Beykoz Cumhuriyet Köy'de 29 Ekim kutlaması

  • Güncelleme: 30.10.2019 11:23
  • Okunma: 2705 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da bir çok bölgedeki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ilgi çeken bir yer de Cumhuriyet Köyü oldu.
Beykoz Cumhuriyet Köy'de 29 Ekim kutlaması

1928 yılında köy, Bulgaristan’dan gelen Mehmet Çoker, Fevzi Tunalı ve Tirenikli Mustafa ve onlarla birlikte gelen 33 aile tarafından satın alınarak yeni sakinleri yerleşim yeri olan  Cumhuriyet Köyüne 1928 ile 1929 yılları arasında Rusçuk’tan gelen Bulgaristan Türklerinin oturduğu bir köy olur.

Köyün hem kaderi hem de ismi, Atatürk’ün 1937’deki ziyareti ile değişir. Bu şirin yerleşim alanını beğenen Atatürk, çeşitli girimler neticesinde buranın çağdaş bir orman köyü olması noktasında önemli adımlar atar. Net bir ismi olmakla birlikte Çavuşlu Çiftliği olarak anılan bu köye “Cumhuriyet” ismini uygun görür. 

Beykoz’un adı Cumhuriyet ile özdeşleşen Köyünde özel bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması gerçekleşti. Bu kutlamalara köy sakinlerinin yanı sıra, köy dışında yaşayan akrabalık bağlarının olduğu vatandaşlar ve bazı konuklar da katılım sağladı.

Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir, Yönetim Kurulunun bazı üyeleri ile programa katılırken, yaptığı konuşma ile Cumhuriyet Köyü Sakinlerinin yapmış oldukları bu etkinlik ile bir kez daha gönüllerdeki yerini aldığını söyledi.

Cumhuriyet Köyü Muhtarı Ali Durmuş güne özel yaptığı konuşmada çok güzel mutlu ve anlamlı bir gün yaşadıklarını ifade ederken, "Köy sakinlerine ve dışarıdan gelen davetliler katılımlarından dolayı teşekkür etti. Muhtar Durmuş, Köylerine ismi veren Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu ülke için canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan Rahmet diliyorum." dedi.

Cumhuriyet Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerinin şiir ve özel gösterileri ile renkli bir hal alan programda Atletizm Yarışlarında derece elde eden öğrencilere de madalyaları takdim edildi. Zaman, zaman duygusal bir atmosferin de hakim olduğu programa komşu köylerden muhtarlar da iştirak etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Cumhuriyetköy