Son Dakika

Beykoz’da 160 dönüm araziyi almak için dava açtılar

  • 0
  • 9281
Beykoz’da 160 dönüm araziyi almak için dava açtılar
Beykoz’da 160 dönüm araziyi almak için dava açtılar
Beykoz’da 160 dönüm araziyi almak için dava açtılar
Beykoz’da 160 dönüm araziyi almak için dava açtılar

Daha önce Orman Bölge Müdürlüğü ile mahkemelik olan Çiğdem Mahallesi halkının bu kez Osmanlı mirasçılarıyla başı dertte.

Osmanlı Sarayında Kayıkçı Başı olarak çalışan Recep Ağa’nın 6. Kuşaktan torunu olduğunu söyleyen Gülay Ermanotan ve akrabaları Beykoz Çiğdem Mahallesindeki 160 dönümlük arazinin dedesinin olduğunu iddia ederek hak talebinde bulundu.

Daha önce Beykoz Devlet Hastanesi’nin ek hizmet biriminin yer aldığı arazinin de kendisinin olduğunu iddia ederek dava açan Gülay Ermanotan o davayı kaybetmişti. Bu kez de Çiğdem Mahallesi’nin Soğuksu yönüne bakan bölgedeki 249/2 parsel olan 160 dönümlük arazinin kendisinin olduğunu iddia ederek, Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

2020 yılında açılan davada yaşanan gelişme mahalle halkını tedirgin etti. Mahkemenin arazinin üzerinde kimler ve kaç kişinin oturduğunu tespit edilmesini istemesi işin seyrini değiştirdi. Bölgede durum tespiti için keşif yapılması üzerine, söz konusu arazi üzerinde konutu olan yaklaşık 600 Çiğdem Mahallesi sakini davaya müdahil olmak için mahkemeye dilekçe verdi.

26 Eylül günü Beykoz adliyesinde yapılan duruşmaya çok sayıda Çiğdem Mahallesi sakini katıldı. Mahkeme vatandaşların müdahilliklerini kabul ederken, vatandaşlarında dilekçelerini mahkemeye sundukları gün Beykoz Adliyesi önündeki kalabalık dikkati çekti.

Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, aynı ada parselin daha önce Orman Bölge Müdürlüğünce mahkeme kanalıyla alınmaya çalışıldığını ve davayı vatandaşların kazandığını kaydetti.

“Şimdi de başımıza Gülay Ermanotan çıktı” şeklinde konuşan Muhtar Erdal, bu konuda yasal gelişmeleri takip ettiklerini ve uzman hukukçulardan görüş alarak, vatandaşlara yapabilecekleri konusunda yol gösterdiklerini söyledi. Murat Erdal’ın mahkeme yoluyla Çiğdem Halkından alınmak istenen 160 dönümlük arazinin 26 dönümünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu söyledi.

Mahkeme Çiğdem Mahallesi halkının da müdahil olduğu duruşmayı 8 Mayıs 2023 gününe erteledi.

Haber Merkezi

Beykoz'daki orman yangını söndürüldü
Önceki Beykoz'daki orman yangını söndürüldü
Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Sonraki Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı