Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti

  • 0
  • 47217
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti
Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti

Beykoz’un en gözde okullarının yer aldığı Çavuşbaşı’nda eğitim adeta dibe vurdu. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 3 lise kapatıldı.

Beykoz Çavuşbaşı’nda eğitim iflas etti

Beykoz’un en gözde okullarının yer aldığı Çavuşbaşı’nda eğitim adeta dibe vurdu. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 3 lise kapatıldı.

Beykoz Çavuşbaşı’nda bulunan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Beykoz Anadolu Lisesi 14 Şubat’ta meydana gelen Güneydoğu Anadolu depreminin hemen ardından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle apar topar kapatıldı.

Okulların kapanmasının ardından taşıma sistemi ile öğrenciler Beykoz’un değişik okullarına dağıtılmıştı. Okul önlerine gelen servis araçları öğrencileri alarak başka okullara götürmesiyle eğitim öğretim dönemi tamamlandı.

Okulların yeniden yapımıyla ilgili her hangi bir girişimde bulunulmamış olması çeşitli dedikodulara yol açarken, bölge halkını da tedirgin etmeye başladı. Resmi makamlardan her hangi bir açıklama yapılmaması dedikoduların önünü açarken, okulların bulunduğu arazinin eski kullanıcılarına devredileceği, satılacağı şeklindeki söylemler yeni boyutlar kazandı.

Resmi makamlarla yapmış oldukları görüşmelerden her hangi bir bilgi edinemeyen bölgenin mahalle muhtarları belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını istedi.

Çengeldere Mahalle Muhtarı Ramazan Dilmaç, Fatih Mahallesi Muhtarı Recep Baltacı, Görele Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Kepoğlu, Baklacı Mahalle Muhtarı Mustafa Yıldırım, Yavuz Selim Mahalle Muhtarı Bilal Kurt ve Çiftlik Mahalle Muhtarı Hayrettin Şenol bir araya gelerek durumu değerlendirdi.

Hiçbir resmi makamdan konuyla ilgili ferahlatıcı bir bilgiye ulaşamadıklarını sadece deprem gerekçesiyle kapatılan okulların üzerinde olduğu arazinin Milli Emlak’ta olduğunu öğrenebildiklerini dile getiren Muhtarlar, daha önce bir cemaatten alındığını tekrar aynı cemaate verileceğine yönelik söylentilerden rahatsızlık duydukların belirtti.

Fatih Mahalle Muhtarı Recep Baltacı

Zamanında, şu anda kapatılan okulların bulunduğu 45 bin m² alanda külliye inşaatı başlattığını daha sonra inşaatın okul alanı olarak milli eğitime devredildiğini ve üzerinde kurulan 3 lisede yaklaşık 500 öğrencinin eğitim aldığını söyleyen Recep Baltacı, okulların depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldığını ve öğrencilerin başka okullara yönlendirildiğini ifade etti.

Resmi makamlardan bilgi alamıyoruz

“Konuyla ilgili resmi makamlardan yeterli bilgi alamıyoruz. Nasıl bir süreç takip edeceğimizi, bizi neyin beklediğini bilmiyoruz… Bunun bir an önce açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz” şeklinde konuşan Baltacı, arazinin eski kullanıcılarının mağduriyet tartışmaları üzerine kendilerine başka bir arazi tahsis edilerek mağduriyetlerinin giderilmiş olmasına rağmen, söz konusu okul arazisinin tekrar kendilerine verileceğine ilişkin dedikoduları çok yersiz ve anlamsız bulduğunu söyledi.

Çengeldere Mahalle Muhtarı Ramazan Dilmaç

“Depremden sonra okulların apar topar kapatılması, arazinin başkalarına verileceği dedikodusu yayıldı. Biz bu konuda hiçbir birimden bilgi alamıyoruz. Bu okulların tekrar eğitime kazandırılmasını istiyoruz. Çavuşbaşında şu anda lise ortaokul kalmadı gibi bir şey hepsi kapatıldı” ifadelerini kullanan Muhtar Dilmaç, “okulların kapılarına zincir vurulmuş, Arkalardan girip her şeyi çalıp götürüyorlar. Millet okulların akıbetiyle ilgili bize baskı yapıyor, sorular soruluyor. Okullar ne oldu? Okulları sattınız… Bizimde ulaşıp bilgi alabileceğimiz hiç kimse yok. Bize hiçbir kurumdan net bir bilgi verilmedi” dedi.

Muhtar Ramazan Dilmaç, bu konuda nasıl bir yol izleyeceklerini de bilmediklerini söyledi.

Çiftlik Mahallesi Muhtarı Hayrettin Şenol

Çavuşbaşında bölge olarak ciddi anlamda okul sorunları olduğuna değinen Şenol, başta Çiftlik Mahallesinde bulunan ve iki bloktan oluşan Ahmet Akça İlk ve Ortaokulunun bir bloğunun dört yıl önce yıkıldığını ve halen yapılmasını beklediklerini söyledi.

Çavuşbaşı’ndaki okullara bir operasyon mu var?

Şenol, “Ne hikmetse biz Çavuşbaşı muhtarları olarak devletin kurumlarına; milli eğitim Valilik, Bakanlık, Cumhurbaşkanımıza dahi yazı yazmış olmama rağmen hala bekliyoruz. Acaba neden?” diye sordu.

Vatandaşa cevap veremiyoruz

“Çavuşbaşı’ndaki okullara bir operasyon mu var? Şu anda bulunduğumuz alanda 3 tane lisemiz var. Beykoz Anadolu Lisesi, Beykoz İmam Hatip Lisesi ve Çavuşbaşı Teknik Mesleki Anadolu Lisesi… Bu binanın içinde Çengeldere Mahalle Muhtarımızın çok uğraş verdiği bir anasınıfı ve öğrencilerin eğitim alması için bir mutfak kuruldu. Ama maalesef büyük depremin ardından bize bilgi verilmeden bu okullar depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle apar topar kapatıldı.” ifadelerine yer veren Hayrettin Şenol, “Çavuşbaşı muhtarları olarak bize verilen resmi bilgi şu; biz bu okulları yıkıyoruz, Projeleri hazırlanıyor. Yapılacak ama geldiğimiz noktada 5 bine yakın öğrencisi olan 3 okulumuzla ilgili bir kargaşa durumu hâkim. Biz muhtarlar olarak vatandaşlara cevap veremiyoruz” dedi.

“Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, İstanbul Valimize, İl Milli Eğitim Müdürümüze sesleniyorum, Beykoz Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz bize destek veriyor ama şu an biz burada ne olduğunu bilmiyoruz.  Bu okulların akıbeti ne olacak, niye yapılmıyor?” şeklinde konuşan Hayrettin Şenol, Anadolu’nun en ücra köşesinin eğitim konusunda Çavuşbaşı’ndan daha iyi imkânlara sahip olduğunu ve bu konuda cevap veremediklerini dile getirdi.

Hayrettin Şenol, 2023 – 2024 Eğitim Öğretim Sezonu başlamadan Çavuşbaşı’nın eğitim sorununun çözülmesini istedi.

Öte yandan Dost Beykoz, Beykoz Kaymakamlığı ile yapmış olduğu görüşmede; söz konusu araziyi yargı yoluyla eski kullanıcılarının aldığı yönündeki dedikoduların gerçeği yansıtmadığını, daha önce yapılan yargılama sonucunda arazinin eski kullanıcılarına iadesi konusunun hukuki yollarının kapandığı bilgisine ulaştı.

Dost Beykoz – Özel Haber

Beykoz Çavuşbaşı’nda yangın paniğe neden oldu
Önceki Beykoz Çavuşbaşı’nda yangın paniğe neden oldu
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti