Beykoz, CHP’ye geçecek mi?

  • 15.11.2018 17:50
  • Okunma: 6497 kez

Elif ÇELİK


Gökyüzüne bakıyor musunuz arada? Olanca nefesinizle kokluyor musunuz havayı? Seviyor musunuz yaşamı doyasıya? Umutla bakıyor musunuz yarınlarımıza?

Sizi bilmem de ben minik kızımı kucağıma aldığımdan bu yana tüm bu saydıklarımı daha çok yapıyor ve daha bir lezzet alıyorum. Özellikle Beykoz siyasetinde de son bir ayda yaşananları gözlemledikçe daha bir umutlanıyorum.

Sanki bu kez olacak gibi...

Allah rahmet eylesin, Hızır Yılmaz’ın aday olduğu geçen seçimde de benzer bir duyguyu yaşamış ancak bu denli büyük umutlanmamıştım. Bu kez durum ciddi bir şekilde farklı çünkü... Bu kez umudumu besleyen somut göstergeler de var.

Öncelikle en büyük rakibimiz olan AK Parti, Beykoz tarihinde görülmemiş bir karışıklık ve çekişme yaşıyor. Şimdi soracak olsak, belki de bize "bu aslında demokrasinin bir parçası" diyecekler ama görülen o ki, partinin kendisi paramparça... Bir ucundan Yücel Çelikbilek, diğer ucundan Hanefi Dilmaç çektikçe çekiyorlar ipi ama sonuçta birisi değil de ikisi de yere düşecek gibi...

O kadar çok aday çıkardılar ki bu seçimde, Beykoz’da AK Partiye kayıtlı olan 5 bin kişiden neredeyse tamamı Belediye Başkanı adayı oldu. Beykoz Belediyesi’nde eski ve yeni Başkan Yardımcılarının tamamı ve yetmez gibi Belediye Meclisi’nin AK Partili Üyeleri de aday oldu.

Yani Meclisin çaycısı temizlik görevlisi ya da torpille gelen amiri-memuru da aday olur mu bilemiyorum. Süreyi uzattı Genel Merkezleri, belki onlar da adayım diye çıkabilirler yani hazırlıklı olalım.

Halkımız AK Parti’de yaşanan bu gelişmeler dışında bir de diğer partilerdeki hareketliliği gözlemledi. Bir yanda MHP ve diğer yanda İYİ Parti, Beykoz’daki memleket siyasetçiliğinin gücünün bilinciyle aday avına başladılar. MHP için AK Parti’den ayrılan Muharrem Kaşıtoğlu, İYİ Parti için de BBP’den ayrılan Bilgehan Murat Miniç’in adı geçiyor.

Biri Kastamonulu, diğeri Giresunlu... Her ikisi de oy potansiyeli olan isimler ki zaten geçen seçimde Murat Miniç aldığı oy sayısıyla bunu ayrıca belgelemişti. Hatta o dönemde bizde de partimizin ileri gelenleri, hem AK Parti hem de CHP’nin Murat Miniç’in adaylığı nedeniyle çok oy kaybettiğini değerlendirmişti.

E, şimdi tüm bu saydıklarımı düşünürsek, CHP’nin Beykoz’da seçimi kazanması çok uzak bir ihtimal mi? Vallahi değil, billahi değil. CHP, bu seçimlere, hem genel siyasetteki çalkantılar, ekonomik sıkıntılar hem de ilçedeki bu somut gerçeklikler ışığında girecek.

Özetle de söylersek, CHP, Beykoz’da henüz dün kendisine üye olmuş bir partiliyi bile aday gösterse, bu seçimleri alabilir.

Benden söylemesi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, CHP

Yazarın Yazıları