Beykoz Çavuşbaşı’nda imar sorunu ne olacak?

  • 0
  • 14549
Beykoz Çavuşbaşı’nda imar sorunu ne olacak?
Beykoz Çavuşbaşı’nda imar sorunu ne olacak?
Beykoz Çavuşbaşı’nda imar sorunu ne olacak?

Beykoz’un imar konusunda en belirsiz bölgelerinden olan Çavuşbaşı’na yönelik CHP Milletvekili Yakup Akkaya TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; Çevre ve Şehircilik Bakanı’na Beykoz’un Çavuşbaşı semtinde yaşanan imar sorununa ilişkin bir çalışma başlatıp başlatmayacaklarını sordu.

Beykoz’un Çavuşbaşı bölgesinde imar sorunu hala çözülemediğinden vatandaşların sorun yaşadığını belirten Akkaya; özellikle Fatih Mahallesi’nde bulunan Elmalı Barajı havzasında koruma altında olan mahallede insanların yıllardır konut edindiğini;  ancak buradaki imar değişikliği hala gerçekleştirilmediği için burada yaşayan yurttaşlarımızın kentsel hizmetlerden yararlanamadığını kaydetti.

Akkaya; konuya ilişkin Bakanlığa şu önergeyi sundu:

1957’de Polonezköy’e bağlı bir köy statüsünü alan Çavuşbaşı, 1996’da belde olmuş, 1999’da da ilk belediye başkanı seçilmiştir. Çavuşbaşı, 2009’da Beykoz Belediyesi’ne bağlanmıştır.

Çavuşbaşı, Beykoz'da, Elmalı Barajı'nın havzasında yer almaktadır. 96 bin dönüm araziye sahip beldedir. Çavuşbaşı Mevkii olarak adlandırılan bölge, Fatih, Çiftlik, Baklacı, Çengeldere, Yavuzselim Mahallelerinden oluşmaktadır.

İstanbul’un Beykoz İlçesi’ne bağlı Çavuşbaşı semtinde imar sorunu hala çözülemediğinden vatandaşlarımız sorun yaşamaktadırlar.

Özellikle Fatih Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlarımızın yaşadığı imar sorunları bir türlü çözülmemektedir. Elmalı barajı havzasındaki koruma alanında olan mahallede insanlar uzun süredir konut edinmiş ve tapu almış olmasına rağmen bugüne kadar imar değişikliği yapılamadığı için kentsel hizmetlerden yararlanamamaktadırlar.

Bu çerçevede Bakanlık olarak Beykoz ilçesi Çavuşbaşı semti Fatih Mahallesi için imar planı değişikliği yapılması hususunda herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Böyle bir çalışmanız varsa ne kadar sürede bu çalışma neticelendirilecektir? Böyle bir çalışmanız yoksa yurttaşlarımızın imar sorununu çözüme kavuşturmak için herhangi bir çalışma başlatacak mısınız?

Haber Merkezi

Beykoz amatörleri 3-4 Şubat 2018 maç programı
Önceki Beykoz amatörleri 3-4 Şubat 2018 maç programı
Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Sonraki Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz