Kültür

Beykoz Çayırı’nda Trakyalılar ve Bayburtlular el ele

Beykoz Çayırı’nda Trakyalılar ve Bayburtlular el ele
07.08.2018 18:47
| | |
12069

Foto galeri Video galeri

Tarihi Beykoz Çayırı’nda düzenlenen festivalde, Beykoz Trakyalılar ve Bayburtlular adeta kültür geçidi yaptı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gecede, Türk Halk Müziği Sanatçısı Arif Şentürk ve Devran’ın sahne almasının yanı sıra Mehteran Konseri de vardı.

Gecenin başlangıcında sahneye çıkan Devran, kendi eserlerini ve özel istekleri seslendirirken, Arif Şentürk ise Trakya ile özdeşleşen türküleri dile getirdi.

Çanakkale İçinde, Vardar Ovası, Göçmen Kızı, Şu Karşıki Dağda” gibi eserleri okuyan Şentürk, bazı türkülerin hikâyelerini de dinleyicileriyle paylaştı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, İyi Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir, CHP Beykoz İlçe Yöneticileri ve Diriliş Ertuğrul dizisinden oyuncuların katıldığı gecede zaman zaman halay kordonları oluştu.

Sacit Kaya: “Türk Milleti’nin evlatlarıyız”

Gecede ilk sözü alan Beykoz Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya, Malazgirtle Anadolu'ya giren ve Anadolu'yu Türkleştiren ve İslamlaştıran Yüce Türk Milletinin evlatları olduklarını kaydederek, “Anadolu'nun Türkleşmesinden sonraki bölümlerde Diriliş Ertuğrul'da seyrediyorsunuz. Oradaki ihaneti, Türk erkeğinin ve kadınının inanırsa ne yapacağını görürsünüz.” dedi.

Trakyalılar Derneği’ne yerel yönetim mesajı

“Ecdadımız balkanlara; bizim halkımızla, bizim mehteranımızla ve yine bizim yöre halkımızın başkanlarıyla gitmiştir. Balkanları fethedip güzel işlerinde yapılabilmesi için batıya gitmiştir.” şeklinde konuşan Sacit Kaya, Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarını ve geceye katılan diğer dernek başkanlarını sahneye davet etti.

Arkadaşlarına teşekkür eden Kaya,  “Beykoz'da dernekler birliğinden olan birisinin Belediye Başkanı olmaması için hiçbir neden yok. Çünkü Beykozlu kardeşlerimiz Beykoz'a güzel hizmetler ediyor. Beykoz Belediye Başkanımıza da medeni cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te konuşmasında, Trakyalılar ve Bayburtluların gecenin yıldızları olduğunu söyleyerek, Sacit Kaya’ya teşekkür etti.

“İki güzide ilimiz, birisi evladı-ı Fatiha’ndan öbürü onun göz bebeği Bayburt’tan. Bayburt'un üzerine il yok zaten. Bir Bayburt var başka bir Bayburt yok. Dolayısıyla bu iki ilimiz yaptığımız ortak çalışmaya renk kattılar, heyecan kattılar” diye konuşan Başkan Çelikbilek,  “derneklerimiz sağ olsunlar, hiç kimseyi ayırt etmediler. Herkesi buraya çağırdılar. Sahne böyle renk renk oldu. Cümbüş halinde bütün farklı kesimden STK temsilcileri buradalar. Hâsılı kelam çok zevkli bir akşam yaşadığımı söylemek istiyorum.” dedi.

Konuşmasının devamın toplu nikâh şölenine atıfta bulunan Başkan Çelikbilek, müracaatlar bittikten sonra kendilerine evlenmek için müracaatta bulunanlar olduğunu fakat süre dolduğu ve prosedür yetişmeyeceği için onlara olumlu yanıt veremediklerini ifade etti.

Bu işin bir prosedürü olduğunu hatırlatan Çelikbilek, “öyle hemen yapılamıyor. Kusurumuza bakmasınlar. Üzülmesinler lakin. İsterlerse seneye tekrar buradayız inşallah. Hiç kimseyi mahzun bırakmayacağız. Bizim heyecanımız budur.” dedi.

Gecenin sonunda Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya ve Bayburtlular Derneği Başkanı Salih Kılıç, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelibilek’e destekleri nedeniyle bir teşekkür plaketi verdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Çayır Festivali, Bayburtlular Derneği, Trakyalılar Derneği, Sacit Kaya, Salih Kılıç

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"