Güncel

Beykoz’da 2 Ocak’tan itibaren başlıyor

Beykoz’da 2 Ocak’tan itibaren başlıyor
23.12.2016 18:09
| | |
11841

Türkiye çapında başlatılan çipli kimlik uygulaması 2 Ocak'tan itibaren Beykoz'da da başlayacak.

Türkiye genelinde pilot bölgelerde uygulanan çipli kimlik kartı uygulaması bütün vatandaşlara uygulanmaya başlanıyor.

Beykoz Nüfus Müdürlüğü ise deneme amaçlı birkaç başvuru aldıklarını asıl başvuruların ise 2 Ocak 2017 itibariyle Beykoz dahil olmak üzere Türkiye çapında başlayacağını duyurdu.

Her gün içerisinde 150 vatandaşın başvurusu alınacak olan Beykoz İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde 50 vatandaş randevulu olmak üzere 100 kişi randevusuz olarak işlem yapacak. Alo 199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Etkileşim Merkezini arayarak ya da www.nvi.gov.tr adresinden randevu alınabilecek.

Kayıp ücreti 32 Türk lirası

Beykoz Nüfus Müdürü Nihade Kılıç, Dost Beykoz'a yaptığı açıklamada "Yılbaşından itibaren başvuru almaya başlayacağız. Nüfus Müdürlüğümüzde çalışan arkadaşlarımızın alışmaları amacıyla bir iki başvuru aldık. Kaymakamımız Ahmet Katırcı'da başvurusunu yapanlar arasında yer alıyor. 16 Türk lirası ücreti olan yeni kimlik kartlarımızın kaybedilmesi halinde yine Nüfus Müdürlüğümüze gelerek 32 lira ücret karşılığında yeni kartlar alınabilecek" ifadelerine yer verdi.

Yapılan başvuruları takip eden 10 gün içerisinde çipli kimlik kartları PTT aracılığıyla adrese teslim edilecek. Başvuru için gerekli evraklar ise 5x6 cm'lik biyometrik fotoğraf, nüfus kimliği (ehliyet, evlilik cüzdanı, pasaport vb) olurken, ücret olarak ise 16 Türk lirası alınıyor.

Başvuru süreci için son bir tarih bulunmazken, 15 yaşından büyüklerin başvuru esnasında hazır bulunması gerekiyor. 250 bin nüfusa sahip Beykoz'da ise başvuru sürecinin yaklaşık 2.5 yılda tamamlanması öngörülüyor.

Çipli Kimlik kartları ne işe yarayacak?

Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak. Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek.

Maliye Bakanlığı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kartı, belirlenen tasarım ve sayıda bastıracak. Nüfus cüzdanları, 31 Aralık 2016’ya kadar Maliye Bakanlığınca bastırılacak, nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla beraber 80 milyon civarında kimlik dağıtımı yapılacak. Kadın ve erkeğe farklı renkte kimlik uygulaması kalkarken 10 yıl geçerli yeni kartların bedeli yılsonuna kadar 8 lira olacak. 1976’dan bu yana 40 yıldır taşıdığımız nüfus cüzdanları tarih olurken, yerine “akıllı” kimlik kartları geldi. Yeni kimliklerle ilgili yasa Meclis'te kabul edildi. Çipli kimliklerin üzerinde pasaport, ehliyet ve nüfus bilgileri yer alıyor. Pasaport ve ehliyet yerine de geçecek.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Çipli Kimlik Kartı, Nihade Kılıç, Beykoz Nüfus Müdürlüğü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"