor. Buda mezunların çoğuna cazip gelmiyor. Tercih eden öğretmenler işsiz oldukları için, özellikle atanamayanlar razı oluyorlar. Bunun yanı sıra ücret düşük olduğu için köylerimizde bulunan okullara görevlendirmelerde sıkıntı yaşıyoruz. Sendikalar bu alanda çalışma yapıyorlar. Girişimleri ve talepleri oluyor. Arzu edilen ücrete henüz ulaşılamadı. Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'nda talep ediyor oradaki yetkililerde değerlendirerek fiyatı belirliyor." dedi.

Haber Merkezi

Kanlıca Yoğurdu Beykoz’da onur mücadelesi veriyor
Önceki Kanlıca Yoğurdu Beykoz’da onur mücadelesi veriyor
CHP Beykoz Adayı Köseler Murat Aydın’ı ziyaret edecek
Sonraki CHP Beykoz Adayı Köseler Murat Aydın’ı ziyaret edecek
Yorumlar (1 Yorum)

METİN (8 yıl önce)

ŞU ANDA ASGARİ ÜCRET 1300 TL ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI TAM DERS VERİRSENİZ HAFTADA 30 SAAT 1200 TL BİR ÖĞRETMEN VASIFSIZ BİR İŞTE ÇALIŞAN ASGARİ ÜCRETLİDEN BİLE DAHA AZ MAAŞA ÇALIŞIYOR HAYIRLI GÖREVLER ÖĞRETMENİM ALLAH ( C.C ) YARDIMCINIZ OLSUN.

Yorum Yaz