Beykoz’da 17 farklı türde 950 meyve ağacı

  • Güncelleme: 06.05.2016 18:05
  • Okunma: 6467 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi’nin Paşmandıra’da kurduğu Meyve Bahçeleri hizmete açıldı.
Beykoz’da 17 farklı türde 950 meyve ağacı

17 farklı türde 950 meyve ağacının yer aldığı alanda ilk meyveler bu yaz toplanacak, ziyaretçiler mevsim meyvelerini dalından koparıp yemenin keyfini yaşayacak. 

18 bin 600 m2’lik geniş bir arazide yer alan Meyve Bahçeleri’nde ilçenin doğal dokusuna uygun olarak elma, armut, nar, ceviz, kiraz, kayısı, karayemiş, vişne, incir, erik,  kivi, şeftali, ayva, üzüm, dut, hünnap ve ruscus ağaçlarının dikimi yapıldı.

Yemyeşil doğanın kucağında kurulan Meyve Bahçeleri’nin açılışına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eşi Ayşe Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları başkan danışmanları, müdürler, mahalle muhtarı Adem Demirel, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kent yaşamı içinde giderek topraktan uzaklaşan insanların doğayla ve tarımla buluşacağı alanda, piknik ve dinlenme üniteleri, çocuk parkları, spor ve aktivite sahaları ve bir de yöresel köy evi yer alıyor.

Başkan Çelikbilek: “Türkiye’nin her köşesinden ziyaretçiler gelecek”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “İstanbul’un nefesi ve akciğeri olan ilçemizde, doğayı vurgulayacak farklı bir konsept geliştirmek istedik. Özellikle çocuklarımız için meyvelerin nasıl büyüdüğünü görmek ve dalından toplamak bir ayrıcalık olacak. Beykoz’un doğasına renk katacak bu bahçelerde Türkiye’nin her köşesinden ziyaretçiler buraya gelip meyve yiyecek.” dedi.

Konuşmaların ardından Meyve Bahçeleri’nin alanın açılışı Başkan Danışmanı Muhammed Küçükkonuklar’ın duaları eşliğinde yapıldı.

Paşamandıra Halı Sahası da Hizmete Açıldı

Meyve Bahçeleri’nin açılış programı kapsamında Beykoz Belediyesi’nin ilçedeki spor sahalarını yenileme çalışmalarına aldığı Paşamandıra Halı Sahası’nın da açılışı yapıldı. Yeni yapılan sahayla belediyenin ilçedeki mahallelerde yenilediği sahaların sayısı 10’a ulaştı.

Başkan Çelikbilek halı saha çalışmalarıyla ilgili olarak gençlerin spor olanaklarını artırmayı hedeflediklerini bu sahaların yanı sıra Şahinkaya’da 10 bin kişilik spor kompleksinin yapımı için çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz