Kültür

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki muhteşem düğünün hikayesi

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki muhteşem düğünün hikayesi
05.09.2018 00:09
| | |
26136

Foto galeri Video galeri

Karadenizli Ezgü ailesinin, Kilisli Kutlar ailesinden gelin aldığı muhteşem düğünde tam bir kültür kardeşliği yaşandı.

Beykoz Çavuşbaşı’nda yaşayan Karadenizli Ezgü Ailesi, Beylikdüzü’nde yaşayan Kilisli Kutlar Ailesi’nden kız aldı. Yaklaşık 1000 davetlinin katıldığı düğünde her iki yörenin kültürleri sergilenirken, halay ve horonun kardeşliği adeta konukları mest etti.

Yaklaşık altı aydır nişanlı olan Gülşen Kutlar ile Ersin Ezgü’nün düğün törenleri, Çavuşbaşı Çengeldere Mahallesi’ndeki Bella Garden’den de kır düğünü şeklinde yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı düğünde gelinin akrabaları havaya dolar saçarken, damadın akrabaları ise mermi sesleriyle Çavuşbaşı’nı ayağa kaldırdı…

Çiftlere bir sürprizde Hanefi Dilmaç’tan…

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, beklenmedik bir programının çıkması sonucu katılamadığı düğün için çiftlere bir sürpriz yaptı. Hanefi Dilmaç, kardeşlerinin sahibi olduğu şirkete ait araç filosundaki VIP aracı gelin arabası olarak süslenmiş şekilde Çavuşbaşı’ndaki damat evine gönderdi.

Yoğun programı nedeniyle, çok istemesine rağmen düğüne katılamadığı için üzgün olduğunu belirten Hanefi Dilmaç, “Karadeniz ve Kilisli ailelerin düğünlerinde gelin arabası benden” dedi.

Bu sürpriz karşısında yaşanan kısa süreli şaşkınlık sonrası Ezgü ailesi akrabaları ile birlikte gelinlerini almak üzere Beylikdüzü yoluna düştü. Evlatlarının mutlu gününe tanıklık etmenin sevincini yaşayan Mehmet ve Aysel Ezgü Çifti, gelinlerini almak üzere gittikleri Beylikdüzü’ndeki gelin evinde davulla zurnayla karşılandı.

Evin tek kızından hüzünlü veda

Gelinin evden çıkışı sırasında, Türk aile yapısının vazgeçilmez geleneği olan “gayret kuşağı” adı verilen kırmızı kurdele gelinin rahmetli olan babası Halil Kutlar’ın yerine ağabeyi Dr. Mehmet Kutlar tarafından bağlandı. O sırada gözyaşlarına hâkim olamayan gelin, ağabeyine sarılarak hıçkıra hıçkıra ağladı. Manzara karşısında kendini tutamayan anne Zeynep Kutlar’da duygulu anlara ortak oldu.

Gelinin beline üç kere dolandırarak bağlanan kurdele sonrası okunan Fatiha Süresi’nin ardından gelin Gülşen Kutlar’ı nişanlısı Ersin Ezgü’nün almasına izin verildi.

Beylikdüzü'nden Beykoz'a yolculuk

Davul zurna eşliğinde baba evinden ayrılan gelin Gülşen Kutlar, nişanlısı Ersin Ezgü ile birlikte bindiği gelin arabasında Beykoz’un yolunu tuttu.

“Gülşen ve Ersin” çifti VIP gelin arabası ile Beykoz’a doğru keyifli bir yolculuk yaparken, ellerindeki neskafe bardaklarını havaya kaldırarak, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç’a, araç sürprizi için teşekkür etti.

Yeni çiftler, düğün alanına geçmeden önce damat Ersin Ezgü’nün Çavuşbaşı’ndaki baba ocağında kısa bir mola verdi. Burada da davul zurna ile karşılanan çiftler, mutluklarına tanıklık eden mahallelinin coşkusuna ortak oldu. Ailesini büyütmenin mutluğunu yaşayan Baba Mehmet Ezgü’nün Çavuşbaşı’ndaki evinde tam bir dostluk rüzgârı esti. Kilisli dünürlerini büyük bir samimiyetle kucaklayan Mehmet Ezgü gelini Gülşen Kutlar’a “evine hoş geldin” dedi.

Gelin ve damadın baba evindeki kısa süreli çiftetellisi hısım ve akrabalar tarafından ilgiyle izlenirken, Karadenizli Ezgü ailesinin evinin kapısındaki davul zurna seslerine silah sesleri karışınca coşku zirveye çıktı. Damat Ersin Ezgü, mermi atması için silahı geline uzatsa da gelin mermi atmaya yanaşmadı.

Güneydoğu ve Karadeniz kardeşliği

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki düğün hikâyesi daha sonra Bella Garden Kır Düğün Alanı’nda devam etti. Alkışlar ve müzik eşliğinde konukların huzuruna gelen Gülşen ve Ersin çifti hemen nikâh masasına yöneldi.

Yeni çiftlerin nikâh akitleri de burada gerçekleşti. Gelin Gülşen Kutlar’ın nikâh şahitliğini amcası Hanifi Kutlar üstlenirken, damat Ersin Ezgü’nün nikâh şahidi ise Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür oldu.

Nikâh merasimi sırasında mutlulukları yüzlerine yansıyan çiftlerden ilk “evet” diyen gelin Gülşen Kutlar oldu. Hemen ardından damat Ersin Ezgü’de, Gülşen Kutlar ile evlenmeye oldukça yüksek bir ses tonuyla “evet” dedi. Nikâh şahitlerinin de nikâhı onaylamasının ardından, nikâh memuru evlilik cüzdanını damadın ananesi Fatma Önerbay’a teslim etti. Anane Önerbay da evlilik cüzdanını tebrik ettiği gelin Gülşen Ezgü’ye verdi. Daha sonra her iki aile büyükleri olan damadın anne babası Mehmet ve Aysel Ezgü ile gelinin annesi Zeynep Kutlar bir araya gelerek nikâh anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çiftlerin ilk dans heyecanı

Gülşen ve Ersin Ezgü çifti daha sonra eş olarak ilk danslarını yapmalarının ardından düğün pastası kesti. Pasta kesim sırasında gelenekler yerine getirilirken, damat Ersin Ezgü, heyecandan geline içirmesi gereken limonatayı kendisi içti.

Yaklaşık 1000 dolayında konuğun katıldığı düğün töreninde takı merasimi bir hayli zaman aldı. Her iki ailenin sevenleri yeni çiftlere hediyelerini vermek için uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kaldı.

Düğünün eğlence bölümünde ise açılışı gelinin amcası Hanifi Kutlar yaptı. Davul zurna eşliğinde halay oynayan Kilislileri Karadenizliler ilgiyle izlerken, yine gelin Gülşen Ezgü’nün diğer bir amcası olan Ali Kutlar ise davul zurna ekibine dolar yağdırdı. Dolar saçmakla yetinmeyen amca Ali Kutlar daha sonra da Türk parası dağıttı.

Oldukça coşkulu bir şekilde devam eden halayın yerine bu kez Karadenizlilerin vazgeçilmezi olan horon oynandı. Kemençe eşliğinde oynadıkları horonda yorulmak bilmeyen Karadenizliler, Gülşen ve Ersin Ezgü çiftinin düğününde gönüllerince eğlenirken, Güneydoğu ve Karadeniz kardeşliği Türk aile yapısında bir kez daha perçinleşti.

Dostluk ve Kardeşlik mesajları

Düğün töreninde verilen dostluk ve kardeşlik mesajları her iki aileyi de oldukça memnun ederken, düğün sonunda Ezgü ve Kutlar aileleri birlikte fotoğraf çekimi yaptı.

Konuklarca hem dostluk, hem de eğlence anlamında “muhteşem” olarak yorumlanan düğün havai fişek gösterisi ile saat 24.00 sularında sona erdi.

Mutlu günün ev sahibi konumunda olan Mehmet ve Aysel Ezgü çifti ile birlikte Zeynep Kutlar, konuklarını tek tek teşekkür ederek uğurladı.

Mehmet ve Aysel Ezgü çifti, gelin arabası sürprizi için AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç’a ve Semih Aydın’a da ayrıca teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

 

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Düğün, Ersin Ezgü, Gülşen Ezgü, Mehmet Ezgü, Aysel Ezgü, Çavuşbaşı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"