Güncel

Beykoz Çanakkale'yi yüreğinde hissetti

Beykoz Çanakkale'yi yüreğinde hissetti
18.03.2015 17:44
| | |
25458

Foto galeri Video galeri

Beykoz Kavacık Mahallesi’ndeki Yıldırım Beyazıt Cami'nde kılınan Sabah Namazı'nın ardından Çanakkale Şehitleri için özel bir program gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Beykoz Müftülüğü, Kavacık Beyazıt Cami'nde bir program düzenledi. Beykoz Belediyesi de programa destek verdi ve sabah namazının ardından camiden ayrılan vatandaşlara 'tuzsuz buğday çorbası' ve ekmek ikram edildi.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan'dan Belediye Başkanı Çelikbilek'e... İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay'dan Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu'ya kadar Beykoz'un tanıdığı pek çok isim Sabah Namazı'nda bir araya geldi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın Şehitler Günü dolayısıyla verdiği vaazın yanı sıra genç hatipler, başta Yâsin olmak üzere pek çok Sûre ve Ayeti ezbere okuyarak, programa gelenlere Kur'an-ı Kerîm ziyafeti verdi. Sabah ezanı ise Yıldırım Beyazıt Cami İmam-Hatibi Muhammed Polat ile Maltepe Merkez Cumhuriyet Cami İmam-Hatibi Necip Demirel'in mükemmel düetiyle icra edildi. Dost Beykoz, bu olağanüstü güzellikteki programı dakika dakika takip etti.

‘Başkan Çelikbilek, cami içinde çocuklara şefkat gösterdi’

Sabah saat 04.30 sularında Beyazıt Cami'nde hazırlıklar yavaş yavaş tamamlanmaya başladı. Saat 05.00 itibariyle camiye gelmeye başlayan Beykozlu vatandaşları, Muhammed Polat-Necip Demirel ikilisi, okudukları harikulade 'çifte ezan' ile karşıladı. Saat 05.10 itibariyle ise camiye Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek birlikte giriş yaptı. Ezanın ardından Beyazıt Cami'nin genç hatip öğrencileri, Yâsin ile başladıkları ayetleri 'ezbere' okudular ve cemaate Kur'an-ı Kerîm ziyafeti sundular. Bu sırada camiye Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu da geldi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, programı dinlerken kendisini tanıyıp yanına gelen çocukları geri çevirmedi; onlara sevgi gösterdi ve içlerinden birisiyle Dost Beykoz'a özel poz verdi.

Saatin 06.00'ı göstermesiyle birlikte artık camide adım atılacak yer kalmamıştı. Genç-yaşlı 1000'i aşkın cemaat, 2 rekâtlık Sabah Namazı'nın farzını kıldıktan sonra Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın duygu yüklü vaazını dinledi. Müftü Hüseyin Demirtaş, verdiği vaazda, Çanakkale'de şehit olan insanlarımızı anarken, Bakara Sûresi'nin 154. Ayeti'ni örnek gösterdi ve "Kur'an-ı Kerîmde Yüce Rabbimiz, 'Allah yolunda ölüler sanmayınız. Bilakis onlar diridirler fakat siz farkında değilsiniz' buyurmaktadır. Çanakkale'de şehit olanların taşıdığı ruh, bizimle aynı ruhtur" dedi. Bakara'nın ardından "Minel mu’minîne ricâlun sadakû mâ âhedûllahe aleyh" şeklinde başlayan Ahzâb Sûresi 23. Ayeti'ni de Arapça okuyan Müftü Demirtaş, ayetin Türkçe karşılığını şu sözlerle yorumladı:

‘Müftü Demirtaş, hem Bakara hem de Ahzâb’tan örnekler verdi’

"Onlar, Allah'a vermiş oldukları sözü yerine getirmişlerdir... Allah'a verdikleri söz nedir? Allah'a verdikleri söz, Allah için cihat etmek... Allah kelimesinin en Yüce olması için gerektiğinde, zamanında, zemininde arz-ı endam etmek ve o meydanlarda bulunmak. Onlardan bir kısmı şehit olmuştur, canını vermiştir... Bir kısmı da beklemektedir... Onlar sözlerini değiştirmediler... Sözlerini değiştirmediler ve savaştan kaçmadılar."

Konuşmasını Buharî, Müslim, Tirmızî ve Nesâi'nin tümünde de yer alan bir rivayet ile devam eden Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Âshab-ı Kîram'dan Enes bin Mâlik'in 4 Hadis kaynağında da yazılı rivayetini şu şekilde dile getirdi:

Hüseyin Demirtaş: “Biz buna Çanakkale Ruhu diyoruz!”

"Sevgili Peygamberimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem de şehitliğin ne denli arzu edilen bir mertebe olduğunu ifade buyurma bakımından şöyle buyurmuşlardır: 'Cennete giren hiçkimse yeryüzündeki her şey kendisine verilse bile dünyaya geri dönmek istemez. Sadece şehit olan kişi gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve defalarca şehit edilmeyi arzu eder.' İşte Çanakkale'yi düşmana geçilmez kılan milletimizdeki bu inanç ve şehitlik ruhudur. Biz buna Çanakkale Ruhu diyoruz..."

Namaz sonrası Dost Beykoz'un özel sorularını da yanıtlayan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümü olması dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir programın olduğunu ve yıl boyunca her haftasonu Beykoz'daki bir camide Sabah Namazı'nda buluşulduğunu anlattı. Beykoz Müftülüğü olarak ilçenin 8 bölgeye ayrıldığını dile getiren Müftü Demirtaş, Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami'nde her Pazar günü Sabah Namazı'nda buluşulduğunu dile getirdi ve Çanakkale dolayısıyla vaaz verildiğini, duygularla dûların tüm Beykozlular tarafından, Çanakkale’de hayatını kaybeden şehitlerle paylaşılageldiğini ifade etti.

‘Başkan Çelikbilek, Kaymakam Erdoğan ile birlikte çorba dağıttı’

Program daha sonra Beyazıt Cami Avlusu'nda Beykozlu vatandaşlara tuzsuz buğday çorbası ve ekmek ikramıyla devam etti. Bilindiği gibi Çanakkale Savaşı'nda vatanını müdafaa için bir araya gelen insanlar, yemek olarak tuzsuz buğday - ekmek ya da üzüm hoşafı - ekmek yiyorlardı. Beykoz Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 18 Mart'ta Beykozlular, 1 gün de olsa Çanakkale Askerleri gibi sabah öğününde tuzsuz buğday çorbasıyla ekmek yedi. Çorba dağıtımına Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katılırken, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç ve Salim Öztürk de Çelikbilek'e eşlik etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Şehitleri Günü, Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami, Muhammed Polat, Necip Demirel, Çift Ezan, Beykoz Müftülüğü, Hüseyin Demirtaş, Yücel Çelikbilek, Süleyman Erdoğan, Sabah Namazı, Azhab, Bakara, Eshabi Kiram

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"