Beykoz'da 2020 böyle geçti

  • Güncelleme: 02.01.2021 22:31
  • Okunma: 3139 kez
  • Yorum: 0
Felaketler yılı olarak hafızalarımıza kazınan 2020 yılı Beykoz'da da unutulmaz anların yaşanmasına neden oldu.
Beykoz'da 2020 böyle geçti

Tüm dünyada ve Türkiye'de olduğu gibi Beykoz'da da unutulmaz anların yaşandığı 2020 yılında meydana gelen felaketler, vatandaşların hafızalarına unutulmamak üzere kazındı.

Dost Beykoz, yıl içerisinde ekiplerinin objektiflerine yansıyan olayları izleyicilerinin izlemesi adına bir araya getirdi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın kayınpederi Ahmet Temurok hayatını kaybetti.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından Beykoz'da vaka görüldüğü iddiaları ilk kez 17 Ocak 2020'de ortaya atıldı. Beykoz Devlet Hastanesi kaynakları iddiaları yalanladı.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde düzenlenen "15 Temmuz ve hafızayı diri tutmak" isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. Çalışkan, 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.

Şubat ayının haftasında soğuk hava kendisini hissettirmeye başladı. 2020'ye hafif karlı başlayan Beykoz'da 7 Şubat akşamı yeniden kar yağışı başladı. İlçe genelinde yağış yüksek kesimlerde 3, sahil kesiminde 2 gün etkili oldu.

TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre İstanbul genelinde kilometrekareye en az insanın düştüğü ilçelerden birisi Beykoz oldu.

Verilere göre kilometre kareye 800 kişi ile Beykoz son sıralarda yer aldı.

"Sen de Kulak Ver" adı verilen projeyle 11 yaşındaki Havva Yıldız ile 13 yaşındaki Münevver Bozkurt, Beykoz'da düzenlenen törenle ilk kez anne ve babasının sesini duydu.

Beykoz Belediye Başkanlığı görevini 2 dönem üst üste toplamda 3 dönem yapan ilçenin saygın insanlarından İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yücel Çelikbilek, Koç Üniversitesi Hastanesindeki tedavisi sırasında yaşam mücadelesini kaybetti.

Çelikbilek için Büyük Çamlıca Camisinde cenaze töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve Çelikbilek'in ailesi ile sevenleri katıldı.

İstanbul Valiliği, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle İBB'den mezarlık yeri tahsis etmesini istedi. İBB'de Beykoz Çavuşbaşı'nda bir bölgeyi tahsis etti.

Yeni tip koronavirüs vakasının Türkiye'de görülmesinin ardından ilk pik dönemi olan Nisan ayının 2. haftasında Beykoz Kavacık Aile Sağlığı Merkezi, görevli bir doktorun Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine geçici olarak hizmet dışı bırakıldı.

Beykoz İshaklı Mahallesi'nde Y.C tartıştığı ağabeyi M.C, tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü.

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Temel, Riva yolunda geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı Medistate Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Mayıs ayının ortasında Dost Beykoz, Beykoz Devlet Hastanesinde koronavirüs ile mücadelenin sıfır noktası olan Kovid-19 Yoğun Bakım Servisine girerek sağlık görevlilerinin mücadelesini görüntüledi.

Hastalağa yakalanıp tedavilerinin ardından insanlara umut olma mücadelelerine dönen Yoğun Bakım hemşireleri Seda Akgül ile Özlem Uğurlu tedavi süreçlerini ve bazı hastalarla yaşadıkları üzücü anları anlattı.

Haziran ayının ilk haftasında Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul İl Başkanı Yaşar Sayan'ın kızının nikah törenine şahitlik etmek için Beykoz'a geldi.

Samsun'da 2008 yılında Uzman Çavuş Serdar Dağ'ı şehit eden Murat İnce, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı emekli oldu. Katırcı'nın yerine Esengül Korkmaz Çiçekli'nin ataması yapıldı.

Yaz aylarında normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte vakalar arttı. Beykoz başta olmak üzere İstanbul'un birçok noktasında kaymakamların öncülüğünde yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetlenmesine Ağustos ayında başlandı.

Eylül ayı itibariyle denizlerdeki av yasağı sona erdi. Beykoz Poyrazköy'den 'vira Bismillah' diyen balıkçılar, açık denizlere açıldı. O anları Dost Beykoz kameraları görüntüledi.

Eylül ayının ilk haftasından itibaren yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetlenmesine İlçe Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli tarafından devam edildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf intörn öğrencisi Merve Mercan, yeni tip koronavirüs hastalığına yakalandı. Ölüm-kalım savaşını kaybeden genç Doktor, Beykoz Baklacı Mezarlığına defnedildi.

Eylül ayının ikinci haftasında Beykoz'da yeni tip koronavirüs vakaları yeniden tırmanışa geçti. Beykoz Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzm. Dr. Atilla Tüysüz, ilçede her gün 180 kişinin Kovid-19 muayenesi olmak için hastaneye başvurduğunu söyledi.

Büyükçekmece açıklarında 4.0 şiddetinde meydana gelen deprem Beykoz'da da hissedildi. Herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

Ekim ayının başlamasıyla yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetlenmeleri sıklaştırıldı.

Beykoz'da ikamet eden eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Yılmaz, Beykoz Kanlıca Mezarlığına defnedildi. Defin sırasında Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler sıkı tedbir aldı.

Kasım ayının ilk haftasında AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığının olağan kongresi, Çavuşbaşı Kasrı'nda asgari düzeyde kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongreye Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve Belediye Başkanları katıldı. Mevcut Başkan Hanefi Dilmaç, tek aday olarak katıldığı kongreden yeniden Başkan olarak çıktı.

Aralık ayının gelmesiyle birlikte soğuklar kendini hissettirmeye başladı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile Sanatçı Mustafa Ceceli, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Kovid-19 hastalığına yakalandıktan sonra yeniden görevinin başına dönen Opr. Dr. Süleyman Erdoğdu, yaşadıklarını Dost Beykoz'a anlattı.

Beykoz'da kameralara yansıyan görüntülerde çekiçle ATM'lere zarar veren Orhan K., Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın annesi Meliha Aydın, Giresun'da Kovid-19 tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Anne Aydın'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanından taziye mesajları yağdı.

Beykoz'da uzun yıllar tartışılan ve Eylül ayında yapılan olağan Meclis toplantısında "yıkılacağı" söylenen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, 31 Aralık günü yeni yıla saatler kala bölgeye getirilen iş makineleriyle yıkıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, 2020, Özet, Video

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz