Sağlık

Beykoz’da 20 bin kişi tıp eğitimi alacak

Beykoz’da 20 bin kişi tıp eğitimi alacak
08.08.2015 22:19
| | |
9795

Medipol’e tahsis edilen, Beykoz’daki 220 bin metrekarelik yeşil alanda 20 bin öğrenci kapasitelik üniversite kampusu ve hastane yapılıyor.

Açtığı hastaneler ile kamuoyunun dikkatini çeken Medipol’e tahsis edilen, Beykoz’daki 220 bin metrekarelik yeşil alanda 20 bin öğrenci kapasitelik üniversite kampusu ve hastane yapılıyor

Kurulduğu günden bu yana, özelleştirme ve plan değişiklikleri sonucunda elde ettiği arazilerle gündeme gelen İstanbul Medipol Üniversitesi, Milli Emlak’in 49 yıllığına tahsis ettiği Beykoz Kavacık’taki 220 bin metrekarelik arazide inşaata başladı. Fahrettin Koca’nın kurduğu Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı, arazide 20 bin öğrenci kapasiteli kampus ve 434 yatak kapasiteli üniversite hastanesi inşa edecek.

20 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ

Vakfın kurucusu Koca, Medipolitan’ı kurmadan önce, kurucuları arasında İskender Paşa Cemaati’nin lideri Mahmut Esat Coşan’ın da bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri’nde Yönetim Kurulu Başkanıydı. İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Kampüsü projesi 146 bin 582 metrekarelik yüzölçümlü arsada inşa ediliyor. Ancak terk işlemleri yapılacak olan parselde alan 88 bin 237 metrekare olacak.

6 blok olan kampusta 8 katlı binalar yer alacak. 2019’da bitmesi girmesi planlanan kampusta 710 yataklı öğrenci yurdu, rektörlük, araştırma merkezi, kültür merkezi, amfi, derslik ve laboratuarlar, kütüphane, mescit, ticari üniteler, kongre, seminer merkezi, toplantı salonları, açık ve kapalı spor salonları yer alacak.

39 bin 124 metrekare alanda inşa edilecek olan Medipol Üniversite Hastanesi ise 119 bin 91 metrekare inşaat alanına sahip, 12’ katlı 2 blok olan hastane Kavacık Kavşağı, ile Riva Yolu arasında bulunuyor.

İmar planları değiştirildi

Medipol Hastaneleri’nin sahibi Türkiye Eğitim ve Sağlık Vakfı, İstanbul Beykoz’daki üniversite kampusunu arazisini devletten tahsis yoluyla bedelsiz almıştı. 220 dönümlük kampus arazisi, imar planında “yeşil alan, park ve otogar” olarak gözükürken, İstanbul Belediye Meclisi’nin 2010’da yaptığı plan değişikliğiyle “özel eğitim alanı” ilan edilmişti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Medipol Üniversitesi, Kavacık, Fahrettin Koca, Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı, Milli Emlak

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"