Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu

  • 0
  • 29201
Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu
Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu
Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu
Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu
Beykoz Çavuşbaşı'nda rayiç bedeller moralleri bozdu

Beykoz Çavuşbaşı bölgesinde daha önce Su Havzası ve Milli Emlak Müdürlüğü'nde kalan 2B arazileri Beykoz Belediyesi'ne devredildi.

Beykoz Belediyesi ise zaman kaybetmeden 2B arazilerinin hak sahiplerine satışına başladı. Beykoz Belediye Meclisi'nin 10 Ocak 2014 günü almış olduğu karar gereği, 6292 Sayılı yasa kapsamında kullanıcılarına satışı yapılacak olan arazilerin rayiç bedelleri de belirlendi. Söz konusu satışlarda, daha önce uygulandığı gibi 400 m²'ye kadar olan araziler rayiç bedelin yarı fiyatına satılacakken, peşin ödemelerde  % 20, yarı peşin ödemede ise % 10 indirim uygulanacağı bildirildi.

Satışı kesinleşen hak sahiplerine gönderilen tebligatlar ise vatandaşın moralini bozdu. Fiyatları oldukça yüksek bulan vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı.

Beykoz Belediyesi, Çavuşbaşı Çengeldere Mahallesi'nde 4,236,63 m²'lik araziye 4 milyon 194 bin 263 TL fiyat belirledi. Kanuni indirimler yapıldıktan sonra vatandaşın arazisini alabilmek için ödemesi gereken rakamın  2 milyon 856 bin 784 TL fiyat olarak ortaya çıktı. Yine aynı bölgede, 767 m²'lik bir araziye kanuni indirimler yapıldıktan sonra 411 bin TL rayiç bedel belirlenirken, yine 218 m²'lik bir başka araziye de kanuni indirimlerin sonrası 137 bin 925 TL fiyat biçildi.   

Bu bedeller karşısında ne yapacağını şaşıran vatandaşlar çare aramaya başlarken, söz konusu rayiç bedellerin daha önce satışı yapılan arazilerin rayiç değerlerinden çok yüksek olduğu ve bu bedelleri vatandaşların ödemesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Tebligatların gelmeye devam ettiği bölgede vatandaşlar bir araya gelerek ne yapabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunurken, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç'tan konuya çare üretmesini isteyeceklerini dile getirdiler.

Muhtar Ramazan Dilmaç: "Beykoz Belediye Başkanından medet bekliyoruz"

Öte yandan Çengeldere Mahalle Muhtarı Ramazan Dilmaç, bu konudan sadece kendilerinin değil, Çiftlik Mahallesinde de çok mağdur vatandaşın olduğunu ve herkesin yaşadığı durum karşısına çare aradığını söyledi.

Muhtar Dilmaç, sayının her geçen gün yükseldiğini, ilgili mercilere ulaşamayan vatandaşların kendilerine geldiğini ve vatandaşın çaresizliğinin kendilerini çok üzdüğünü kaydetti. Murat Aydın ile konuya ilişkin bir görüşme yaptığını söyleyen Muhtar Dilmaç sonucun iyi olması için ellerinden geleni yaptıklarını ve bu konuda destek beklediklerini dile getirdi.

Hak sahiplerine satışın gerçekleşmesi için gönderilen davetlerde birde ödeme tablosuna yer verildi. Bu tablolarda vatandaşların tercihine göre ödeme planının nasıl olacağı detaylı bir şekilde ele alındı.

Beykoz Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligatlarda, satışın gerçekleşmesi durumunda 3 ay içinde müracaat edilmesi gerektiğinin ve satış bedeline itiraz edilmesi veya dava açılması durumunda satış hakkından yararlanılamayacağının altı çizildi.

Öte yandan satışın taksitli olarak gerçekleşmesi durumunda, en fazla beş yıl içinde 10 eşit taksit yapılabileceğine işaret edildi.

Haber Merkezi

Jose Sosa'nın Beykoz'daki evinin kapıları aralandı
Önceki Jose Sosa'nın Beykoz'daki evinin kapıları aralandı
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu