Beykoz Cam Müzesi ziyaretçi sayısıyla şaşırttı

  • 02.07.2022 20:03
  • Güncelleme: 02.07.2022 20:27
  • Okunma: 3965 kez
  • Yorum: 1
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi, ziyaretçi sayısıyla şaşkınlığa neden oldu.
Beykoz Cam Müzesi ziyaretçi sayısıyla şaşırttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Milli Saraylar'a bağlı olarak ziyarete açılan Beykoz Cam ve Billur Müzesi on binlerce insanın uğrak noktası oldu.

Milli Saraylar'a bağlı müzelerin ziyaretçi sayılarından derlenen bilgilere göre 2021 yılının Nisan ayında açılışı gerçekleştirilen Beykoz Cam ve Billur Müzesi, son bir sene içerisinde 110 bine yakın ziyaretçinin ilgisini çekti.

Adını Osmanlı Devleti döneminde Beykoz'da kurulan Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümâyûnu'ndan alan müzenin bulunduğu yapı, Sultan Abdülaziz tarafından vezirlik görevine getirilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirildi.

Müze, 12 tematik bölümden oluşuyor. Müze’de sergilenen eserlerden en önemlisi, 1237-1246 yılları arasına tarihlenen Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in isminin geçtiği ‘Kubadabad Tabağı’. Serbest üfleme tekniğiyle yapılan, mine ve yaldızlarla dekore edilen tabak, dönemine göre ileri teknik ve estetiğe sahip olması bakımından dünyada tek örnek olarak biliniyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin içinde bulunduğu koruluk alan 390 dönüm.

Müze alanı içerisinde bulunan ormanlık alan, 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından botanik müze özelliği taşıyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

ismini vermek istemeyen bir okuyucu (1 ay önce)

Müze Kartın geçerliliği iptal edilmiş artık para vererek girmeniz gerekiyor. Resmen saçmalık. Mecidiye Kasrı içinde girişte kişi başı 10 lira alıyorlar Konağa girmek isterseniz Müze Kart gösteriyorsunuz. Milli Saraya bağlı tüm Müzelerde Müze Kart geçerli olmalı.

Yorum Yaz