Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi

  • 0
  • 6087
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi
Beykoz Çubuklu’da Süleymancıların işgali protesto edildi

Beykoz Çubuklu halkının maddi destekleriyle yapımına başlanan cami lojmanının bazı gruplarca yurt olarak kullanılmasına mahalleli tepki göstermeye başladı.

Beykoz'un Çubuklu Mahallesi'nde cami lojmanı ve Kur'an kursu olarak inşa edilen bir binanın, bir grup tarafından 'talebe yurdu' olarak kullanılması mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Mahalle sakinleri bir araya gelerek, talebe yurdu olarak binayı kullanan grubu protesto etti, daha sonra basın açıklaması yapıldı.

Binanın 1972 yılında bölge halkının bağışlarıyla yapımına başlandığı ifade edilirken, binanın asıl amacından saptırıldığını ve kendi haklarını geri istediklerini dile getirdi.

Mahalle sakinleri, müftülüğün derneğe lojmanın boşaltılması yönünde gönderdiği yazıya rağmen lojmanı kullanan grubun itiraz ettiğini ve tehditlerde bulunduğunu ifade etti.

Yasal süreç başlatma kararı alan sakinler, binanın gerçek sahipleri olduklarını iddiasını yineledi.

Grup adına konuşan mahalle sakinlerinden Teoman Kabaoğlu, 30 yıl önce mahalleli tarafından cami lojmanı ve Kur'an kursu olarak yapılmaya başlanan bina inşaatının finansal sıkıntı nedeniyle yavaşladığını, o dönem "Biz burayı tamamlarız" diyen bir grubun binayı kullanmaya başladığını söyledi.

4 katlı binanın büyük kısmının mahallelinin parası ve emeğiyle yapıldığını vurgulayan Kabaoğlu, "Finans durumumuzun yetersizliğini ve iyi niyetimizi kullanan çıkarıcı grup, önce derneğin yönetimini ele geçirdi. Kur'an kursu ve cami lojmanı olarak planlanan yeri, kendi mensuplarına ait kişiler yetiştirmek için talebe yurduna çevirdiler. Yurtta kendilerine ait ücretli öğrenciler bulunduruyorlar. Yurt derneğinin yönetiminde mahallemizden kimse yok. Gelecek tepkileri göz önünde bulundurarak, lojman diye yapılan kattaki bir daireyi cami görevlisine kerhen verdiler. Camide toplanan yardımları kendi işlerinde kullanırken, camimizin doğal gazı ve elektriği birçok defa kesildi." dedi.

Kabaoğlu, camiye atanan müezzinin lojmanı olmadığı için görevine başlayamadığını kaydetti.

Kabaoğlu, geçen yıl yaptıkları başvuru üzerine müftülüğün derneğe, 7 ay içerisinde lojmanın boşaltılmasını bildiren bir yazı gönderdiğini ancak lojmanı kullanan grubun bu yazıya itiraz ettiğini aktardı.

Yasal süreç başlatacaklarını söyleyen Kabaoğlu, "Çıkarcı grup, bu lojmanları boşaltmayacaklarını, lojmanların kendine ait olduğunu söyleyip, imam için verilen yerden de kira alacakları tehdidinde bulundular." ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Cemil Arslan da "Çubuklu Engürübağ Talebe Yurdu" olarak kullanılan binayı mahalleli olarak kendilerinin yaptığını dile getirdi.

Bahadır Ulanmış ise Engürübağ Cami Derneği'nin yönetimini yakın zamanda mahalle sakinleri olarak devraldıklarını söyleyerek, "Bu dernek daha önce Süleymancıların elindeydi. Mahalleli olarak dernek yönetimini devraldık. Bizim olanı geri istiyoruz. Burası Engürübağ halkının yaptığı lojmandır. Müezzinimiz gelecek, müezzinimize yer lazım." diye konuştu.

Haber Merkezi

Beykozlular dikkat... Rekor sıcaklık geliyor
Önceki Beykozlular dikkat... Rekor sıcaklık geliyor
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz