Beykoz cam sanatı üniversite müfredatına giriyor

  • Güncelleme: 07.03.2018 16:20
  • Okunma: 9415 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Üniversitesi, Cam Ocağı Vakfı ile yapmış olduğu işbirliği kapsamında cam sanatını öğrencilerle tanıştıracak.
Beykoz cam sanatı üniversite müfredatına giriyor

Öğrencilere ve topluma açık sertifika programları düzenleyecek olan üniversite, Beykoz’un camla anılmaya devam etmesini hedefliyor.

Tarihi 17’inci yüzyıla dayanan İstanbul’un Beykoz ilçesinin simgesi olan cam işleme sanatı, öğrencilere aktarılacak. Beykoz Üniversitesi, Beykoz’un simgelerinden cam işleme sanatını yeni nesillere aktarmak için Cam Ocağı Vakfı ile iş birliği yaptı. Beykoz’un cam sanatını yaşatma ve yeni nesillere tanıtmayı amaçlayan Beykoz Üniversitesi, ilk olarak cam sanatını Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi müfredatına alacak.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR

Beykoz Gelişim bünyesinde öğrencilere ve topluma açık sertifika programları düzenlenecek. Beykoz Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (Beykoz TÖMER) Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilere yaz okulunda atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Gelecek dönemlerde de cam sanatı, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 4 yıllık bir lisans programı, Meslek Yüksekokulu’nda 2 yıllık bir önlisans programı, Lisansüstü Programlar Enstitüsü bünyesinde tezsiz bir yüksek lisans programı oluşturulması hedefleniyor.

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ CAMLA TANIŞTIRACAĞIZ’

Cam sanatını desteklemenin Beykoz'un adını taşımanın verdiği doğal bir kurumsal sosyal sorumluluk olduğunu belirten Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, “Bunu bir adım daha ileriye taşıyalım, öğrencilerimizi ve uluslararası öğrencilerimizi camla tanıştıralım istedik. Yaz okulunda da uluslararası öğrencilerimize Türk kültürünün bir parçası olarak camı tanıtacağız, topluma açık sertifika programları yapacağız” dedi.

Haber Merkezi