Kültür

Beykoz Çayırı’nda Artvin ve Kafkas rüzgarı esti

Beykoz Çayırı’nda Artvin ve Kafkas rüzgarı esti
08.08.2018 22:00
| | |
9413

Foto galeri

Anadolu’nun zengin kültür, gelenek ve göreneklerinin sergilendiği Beykoz Çayır Festivali, Artvinlileri ve Batum Havalisi Gürcülerini ağırladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, meclis üyeleri, Beykoz Artvinliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Uzun, Batum Havalisi Gürcü Kültür Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç, yöre derneklerinin başkanları ve yönetimleri, STK temsilcileri geceye katılarak ilçe sakinlerinin coşkusunu ortak oldu.

Otantik Müzikler Eşliğinde Yöresel Oyunlar

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in programı nedeniyle katılamadığı geceye Beykoz Belediyesi adına konuşmayı Başkan Yardımcısı Yakup Özbek yaptı.

Beykoz’da bölgesel kültürleri sergileme çabası ile hazırladıkları festivale gösterilen ilginin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Özbek, Başkan Çelikbilek’inde, Artvin ve Batumlulara selamları olduğunu dile getirdi.

Ali Kemal Kılıç’tan İsmet Acar’a teşekkür

Beykoz Batum Havalisi Başkanı Ali Kemal Kılıç’ta konuşmasında, Türkiye’nin Gürcüleri olarak Türkiye’nin devletini, milletini seven bir toplum olduklarını söyledi.

“Aynı zamanda Türkiye’de federe olan Gürcü dernekleri olarak, hem Türkiye Cumhuriyeti Devletimizle, aynı zamanda Gürcistan Devletimizle gönüllü elçileriz” şeklinde konuşan Ali Kemal Kılıç, “Gürcü dernek başkanları sizlerden daha çok destek talep ediyorum” dedi.

Biz Türkiye’nin Gürcüleri olarak Anadolu’nun çeşitli kentlerine yerleşmiş, kendi gelenek ve kültürlerimiz yaşatmanın, tanıtmanın mücadelesi içindeyiz ifadelerine yer veren Kemal Kılıç, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, iş adamı İsmet Acar ve geceye katılan AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın teşekkür ettiğini söyledi.

Ali Kemal Kılıç’ın ardından konuşan Beykoz Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun’da, gecenin organizasyonu için çok çaba harcadıklarını ve gecelerine destek veren İBB Başkanı Mevlut Uysal’a, İsmet Acar’a, Taner Mert’e, Hakan Bekar’a ve Mubin Çakmak’a teşekkür ettiğini söyledi.

Türkiye’nin mozaik olduğu görüşüne katılmadığını ifade eden Mehmet Uzun, mozaiklerin taştan oluşup parçalandığını ve kendilerinin Anadolu’nun kültürünü oluşturan dernekler olduklarını ifade etti. Uzun, onun için kültürlere sahip çıkılması ve hep beraber olunması gerektiğini söyledi.

Sahneye davet edilen her iki derneğin yönetim kurulu üyeleri el ele tutuşarak vatandaşları selamladı.

Aydoğan Topal ve Elin Can Vayiç’in neşeli ve hareketli ezgileri seslendirdiği gece, Halk Oyunları ve Trokya Kafkas Ekibi’nin otantik gösterileriyle şölene dönüştü.

Yöreye ait Hinkal, Laz Böreği, baklava ve yemek çeşitleri davetlilere ikram edilirken stantlarda mutfak, giysi ve tarım eşyaları da sergilendi.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Festival, Kafkas, Batum Havalisi, Artvinliler Derneği, Mehmet Uzun, Ali Kemal Kılıç

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"