Beykoz Cumhuriyetköy'de 2 bin 500 kiraz ağacı

  • 0
  • 11865
Beykoz Cumhuriyetköy'de 2 bin 500 kiraz ağacı
Beykoz Cumhuriyetköy'de 2 bin 500 kiraz ağacı
Beykoz Cumhuriyetköy'de 2 bin 500 kiraz ağacı

Megakent İstanbul'da meyve sebze bahçesi olarak gösterilen Beykoz'un köylerinde hasat zamanı geldi.

İstanbul’un doğal sebze ve meyve bahçesi Beykoz’da kiraz hasadı telaşı sürüyor.

Dalından her sabah taze taze toplanan kirazlar şehrin birçok noktasında market ve pazarları süslerken Beykoz Belediyesi’nin alım garantisi verdiği ürün ilçedeki ihtiyaçlar sahiplerinin sofralarına da ulaşıyor.

Beykoz Cumhuriyetköy’de özel bir girişimci tarafından kurulan kiraz bahçelerinde 10 yaşında, 7 yıldır verimli 2 bin 500 kiraz ağacı bulunuyor. Bahçelerde iriliğiyle bilinen "Türk Ziraat 0900" cinsi kiraz ile İtalyan "Regina" cinsi kirazlar yetiştiriliyor.

Bitkileri iklim koşullarından korumak, verim ve kaliteyi artırmak amacıyla İtalya’da yaygın uygulanan, sadece faydalı güneş ışığını geçiren "Naylon Branda" tekniğiyle korunan alanlarda yetişen kirazlarda hem lezzet hem de verim artıyor. 

Mevsim koşularına göre 20 tona kadar verim veren bahçelerde özel teknikle yetiştirilen Beykoz Kirazı, lezzeti ve parlak görünümüyle karpuz, ceviz ve bal gibi ilçenin asırlık markaları arasından tüketicilere ve lezzet tutkunlarına göz kırpıyor.

İlçenin tarım alanında yerel markalı ürünlerle gelişmesini amaçlayan Beykoz Belediyesi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yurt genelinde uyguladığı "Sözleşmeli Tarım Projesi" kapsamında alım garantisi verdiği Beykoz Kirazı, ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere de ulaştırılıyor.

Proje kapsamında ilk etapta ilçedeki 180 bin m² arazi üzerinde alım garantili tarım yapacak 21 çiftçiyle sözleşme imzalayan Beykoz Belediyesi, mevsime göre farklı ürün kalemlerinde yeni çiftçilere destek verecek.

Haber Merkezi

Sendikacılar Beykoz’da oldukça hareketli
Önceki Sendikacılar Beykoz’da oldukça hareketli
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz