Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

  • 0
  • 8533
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı
Beykoz’da 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlamaları 15 Temmuz Meydanı'nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreni ile birlikte başladı.

Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen programa İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Bülent Küçük, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Tören alanı çevresinde emniyet ve trafik tedbirleri İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlandı.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından günün anlam ve önemini konuşması için Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu kürsüye çıktı.

“Bizim yaptığımız iş aşk işidir”

Bu sene Muhtarlar günü’nün üçüncü ve muhtarlık teşkilatının da 189. Yılını kutladığını dile getiren Hüsnü Kolcu, “Osmanlı döneminden beri gelen muhtarlık camiası nasıl ayakta kalmış? Tabi ki almış olduğu hayır ve dualarla ayakta kalmıştır. Muhtarlık demokrasinin temel taşı derler. Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle şimdi dimdik ayaktayız ama ilerisi ne olur bilemeyiz. Muhtarlık bütün kurumlarla bir köprü vazifesi görür. Vatandaş gelir her derdini muhtara anlatır. Bizim yaptığımız iş aşk işidir. Ben buradan bütün muhtarlarımı can-ı gönülden kutluyorum. Biz muhtarlar bütün bu çilelere bu sıkıntılara rağmen, 100 kişi gelse muhtarlığımıza 5’inin duasını alsak bize yeter. Bu inançla bu yolda yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kolcu'nun konuşmasının ardından İlçe Kaymakamlığının İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde Muhtarlar Günü adına düzenlediği kahvaltı programına geçiş yapıldı.

Kahvaltıya programına Kaymakam Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Bülent Küçük ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Kahvaltı programında ilk sözü Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek aldı.

“İşinize devam edin”

19 Ekim Muhtarlar gününü tebrik eden Çelikbilek, “İçinizde heyecan varsa, koşmak arzusu varsa ve insanlarla karşılaştığınızda zor insanlar, iyi insanlar ve sıkıcı insanlar vardır. Onun için İnsanları gördüğünüzde sıkılmıyorsanız işinize devam edin. Yapmaya çalışın. Eğer bir gün o insanlar size karşı ağır gelmek durumu ile karşılaşırsanız günaha girersiniz. Ağır gelir size, nereden çıktı bu adam derseniz o işi yapmayın. Yüreğinde hala muhtarlık sevgisi olan kardeşlerim var Allah’tan başarılar diliyorum. Rabbim yollarını açık etsin. Gününüz bereketli olsun” dedi.

“Biz köylü bir toplumuz”

Bütün muhtarlık kutlamalarının Beykoz’a nasip olduğunu dile getiren Katırcı,  “Muhtarlık geleneği hem toplum yapımıza hem ideal yapımıza temeli olan, geçmişi olan, en köklü geleneklerimizden bir tanesi. 1829 il muhtarlık sisteminin kurulduğu dönem. Biz köylü bir toplumuz. Hala köylü bir toplumuz. Köy kültürümüz, mahalle kültürümüz bizim kültürümüzün temel taşlarındandır. Büyük şehirler kurulup da köyler kapatıldığı zaman gerçekten çok üzülüyorum. Köy muhtarlıklarımızı kapatmanın hala yanlış olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekten köylerin kapatılması üzerine muhtarlara verdiği bu büyük önem ve değer, o açığı kapattı diye düşünüyorum. Toplumun tamamıyla en altından en üstüne kadar doğrudan ilişki içinde olabilen toplumun nabzını siyası olarak da, ekonomik olarak da, toplumsal olarak da tutabilen nadir bir görevdir, köy ve mahalle muhtarlığı” şeklinde konuşarak Bütün muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladı.

Kaymakam Ahmet Katırcının konuşması ile kahvaltı programı son buldu.

Haber Merkezi

Beykoz'un en güzel futbolcuları Gümüşsuyu'nda
Önceki Beykoz'un en güzel futbolcuları Gümüşsuyu'nda
Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor
Sonraki Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz