Beykoz'da 133 aileye antikor testi yapılacak

  • 0
  • 15894
Beykoz'da 133 aileye antikor testi yapılacak
Beykoz'da 133 aileye antikor testi yapılacak
Beykoz'da 133 aileye antikor testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Beykoz'daki 133 adres ekiplerce ziyaret edilerek antikor testi yapılacak.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde her ilde antikor testi yapılarak bağışıklık durumu için harita çıkarılacağı açıklamaları sonrası Beykoz filyasyon ekipleri bugün evleri ziyaret etmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığının Türkiye İstatistik Kurumu verileri üzerinden nokta atışıyla adresleri belirlediği, yapılan antikor testlerinin 20 Haziran'a kadar tamamlanacağı öğrenildi.

Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılacak saha taramaları kapsamında 133 adres ziyaret edilecek. Ziyaret edilen adreste kimsenin bulunamaması durumunda her adres için belirlenen üç yedek adrese gidilecek.

Beykoz'da yapılacak saha taramaları sırasında vatandaşların özellikle karantina sürecinde kendilerinde belirti hissedip hissetmedikleri, belirti en hafif şekilde olmuşsa dahi bu belirtilerin kaydı tutulacak.

Ülke genelinde Sağlık Bakanlığı, TÜİK ile birlikte 153 bin, İstanbul'da 8 bin 118, Beykoz'da ise 133 adres belirledi.

TÜİK ile beraber belirlenen adrese gidilerek ilk olarak vatandaşların kabul etmesi durumunda, PCR adı verilen Kovid-19 testi yapılıyor.

Yapılan bu testler sonucunda kandaki antikor düzeyi, bağışıklık sisteminin durumu, hastalık geçirip geçirmediği ve aktif vaka olup olmadıklarına bakılacak ve ayrı ayrı her biri raporlanacak. Yapılan testlerin sonuçları, test yapılan vatandaşlara da bildirilecek.

Aynı zamanda Kovid-19 testi de yapılan vatandaşların pozitif olması durumunda filyasyon çalışması uygulandıktan sonra tarama çalışmaları devam ediyor.

Sahaya çıkan ekipler, izole olmuş bir şekilde vatandaşları ziyaret ederek, Toplum Tarama Çalışmasının neden yapıldığına, amacına ve maksadına ilişkin vatandaşlara bilgilendirme çalışmaları da uyguluyor.

Antikor testi yapılan vatandaşlar, test sonuçlarını E-Nabız üzerinden öğrenebilecek.

Antikor testi nedir?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüsler gibi yabancı bir patojene maruz kaldıklarında, vücutta kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar.

Bu proteinler, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta daha fazla yayılmasını engeller. Böylece virüsü yok eder.

Antikor ya da seroloji testi, vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakıyor. Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle corona virüsü geçirdiğini gösteriyor.

Haber Merkezi

Demet Akalın, Beykoz'da restoran açtı
Önceki Demet Akalın, Beykoz'da restoran açtı
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz