Yaşam

Beykoz’da 13 hafıza icazet verildi

Beykoz’da 13 hafıza icazet verildi
04.06.2016 13:14
| | |
6615

Foto galeri

Beykoz’da 13 imam adayı için Tokatköy İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonu’nda icazet merasimi düzenlendi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden müracaat eden İmam Hatip Lisesi Mezunu ve İlâhiyat öğrencisi hafızlar içinden, 2015’te sınav ile seçilerek alınan ve eğitimlerini tamamlayan 13 İmam adayı hafız için icazet merasimi yapıldı.

Beykoz İlim Yayma Cemiyeti’nin Konferans Salonu’nda gerçekleşen merasim, mezun olan talebelerden Hafız Arif Tercanlıoğlu tarafından sunulan Kur’ân tilavetiyle başladı.

Sunumunu Rifat Kaya ve Hazıf Muhammet Polat’ın müştereken yürüttüğü merasimde, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise açılış konuşması yaptı. 

İstanbul İl Müftü yardımcısı Mehmet Yaman, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ın selamlama konuşmalarından ardından İstanbul Elmalılı Hamdi Yazır Kur’an Akademisi Baş Müderrisi Yrd. Doç. Dr. Kurra Hafız Fatih Çollak günün mana ve ehemmiyetine dair anlamlı bir konuşma yaptı.

Konuşmacılar, Yıldırım Bayezid Camii İmam ve Hatibi Muhammed Polat’a, Beykoz’daki bu tarz çalışmaları organize edip, özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

2015 yılının Ekim ayında başlayan yedi alık özel eğitimde; Kur’an okumada çok önemli bir yeri olan Tashih-i Huruf, Fıkıh, Arapça, Türk Tasavvuf Musikisi (Makamlar, Ezan, İlâhi ve Kasideler), yüzüne ve ezber, İman, Kur’an ve Pedagojik Formasyon dersleri verildi.

İman, Kur’an ve Pedagojik Formasyon derslerini, Dost Beykoz Yazarı ve Beykoz Değerler Eğitimi Uzmanı olan A. Raif Öztürk, sinevizyon aracılığı ile icra etti. Bu dersin sonuncusu da Prof. Dr. Faris Kaya tarafından verildi.

Eğitim sonunda İstanbul Elmalılı Hamdi Yazır Kur’an Akademisi’nde, Yardımcı Doç. Fatih Çollak’ın başkanlığındaki komisyonun sınava tabii tuttuğu hafızların büyük çoğunluğu, üstün başarılarla icazet ve sertifikalarını hak etti.

İcazet merasimimizdeki konuşmalardan sonra, her hafız teberrüken ayrı ayrı kısa surelerden birer sure okudular. İstanbul Büyük Şehir belediyesi Kültür Müdürlüğü Enstrüman ekibi eşliğinde, ses sanatçısı Erol Aydoğan’ın şefliğinde, hafızlar koro halinde ilâhi ve kasideler okudular.

Kursun dönem birincisi İsmail Uyanık ve dönem üçüncüsü Arif Tercanlıoğlu’nun ortaklaşa okudukları ezan-ı Muhammedi ise izleyicileri mest etti.  

Programın sonunda hafızlara, Tashih-i Huruf Belgeleri ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

2015’ten bu yana bu organizasyonun alt yapısını oluşturmada, uygulamalarda, yürütülmesinde, maddî-manevi emeği geçenlere, Yıldırım Bayezid Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından, Fatih Çollak’a, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaşa’a, Muhammet Polat’a, kursta görev yapan hocalara ve İstanbul’un hayırsever işadamlarından Sıtkı Bağdatlı’ya, plaket verildi.

Dost Beykoz Yazarı ve Değerler Eğitim Uzmanı A. Raif Öztürk ise plâketini, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ın elinden aldı.

Hafızların ailelerinin de hazır bulunduğu İcazet merasimi; Türkiye’yi Mekke ve Dubai’de hafızlık yarışmalarında temsil eden 2. Dönem talebesi Hafız Harun Gözüakça’nın Kur’ân tilaveti ve ardından Ali Osman’ın duasıyla sona erdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hafiz, İcazet, İlim Yayma cemiyeti

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"