Beykoz Cam ve Billur Müzesi basına tanıtıldı

  • Güncelleme: 10.04.2021 21:17
  • Okunma: 2249 kez
  • Yorum: 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan 3 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurulan Beykoz Cam ve Billur Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.
Beykoz Cam ve Billur Müzesi basına tanıtıldı

Türk cam sanatının dünyaya tanıtılması amacıyla kurulan Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Selçuklu'dan Osmanlı döneminin sonuna kadar olan dönemdeki bin 500 eserle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Adını Osmanlı Devleti döneminde Beykoz'da kurulan Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümâyûnu'ndan alan müzenin bulunduğu yapı, Sultan Abdülaziz tarafından vezirlik görevine getirilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirildi.

Abraham Paşa tarafından inşa ettirildikten sonra günümüze kadar ulaşmayı başaran ahır binası Milli Saraylar tarafından 3 yıl süren restorasyon çalışmasıyla müze haline getirildi.

Osmanlı sarayları için Avrupa'da üretilen eserlerin de sergilendiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi 12 tematik bölümden oluşuyor. Müzede sergilenen ve dikkat çeken parçalardan birisi de 1237-1246 yılları arasına tarihlenen serbest üfleme tekniğiyle yapılan, mine ve yaldızlarla dekore edilen tabak Kubadabad Tabağı.

Modern müzecilik kriterleri de göz önünde bulundurularak düzenlenen müzede Memlük kandilleri, Osmanlı revzenleri, Avrupa camları, Cam Bahçe, Kristal Piyano ve Sultan II. Mahmud’un renkli camlarla bezeli saltanat arabası da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Müzede sergi salonlarının yanında cam sanatıyla ilgili bir kütüphane de oluşturuldu. Türkçe başta olmak üzere yabancı dilde 600 eserin yer aldığı kütüphane, süreli sergi alanı, çocuklara yönelik eğitici atölyesi, seçkin lezzetler sunan kafesi ve cam eserlerin satışa sunulduğu hediyelik eşya ofisi de hizmete açıldı.

Müze alanı içerisinde bulunan ormanlık alan, 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından botanik müze özelliği taşıyor. 75 araçlık bir otoparka sahip olan müze, Kovid-19 ile mücadele tedbirleri çerçevesinde 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren hafta için her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Basın mensuplarına da açıklamalarda bulunan Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız, müzenin inşa edildiği Abraham Paşa Korusunun, 19. yüzyıl İstanbul Korularından en önemlilerinden birisi olduğunu söyledi.

Yıldız, "Abdülaziz dönemi devlet ricalinden Abraham Paşa tarafından yaptırılmış ve bugün 360 dönümü elimize ulaşmış durumda. Burası uzun yıllar atıl kaldıktan sonra 2018 yılında Milli Saraylar Başkanlığına bağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Korunun içindeki köşk ve ahır binasının bugüne ulaşabildiğine dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu özel korunun içindeki köşk ve ahır binası bugüne ulaşabildi. Beykoz'un da ülkemizin cam sanatındaki yeri düşünüldüğünde bir cam müzesi olarak tasarlanması fikri ortaya çıktı. Üç yıl içinde mekanın ve bahçenin restorasyonu tamamlandı. Ardından uluslararası bir heyet tarafından konsept projemiz geliştirildi. Değerli bilim insanlarımız tarafından Milli Sarayların envanterinde bulunan 12 bin 900 cam eser arasından bin 500'ü özellikle seçildi. Önemli bir kısmı dünyada tek örnek olan bir hazinenin bir araya gelmesiyle de müze açıldı."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Cam, Billur, Müze

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz