Beykoz'da 184 bin kişi sandık başına gidecek

  • 0
  • 7089

Yarın tüm yurtta sabah saatlerinde başlayacak olan seçim maratonunu Dost Beykoz, ilçe halkı için araştırdı ve yazdı.

Aylardır süren seçim çalışmaları bu akşam 17.00 itibariyle sona erdi. 7 Haziran 2015 Pazar günü (yarın) İstanbul'da 10 milyon 231 bin 703 ve Beykoz'da da 183 bin 396 kişi sandık başına gidecek. 45 mahallede kurulan 514 sandıkta sabah saat 08.00'den akşam saat 17.00'ye kadar oy verecek olan Beykozlular, toplamda 14 ilçenin yer aldığı İstanbul 1. Bölgeden çıkacak olan milletvekilini belirleyecek. Yine toplamda 3 milyon 682 bin 297 seçmenin oy kullanacağı İstanbul 1. Bölge, 30 milletvekilini TBMM’ye gönderecek. Beykoz, yaklaşık 184 bin seçmeniyle 1. Bölgede oy kullanan toplam seçmenin yaklaşık yüzde 5'ini temsil edecek.

Dost Beykoz Haber Merkezi, seçim yasaklarının başlamasıyla birlikte yarın oy kullanacak olan Beykozlulara hem uyarılarda bulunmak hem de resmi rakamlarla bilgi vermek için harekete geçti ve bir dosya hazırladı. Buna göre yarın Beykoz'daki 45 mahallede yaklaşık olarak 184 bin kişi sandık başına gidecek. Toplamda 514 sandıkta oy kullanacak olan Beykozlunun bu sırada bazı konularda da dikkat etmesi gerekecek. Buna göre seçmen bilgi kâğıdı eline ulaşmayan Beykozlular da sandık başına giderek oy kullanabilecek. Kâğıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olan Beykozlular, nüfus kâğıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı gibi belgeleri ibraz etmesi gerekecek. Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden Beykozluların ise oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanı sıra seçmen bilgi kâğıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Öte yandan 'nerede oy kullanacağını bilmeyen' Beykozlular, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

‘Beykoz’da seçmen sayısı 4 yılda 4 bin kişi arttı; sandık sayısı ise 11 adet azaldı’

Beykozlu seçmenler, Adalar, Ataşehir, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'daki seçmenlerle birlikte 1. Bölgeden Milletvekili seçebilmek için sandık başına gidecek. Geçtiğimiz 2011 seçimlerinde 179 bin 347 olan seçmen sayısı aradan geçen dört yılda Beykoz’da 4 bin 49 kişi arttığından, bu seçimlerde sandık başına gidecek olan seçmen sayısı 183 bin 396 kişi olacak. Yine geçtiğimiz 2011 yılında 625 sandıkta oy veren Beykozlular bu kez 514 sandıkta seçimlerini yapabilecek.

Beykoz’daki sandık alanlarında düzeni, sandık kurulu başkanları sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek. Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak. Okuma yazma bilmeyen Beykozlulara ise yardım istemeleri halinde sandık kurulu başkanları, parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayabilecek.

Beykozluların oy kullanırken dikkat etmesi gereken noktalar

1- Oy verme işlemi, sabah saat 08.00'de başlayacak ve akşam saat 17.00'de sona erecek. Bu saatten sonra ise oy kullanımı için izin verilmeyecek

2- Oy pusulası ve zarfla birlikte kapalı alana geçecek olan Beykozlular, burada oy verecekleri parti ambleminin hemen altında bulunan yuvarlak boşluğa, ellerindeki mühürde bulunan 'EVET' yazısını basacak. Birden fazla EVET mührü basılmış olan oylar geçersiz sayılacak

3- Oy pusulası üzerinde EVET mührünün basılı olması dışında herhangi bir işaret koyulmaması gerekiyor. Bu şekilde işareti olan oy pusulaları da geçersiz sayılacak.

4- Seçmenler, EVET mührünü bastıkları oy pusulalarını üzerinde iki mühür bulunan zarfa koyacak. Beykozluların, oy pusulasını koydukları zarf üzerinde İKİ ADET MÜHRÜN bulunuyor olmasına dikkat etmesi gerekecek.

5- Çift mühürlü zarfın içerisine oy pusulası dışında herhangi bir kâğıt, broşür, ilân konulamayacak. Sayım sırasında böyle bir zarf görüldüğünde de oy geçersiz sayılacak

6- Yırtık olan oy pusulaları geçersiz sayılacak

7- Beykozluların oy verme sırasında tercih ettikleri partinin alanının dışına EVET mührünü taşırmaması gerekecek.

8- Beykozlular ayrıca 'birleşik oy pusulasının’ arka tarafında da sandık kurulu mührü bulunduğundan emin olması gerekecek. Unutmayın! Zarf üzerinde iki mühür bulunacak. Oy pusulasının arkasında da mutlaka sandık kurulu mührü olacak.

Haber Merkezi

İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
Önceki İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz