Makaleler

Beykoz çok ilginç bir ilçe

12.11.2017 14:58
| | |
4955

Karadeniz’in birçok kentinden göç alan Beykoz’da hemşerililiklere göre bir araştırma yapılsa hakikaten yüzde 70’i 75’in Karadeniz Bölgesinden geldiği ortaya çıkar.

 Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan da muhakak gelenlerimiz vardır. Türkiye’de iç göçün en fazla geliştiği ülkeler arasında yer alır.

Bunun yanında Türkiye yurt dışınada en fazla göçmen gönderen üç ülkeden biridir. Çin’in nüfusunun yüzde 3’ü  yurt dışındayken Hindistan’ın da yüzde 3 oranında yurt dışına insan gönderdiğini görüyoruz. 79 milyonluk Türkiye’nin 7,6 milyonu Türkiye sınırları dışında yaşar.Buda nüfusa oranı yüzde 9’un üzerindedir. Geçtiğimiz günlerde Strasburg’da CHP  yurt dışının seçim bölgesi olarak kabul edilip, yalnız seçme değil seçilme hakkınında verilmesini istedi. Bu konu uzun zamandır tartışılan fakat hiç adım atılmayan bir konuydu.

5,7 Milyon Avrupalı Türk ve Beykoz

Beykoz ilçesi olarak Avrupa’da 5,7 milyon insanımıza yönelik adım atılması gerekir. Bu açıdan ilk olarak Beykoz ilçesinin Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaşayan Türklerin yapısı, gelişmesi,sorunları ve ekonomik gücüne yönelik bir araştırma, sempozyum yapılmasında yarar var.

Manolya Demirören

Bu konuda yeni Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören’e büyük işler düşüyor. Kültür’ün başına geçen Manolya Hanım bu konulara iyi niyetle eğilebilecek nitelikte bir kimse. Aynı zamanda AKP’nin TMBB’deki milletvekili Mustafa Yeneroğlu Avrupalı göçmenlerin sorunlarını en iyi bilen kişilerden biridir.  

Mülheim an der Ruhr

Beykoz’un Avrupa’da kardeş kentleride vardır. Beykozlu olarak yurt dışında yaşayanlar bu konuda etkili olurlar. Beykoz’un Almanya’nın çok güzel bir kenti olan  Mülheim an der Ruhr ile kardeş kent yapmak bana nasip olmuştu.

Beykoz’lu tek o bölgede ben olmama rağmen Sosyal Demokrat Belediye Başkanına etki yaparak yapmıştım.

Şimdi Beykoz’lular hakikaten Avrupalı Türklere sahip çıkmalı ve onlara yönelik bir sempozyum yapmalı. Böylece Avrupalı insanlarımızın sorunları ve Türkiye’de neler yapılabilir ortaya çıkarmalı.

Bu konuda gerek Belediye Başkanına gerek başkan yardımcısına büyük işler düşmektedir.

Anahtar Kelimeler: Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"