Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı kapılarını açıyor

  • Güncelleme: 14.03.2020 16:13
  • Okunma: 24699 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye binasının önünde kurulan dev çadırı 20-26 Nisan tarihleri arasında onbinlerce çocuk ziyaret edecek.
Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı kapılarını açıyor

Dünyanın en ünlü çocuk kitap fuarı olarak bilinen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 50 yılı aşkın bir süredir uluslararası düzeyde hizmet veriyor ve her yıl yerli-yabancı yüzbinlerce ziyaretçiyi İtalya'ya getiriyor. İstanbul'un ve belki de Türkiye'nin ilk Çocuk Kitap Fuarı ise Beykoz Belediyesi'nin katkılarıyla 20 Nisan Pazartesi günü (yarın) saat 11.00'de kapılarını açıyor. Yalnızca Beykoz değil, İstanbul genelinden de kitapseverlerin akın edeceğinin düşünüldüğü Fuar için Dost Beykoz'a özel olarak demeç veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları söylüyor: "Bu bizim ilçemizin sesinin duyulması açısından çok güzel bir fırsat. Hamdolsun, Beykoz'da biz hep ilkleri yaşıyoruz ve yaşatıyoruz. 23 Nisan'ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilanının ardından bir hamle de biz yapıyoruz ve çocuklarımız kendi bayramlarında kitapla buluşturuyoruz. Ben ailelerimizi çocuklarıyla birlikte fuar alanına bekliyorum. Bu yıl 1.'sini düzenleyeceğimiz ve gelecek yıllarda da inşallah bunu geleneksel hale getireceğimiz Beykoz Çocuk Kitap Fuarı tüm ilçemize hayırlı olsun".

Dost Beykoz, yarın kapılarını açacak olan 1. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı'nı ziyaret etti ve yayınevlerinin heyecanlı hazırlığına tanıklık etti. Fuarın Organizatörü Atıf Gönenç ile de görüşen Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör, kendisiyle yararlı bir röportaj da gerçekleştirdi. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı'na dair ve çocukların kitap sevgisi aşılanması hakkında önemli bilgiler aktaran Atıf Gönenç, şunları kaydetti:

Organizatör Atıf Gönenç: “Beykoz’un okuma oranı ve eğitim kalitesi olumlu etkilenecek!”

"Evet, 1. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı başlıyor. Bu fuarın amacı şudur: Anadolu Yakası'nda ve hatta İstanbul'da çocuklara özel bir kitap fuarı yok. Beykoz, sağ olsun bu noktada öncülük etti ve bir adım attı. 40 adet yayınevi katılıyor ve 20 yazar ziyarete, kitap imza gününe gelecek. Ulusal ve marka olmuş yayınevleri ise kitap ürünlerini sergileyecek.

Bir şehrin kültürel dokusunu değiştirmek istiyorsanız, burada bir kitap fuarı organize etmeniz lazım... Çünkü şehirlerin hem manevi dünyasına dokunuyorsunuz, hem de maddi dünyasına dokunuyorsunuz. 4 yıl 5 yıl sonra şehirdeki okuma oranı, eğitim kalitesi, eğitim başarısı hep etkilenmiş olacak.

Bu yaptığımız iş aslında iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey... Bunun geleneksel hale gelmesi lazım... Belki 3.'sünde 4.'sünde bunu uluslararası boyuta da taşıyabiliriz. Ancak bunu yalnız Beykoz için İstanbul için de söylemiyorum; Türkiye genelinde uluslararası düzeyde Kongre ve Fuar merkezleri de çok sayıda yok... Aslında şehirlerin merkezlerinde bu tür mekânların olması gerekiyor. Bizim bu Çocuk Fuarımız ise bir adımdır; küçük bir damladır. Ama inşallah bundan sonra şehirlerin yöneticileri ve merkezi yönetim, artık bu anlattığım gibi bir ihtiyacın da olduğunu görecekler. Belki de 2-3 yıla kadar ülkedeki tüm şehirlerin merkezlerine fuar ve kongre merkezleri yapılacak.

Çocuklar, boş beyaz bir sayfa gibi... İnşallah burada o beyaz sayfalar güzel bir şekilde dolacak. Bizim çocukluğumuzda bu tür imkânlar yoktu. Böyle yerleri, böyle etkinlikleri bulabilmek mümkün değildi. Ama şimdi buraya gelecek Beykozlu çocuklar çok şanslı, çok kısmetli çocuklar olacak."

Muharrem Kaşıtoğlu: “Başkanımız Çelikbilek, Fuarın açılışı konusunda çok istekliydi”

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu da Dost Beykoz'a özel yaptığı açıklamada, Fuarın işleyişi konusunda teknik bilgiler verdi. Ulusal anlamda saygın yayınevlerinin ürünlerinin sergileneceğini anlatan Kaşıtoğlu, 40 yayınevinin yanı sıra 20 yazarın da Beykoz 1. Çocuk Kitapları Fuarı'na renk katacağını söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in bu projenin gerçekleşmesi konusunda büyük bir isteğinin ve heyecanının olduğuna tanıklık ettiğini ifade eden Muharrem Kaşıtoğlu, "Sayın Başkanımız, ilçemizdeki eğitim ve kültür faaliyetlerinin ailelerde ve özellikle de çocuklarda karşılık bulmasını arzuluyor. Bu nedenle kendisini izlerken, Beykozlu çocuklarımızın yararlanacağı bu Çocuk Kitap Fuarı'nın hayata geçmesi yönünde Başkanımızın çok arzulu ve heyecanlı olduğuna tanık oldum. Beykoz'umuza hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Öte yandan Dost Beykoz'un gezdiği Fuar alanında, birbirinden zengin kitap türlerinin olduğu tespit edildi. Çocuklara yönelik dini ve manevi konulara yönelik hazırlanan kitapların yanı sıra, bilim-teknik ve fen konusunda bilgi veren kitaplar da Beykoz 1. Çocuk Kitapları Fuarı'nda yer almaktaydı. TÜBİTAK yayınlarından National Geographic Kids'e... Can Çocuk'tan İletişim Çocuk'a... TUDEM'den Nesil Çocuk'a kadar 40 farklı yayınevi, hararetli bir şekilde Fuar alanına yerleşmeye başladı. Kitap raflarını ise Rus edebiyatından İngiliz edebiyatına... Türk edebiyatından masallara, dini konularda eğitici ve öğretici kitaplara kadar binlerce seçenek süsledi.

‘Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı, 26 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak’

Beykoz 1. Çocuk Kitapları Fuarı, 20 Nisan 2015 Pazartesi günü saat 11.00'de açılacak ve Beykoz Belediye binasının önünde bulunan çadırda 26 Nisan 2015 Pazar gününe değin, Beykozlu ve İstanbullu çocukların ziyareti için açık kalacak.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz