Eğitim

Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi’nde mezuniyet coşkusu

Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi’nde mezuniyet coşkusu
26.05.2016 23:38
| | |
8641

Foto galeri

Celal Aras Anadolu Lisesi bu yıl ikinci kez mezun verdi ve 90 Beykozlu genci daha bin bir umutla toplum içerisine gönderdi.

Ailelerinin büyük sıkıntıları göğüsleyerek eğitim verdiği, öğretmenlerin ise tecrübeleriyle yön verdiği Beykozlu gençler, lise yaşamlarına son noktayı koydu. Geçtiğimiz yıl 176 öğrencisini mezun eden Celal Aras Anadolu Lisesi, bu yıl 90 öğrencisini daha toplumun içerisine gönderdi. Mezun olan öğrencilerden kimisi üniversite ile eğitimlerine devam ederken, kimileri de hayatın bir cilvesiyle çalışma hayatına şimdiden atılacak. Özellikle turizm konusunda büyük bir potansiyeli olan Beykoz ise çalışma hayatının içerisine giren gençlere bir ekmek kapısı olmaya çalışacak.

Kavacık'ta bulunan ve merhum İşadamı Celal Aras adına yaptırılan Celal Aras Anadolu Lisesi, bu yıl ikinci kez mezun verdi. Aynı zamanda son yıllarda Beykoz'un en başarılı okullarından birisi olarak da adını duyuran Celal Aras Anadolu Lisesi'nin mezuniyet törenine, okulun eski müdürü Bekir Sıtkı Terzi de geldi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Naci Tuna ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun da katıldığı mezuniyet töreninde, okul müdürü Semra Birdal Ergün bir konuşma yaptı ve mezun olan öğrencilere yaşamlarında başarılar diledi. Müdür Semra Birdal Ergün’ün yanı sıra Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Celal Aras Anadolu Lisesi eski müdürü Bekir Sıtkı Terzi, okul öğrencilerinden Arda Şen, Ömer Faruk Alışkan, Berfin Metin ve Kadir Gür konuşma yaptı.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’nun da konuşma yaptığı mezuniyet töreninde Kaşıtoğlu; İş adamı merhum Celal Aras adına yapılan bu okul Beykozumuzun adeta incisi oldu ve bu nedenle Celal Aras Anadolu Lisesi’nin ve artık mezun sayılan siz öğrencilerine başarılar diliyorum. Umarım asıl sonucu LYS sınavında alırsınız ve artık hayata hak ettiğiniz bir şekilde adım atmış olursunuz” dedi. Muharrem Kaşıtoğlu’nun başarılı öğrencilere bisiklet hediye ettiği mezuniyet töreninde dereceye giren isimler de açıklandı. Buna göre okul birincisi 12/F sınıfından Çağla Çendeoğlu olurken, 12/F sınıfından Gülben Lazut ikinci ve 12/A sınıfından Züleyha Hıdır da üçüncü oldu. Çağla Çendeoğlu okul kütüğüne okul birincisi olarak adını çaktı. Mezun olan öğrencilerden birisi de Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür'ün oğlu Kadir Gür'dü. Geçmişte Dost Beykoz'da yazdığı zamanlarda Kadir Gür'ü kendi oğlu gibi kucağında büyüten Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sahneye davet ederken ona "Yeğenim" diye seslendi. Kadir Gür’ü sahneye davet eden Muharrem Kaşıtoğlu; yeğenimde mezun oluyor fakat ona bugün hediye vermeyeceğim ama o gelsin arkadaşlarına bu hediyeyi takdim etsin” dedi. Bisiklet takdimini okul birincisi Çağla Çendeoğlu’na ilköğretim arkadaşı Kadir Gür yapmış oldu.

Bayrağı teslim ettiler

Buradan sonra bayrak devir teslim törenine geçilirken 12.sınıf öğrencilerinden Kutay Aydın ile Yıldız Gürlek bayrağı 11.sınıf öğrencilerinden Rabia Çolak ile Enes Erdoğan’a teslim etti. Diplomalarını sınıf öğretmenlerinden alan öğrenciler o anlarda duygu seli yaşadılar. Ardından 12.sınıf öğrencilerinden Arda Şen bir konuşma yaptı. Herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Arda Şen “Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor. Tanışmalar heyecanlı ve umutlu; ayrılışlar acı, sizden bir şey kalır geride kırılan kalbinizden bir parçamı yoksa sevdiklerinizle paylaştığınız anlar mı? Genellikle ayrılıkları sevmem. Bugün de bir ayrılık günü. Biliyorum, daha yolun yarısındayız. Önümüzde aşmamız gereken yollar ve engeller var. Bu engelleri geçerken kim bilir daha ne ayrılıklar yaşayacağız ama şunu biliyorum ki her güzel bir başlangıcın bir sonu vardır. Bu yüzden bende, arkadaşlarım da birbirimizi ve öğretmenlerimizi unutmayacağız.

Öğretmenlerimize layık öğrenciler olmak için var gücümüzle çalışacağız.

Tabi ki, siz sevgili velilerimiz inanıyorum ki bu zamana kadar olduğu gibi arkamızda olmaya devam edeceksiniz. Sizlerde bizi yalnız bırakmayacaksınız. Yorulduğumuz pes etmeye başladığımız zaman bizleri yüreklendireceksiniz. Evet, mezun oluyoruz. Lise hayatı o 4 yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz.  Ağzımdan 4 yıl diye çıktığına bakmayın. Zaman bir su misali akıp gidiyor. Pek çok anımız oldu bu okulda, bu sınıflarda, bu sıralarda, öğretmen ve okul arkadaşlarımız arasında. İyi, kötü, güzel, çirkin pek çok anı… Hep beraber güldük, hep beraber ağladık. Bütün duygularımızı birlikte paylaştık. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen koskoca 4 yıl gelip geçti ve bizler hayatımızın hiç unutulmayacak bir dönemini noktalamaktayız şimdi” dedi. Şen, kendilerinden sonra gelecek arkadaşlarına da başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı. Arda Şen’in ardından 12.sınıf öğrencilerinden Ömer Faruk Alışkan’da bir konuşma yaptı. Ömer Faruk Alışkan şunları söyledi:

“Yıl 2012, kısacık boylarımız, çocuksu yüzlerimiz, umut dolu gözlerimizle girmiştik bu kapıdan. Saçlarımızda yazın sıcak meltemleri, üzerimizde en az bizler kadar temiz beyaz üniformalar, kafamızda binlerce hayalle adım atmıştık şu koridorlardan. Kimseyi tanımadan, oturup bekledik tahta sıralarda. O gün çalan ilk dersin giriş zili, bugün teneffüsümüz için kez çalıyor bizim ardımızdan. Bu gün burada ardımıza bakmak için duruyoruz aslında. Bir serüveni noktalandırdık, diğerine yelken açmadan önce son bir mola vermek için.

Dönüp son bir defa 4 yılınıza bakın

Kahkahalarınıza, mutluluklarınıza, kalp kırıklarınıza, sizi siz yapan her şeye bir göz atın ve ezberleyin o anları. Çünkü bugün, onlara veda ediyorsunuz. Tek başıma girdiğim kapıdan 90 arkadaşla birlikte ayrılıyorum. Yolumuzda bizleri neler bekler, bundan sonra kimlerle güler kimlerle ağlarız bilmiyorum ama biliyorum ki veda ettiğimiz her şey karanlığımıza ışık, gecelerimize yıldız olacak” diyen Ömer Faruk Alışkan son olarak annesine ve Matematik öğretmeni Handan Şereflioğulları’na teşekkür ederek kürsüyü terk etti. Öğrenciler Ömer Faruk Alışkan’ın konuşmasının ardından matematik öğretmenleri Handan Şereflioğulları’na çiçek takdim etti. En son sahneye konuşmasını yapmak için sahneye Kadir Gür geldi ve salonda büyük bir alkış tufanı koptu. Mezun öğrencilerden Kadir Gür, şunları anlattı:

Bugün her şeyi ile geride anılar bıraktık

Bu akşam burada her öğrencinin yaşadığı sıkıntılı ve uzun bir sürecin bir nebzede olsa gülen yüzüyle karşı karşıyayız. Temennim odur ki İnşallah bütün arkadaşlarım emekleri gayretlerinin sonucunu pekala alırlar.4 senelik geçirilen zamanda acılar, mutluluklar, ortak dertler, elim verici durumlar fakat içerisinde her şeyi ile tek bir çatı altında bu alanda anılar yaşadık. O anılarla bugün buradayız. Şahsıma ait 2,5 senelik Rize yaşantım, 1,5 sene İstanbul yaşantım benim gibi daha niceleri vardır belki fakat benim içinde onlar içinde her şeyi ile anılar, anılar, anılar… Celal Aras Anadolu Lisesi her anlamda kendine özgüdür. Ben bir sayısal öğrencisiyim benim dalımda öğretmenlerim arasında öyle bir kimya vardır ki, hepsi birbirinden bağımsız, birbirini tamamlar özelliktedirler. Tıpkı Rize’deki kimya öğretmenim Bahtiyar Nar’ın dersi daha iyi anlamamız için anlattığı aşk hikâyesindeki gibi. Sakın ha! Aşk hikâyesi dediysem aklınız Leyla ile Mecnun’a gidivermesin. Bu aşk hikâyesi biz sayısalcılara özgüdür. Eşitçiler ve sözelciler alınmasınlar. Aramızda elbet Rizeliler vardır. Rize’yi bilenlerde vardır. Rize’nin orta camiinden yola çıkan sodyum olduğu gibi Ovit’ten de gelen bir klor vardır. Birbirinden habersiz bu iki element merkezdeki karşılaşırlar ve bileşik oluştururlar. Bu bileşiğin halktaki adı sofra tuzudur.

“Sofra bugün tam kadro burada”

Ardından dersler başladı. Yıllar çabucak geçiverdi. 2013, 2014 ve 2015… Bu süre içerisinde gidenler, gelenler olduğu gibi bende 2015 yılının Şubat ayında buraya dâhil oldum. Bugünde 2016’nın 26 Mayıs’ındayız artık noktalıyoruz. Son günlerimiz artık. Bu senemizde öğretmenlerimiz birbirlerini nasıl mı tamamladı? Mehmet Hoca Aslanım dediği zaman herkes pür dikkat kesilir tahtaya bakar, Şengül hoca sık sık Bana bak, bana bak diyerek dikkatlerin dağıtılmasını engellerdi. Funda hoca ile Handan hoca soruları çözüp oldu mu diye sorarlardı. En son bitimde Serpil Hoca gelir “Ama sen diyorsun ki örtmenim ben bu konuyu anlamadım o zaman o senin sorunun” derdi. Serpil hoca son cümlesindeki “o zaman o senin sorunun” sözünde bile bir mesaj vardır. Orada hepimiz için bir şeyler yapmak istiyorsak bunun ancak bizim istememizle mümkün olabileceğini anlatırdı. Biz bugün burada bu programın düzenlemesini istedik çok şükür yaptık. Biz de bu sofrada buluşmak istedik; buluştuk çok şükür. Sofra, bugün tam kadro burada… Ve biz öğrenciler içinde bu sofradan artık son tuzları almaya çalışıyoruz.

Bu kardeşiniz de her ne olursa olsun içinde bulunduğu durumun imkân ve şeraitini düşünmeyecek, her zaman bu millete; sizlere hizmet edecektir.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi vazifeye atılmak için, içinde bulunduğunuz vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksiniz! Bu kardeşiniz de her ne olursa olsun içinde bulunduğu durumun imkân ve şeraitini düşünmeyecek, her zaman bu millete; sizlere hizmet edecektir" dedi ve konuşmasını sonlandırdı. Gür konuşmasını sonlandırdığında salonda büyük bir alkış tufanı koptu ve herkes ayakta Kadir Gür’ü alkışladı. Ardından kep atma törenine geçilirken veliler ellerinden telefonları ile video kaydı alarak evlatlarının bu anlarını ölümsüzleştirmek istediler. Kep töreninden sonra dışarıda velilere ikramlarda bulunurken öğrenciler dilek feneri yakarak programı tamamlamış oldular.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Celal Aras Lisesi, Mezuniyet, Kadir Gür, Ömer Faruk Alışkan, Arda şen

0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"