Beykoz Çubuklu Mahallesi’nde İBB çıkmazı

  • Güncelleme: 12.03.2020 22:00
  • Okunma: 15307 kez
  • Yorum: 2
Beykoz Çubuklu Mahallesi Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, İBB'ye devredilen yerleri konusunda ortak hareket etme kararı aldı.
Beykoz Çubuklu Mahallesi’nde İBB çıkmazı

Beykoz Çubuklu Mahallesi Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, İBB'ye devredilen yerleri konusunda ortak hareket etme kararı aldı.

Daha önce Beykoz Belediyesi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devredilen arsaların üzerinde yaşayan Beykozlular, ne olduğunu bilmedikleri gelecekleri hakkında endişe duyuyorlar. İBB'ye devredilen yerlerden birisi olan Çubuklu'daki Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, endişelerini dile getirmek ve çözüm aramak üzere her ay düzenli olarak toplanıyorlar. Son olarak yapılan toplantıya katılan Dost Beykoz, mahalleli tarafından alınan önemli bir karara tanıklık etti. Buna göre Mahalle sakinleri, Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu önderliğinde belirlediği 6 kişilik bir heyeti, İBB'ye gönderecek ve mevcut durum ve planlar ile ilgili bilgi almaya çalışacak. Öte yandan Çubuklu Şehit Sadık Şişman Sokak'ta yaşayan ve mahallenin eski muhtarlarından da olan Şenel Ustabaşı'nın Muhtar Kolcu ile birlikte mahalleliyi sakinleştirmek için büyük bir çaba harcadığı gözlendi.

‘Başkan Çelikbilek’le yapılan görüşmeden ‘hayal kırıklığıyla’ dönülmüş…’

Beykoz Belediyesi'nin İBB'ye devrettiği arsalardan birisi olan 835 Ada 10 Parsel üzerinde ikamet edenler, geleceğin belirsiz olması karşısında büyük bir endişe yaşıyor. Bu amaçla düzenli olarak bir araya gelen Çubuklu Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, son toplantılarına eski Muhtarları'ndan Şenel Ustabaşı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu'yu da davet etti. Akşam Namazı'nın ardından sokaktaki bir avluda toplanan mahalle sakinleri, tek tek söz alarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Şehit Sadık Şişman Sokağı'nda oturan Beykozlulardan birisi olan Sedat Baltacı, söz alarak, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e beraberindeki heyetle yaptıkları ziyareti anlattı. İBB'ye devredilen yerler için geriye dönük bir şey yapılamayacağını dinledikleri Başkan Yücel Çelikbilek'in makamından 'hayal kırıklıklarıyla' döndüklerini aktaran Sedat Baltacı, bu sırada vatandaşlar arasındaki bir tartışmayı da başlattı.

Sedat Baltacı'nın ardından söz alan birkaç mahalleli de Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in seçimlerden önce kendilerine söz verdiğini ifade ederek, "Kendisi bize bir mağduriyet yaşanması durumunda, gerekirse İBB'den yerleri alarak, tapuları kendi elleriyle vereceğini söylemişti" dedi. Bir başka mahalleli ise söz alarak, "Başkan bize verdiği sözü tutmadı. Bizim mahallemizden yüzde 65 AK Parti'ye oy çıktı" diyerek, Yücel Çelikbilek’i eleştirdi.

‘Toplantı yerine Şenel Ustabaşı ve Hüsnü Kolcu geldikten sonra, her şey değişti…’

Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, kendi aralarında tartışırken, toplantı yerine ilk olarak, kendisi de bir mahalle sakini olan Şenel Ustabaşı geldi. Herkesle tek tek selamlaşan Ustabaşı, bir kenara oturarak, konuşulanları dinlemeye başladı. Ustabaşı'nın ardından ise bu kez toplantı yerine Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu geldi. Kolcu da tıpkı Ustabaşı gibi tüm vatandaşlarla selamlaşırken, masanın başına oturdu ve not defterini çıkartarak, o da yapılan konuşmaları dinlemeye başladı. Hemen tüm vatandaşların konuşmalarının ardından ilk olarak Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu söz aldı ve Şehit Sadık Şişman Sokak'ta yaşanan sorunla bire bir kendisinin ilgileneceğinin sözünü verdi.

"Beni siz seçtiniz ve seçerken de bu gibi durumlarda sizi yalnız bırakmamam için oy verdiniz. Bu benim görevim" diyen ve ardından düşüncelerini dile getiren Muhtar Kolcu, mahallelinin bundan sonra yapılacaklarla ilgili olarak doğru hamleler yapması gerektiğini vurgulayarak, bir heyet kurulmasını önerdi. Bu sırada İBB’ye devredilen alanın aslında ‘yeşilalan’ olduğunu da anlatan Çubuklu Mahallesi Muhtar Kolcu, tapu konusunda ilçedeki sorunların henüz tam olarak bitmediğini söyledi. Kendisine yönelik olarak, “Senin tapun var, ondan rahat konuşuyorsun!” eleştirileri yapıldığını da anlatan Hüsnü Kolcu, kendisinin sanıldığı gibi tapu sahibi olmadığını ve hâlâ tapu almak için beklediğini kaydetti.

‘Muhtar Kolcu’ya Şenel Ustabaşı da oy vermiş…’

Çubuklu Mahallesi'nin eski muhtarlarından ve MHP'nin de Beykoz Belediyesi Aday Adayları'ndan olan Şenel Ustabaşı da Muhtar Hüsnü Kolcu'nun ardından söz aldı ve bir konuşma yaptı. İlk olarak mahalleliyi sakinleştirmeye çalışan Şenel Ustabaşı, kendisinin de mahallede uzun yıllardır ikamet ettiğini dile getirerek, en doğru işin akıllıca hareket etmek olduğunu söyledi. Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu'yu da öven Şenel Ustabaşı, konuşması sırasında, "Bizim oylarımızla..." diyerek, yerel seçimlerde Hüsnü Kolcu'ya kendisinin de oy verdiğini ima etti. Vatandaşların özellikle Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e sitem eden sözleri üzerine düşüncelerini ortaya koyan Ustabaşı, şöyle dedi:

Şenel Ustabaşı: “İBB Meclis Üyeleri’nin Beykoz temsilcilerini bulup, durumumuzu anlatmalıyız!”

"Şimdi burada bizim öncelikli işimiz, Muhtarımız Hüsnü Kolcu'yu arkamıza almaktır. Mahallede çoğunluğumuz, ona oy verdik. Eğer onu yıpratırsak, amacımıza ulaşamayız. Yücel Çelikbilek'in sözlerini de aslında şu şekilde değerlendirmek lazım: 'Şimdi biz ne yapacağız?'. Bunu sormamız gerekir kendimize... Biz şimdi, Muhtarımız Hüsnü Kolcu'nun öncülüğünde İBB'den bir randevu alarak, bu işi halletmeye bakmalıyız. İBB'nin Beykoz'da Üyeleri var. AK Parti'den ve CHP'den Meclis Üyeleri var. O kişileri bularak, onlara da durumu anlatarak, sorunumuzu çözmeliyiz."

Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu: “Ben dünyalık bir şey biriktirmiyorum”

Toplantının sonunda ise Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, mahalleden 6 kişinin isim ve telefonunu alarak, bir heyet kurdu. Bir mahallelinin, "Bu kişilerin masrafı olacak, hep birlikte onu da karşılayabiliriz" önerisini reddeden Muhtar Hüsnü Kolcu, "Arkadaşlar, ben dünyalık bir şey biriktirmiyorum. Allah razı olsun dersiniz, yeter. Öyle ufak tefek şeyleri ben zaten cebimden karşılıyorum" dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

cengiz (6 yıl önce)

öyle %70 oy verip sonra böyle ağlarsınız...adamlar vatanı satmış be..senin üç beş yüz metre arazinin hesabınımı yapacaklar sanıyordun..allah sizin gibilere akıl versin.. arsalarınızı kurtarmak için oylarınızı satıyorsunuz..biraz onurlu olun. bende 2b maduruyum ama yukarda allah var bu işin öbür tarafıda var...sadece allaha inanıp güvenin partilere ve yalancı siyasetçilere değil...

sedat baltacı (6 yıl önce)

beykoz belediye başkanı secim öncesi söz verdi tapularını verecem diye halk şahit muhtar şahit ak parti meclis üyemiz şahit başkan yücel çelikbilek sözünde durmadı ve yerimizi ibb sattı bu nasıl bir söz sizler söyleyin 100.70 oy verdik ak partimize bizi nasıl magdur etti nasıl olacak bu işin sonu bize kim yol gösterecek inşallah ibb başkanımız dan tapumuzu alırız

Yorum Yaz