Beykoz bütçesi tüm zamanların rekorunu kırdı!

  • 14.10.2016 03:22
  • Güncelleme: 14.10.2016 03:27
  • Okunma: 9635 kez
  • Yorum: 2
Beykoz Belediyesi'nin tüm zamanların rekoru kırıldı ve 459 milyon TL'lik 2017 yılı Plan ve Bütçe Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Beykoz bütçesi tüm zamanların rekorunu kırdı!

459 milyon TL olarak öngörülen bütçe tüm zamanların rekoru olurken 2017 yılının hizmette rekor yılı olacağı değerlendirmeleri yapıldı.

Beykoz Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Ekim ayının son meclis oturumunda 2017 yılı Plan ve Bütçe Tasarısı görüşüldü. Zaman zaman hararetli tartışmalara sahne olan oturumu AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ile partililer izledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yönettiği oturum açılış ve yoklama ile başladı. Hukuk Komisyonuna ait iki ayrı raporun oylanmasının ardından AK Parti adına Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, 2017 Plan ve Bütçe Tasarısı’nın 'nasıl, hangi kriterlere göre hazırlandığı ve içeriğine dair' kısa bir bilgilendirme yaptı.

Raporla ilgili görüşmeler parti grubu adına 30 dakika ve bireysel konuşmacılara 10 dakika ile sınırlandırıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz, komisyon raporunu okuduktan sonra CHP Grubu adına Hakkı Emanet, 30 dakika süreyle söz aldı.  

CHP Meclis Üyesi Hakkı Emanet: "Beykoz 13 yıldır iyi yönetilmemektedir"

CHP Grubu adına otuz dakika süreyle söz verilen Hakkı Emanet yaklaşık 20 dakika konuşurken tahmini bütçenin hayali olduğunu iddia ederek hiçbir gerçekliğe dayanmadığını söyledi. Emanet 2017 tahmini bütçe raporunu 2014 ve 2015 yılı bütçe gerçekleşme oran ve rakamlarıyla kıyaslayarak, “Bütçe yol göstericidir. İzlenecek politika hakkında fikir üretir. Yaptığınız bütçe önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da maalesef hizmet yapmama üzerine kurulu. Yani bütçeleme konusunda başarısız olduğunuzu bu yıl da rakamlar göstermektedir. Doğru planlama yapamadığınız için Beykoz 13 yıldır iyi yönetilmemektedir. 2015 yılında vergi gelirlerinin % 16’sı faize gitmiştir. 2016 yılında ne kadarı faize gidecektir?" dedi ve müdürlüklerin bütçeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP'li Emanet şöyle devam etti:

"Fen İşleri bütçesinin gerçekleşme oranı çok düşüktür"

"Fen İşleri Müdürlüğü, Beykoz’un lokomotifidir. 2015 yılında gerçekleşme oranı yüzde 50 olurken bu oranın 2016 yılının ilk 8 ayında % 21’de kaldığını görüyoruz. Fen İşleri bütçesinin gerçekleşme oranı çok düşüktür. Bu da hizmet yapılmadığını göstermektedir. 2017 bütçesine bakıldığında Ulaştırma Hizmetleri bütçesinin 2016’ya göre 9 milyon 591 bin TL’lik bir artışla 46 milyon 150 bin TL’ye ulaşmıştır. Ulaştırma Müdürlüğü adeta araç kiralama müdürlüğü olmuştur."

“Hakkı Bey rakamları kendine göre okuyor…”

Hakkı Emanet’in eleştirdiği konularla ilgili AK Parti Grubu adına söz alan Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, “Hakkı bey az önce bütçe yapmayı bilmediğimizi öne sürerek birtakım rakamlar verdi ama Hakkı Bey rakamları kendine göre veya ona verildiği şekilde okuduğu için bazı şeylerde farklılıklar var. Mesela Özel Kalem Müdürlüğü 2016’da 10 milyon 141 bin TL bütçe yapmış bu yıl 8 milyon 325 bin TL’ye indirilmiş. Bizim hizmet alım ihalelerimiz Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu müdürlüğümüzde bir önceki yıla göre % 27’lik bir artış var. 48 milyon 898 bin TL’lik bir bütçe öngörülmektedir. Bir diğer müdürlüğümüz İnsan Kaynakları Müdürlüğü; kurumsal bir müdürlük ve çok fazla bir bütçesi yok. 2016 bütçesi 1 milyon 196 bin TL idi bu yıl 1 milyon 96 bin TL olarak öngörmekteyiz. Bir diğer Müdürlüğümüz Sağlık İşleri Müdürlüğü; 1 milyon 207 bin TL olan bütçesi, 1 milyon 389 bin TL olarak planlanmış. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün bütçesi 2017 için biraz düşmüş bunun sebepleri elektronik belge yönetimine geçmiş olmamız ve çeşitli alt yapı yatırımlarının 2016’da tamamlanmış olmasından kaynaklanmaktadır" sözleriyle cevap veren Başkan Yardımcısı Öztürk, CHP'li Emanet'in faiz ödemeleriyle ilgili iddialarına ise, "Astronomik bir faiz ödememiz olmamıştır" şeklinde yanıtladı.

Aydın Düzgün: "Parayı Fen İşleri'ne verin, yapılması gerekeni yapsın"

"Beykoz Belediyesi bir yıl içinde ne yaptı ve ne yapacak? Maalesef bu rapora baktığımız zaman hiçbir şey yapmayacağını görüyoruz. En iyi gösterge Fen İşleri Müdürlüğüdür. Müdüre bütçeyi verirsin, Beykoz’un altını üstüne getirir yapılması gereken ne varsa yapar. Ama Fen İşleri’ne verilecek parayı Kültür Müdürlüğü’ne, Temizlik İşleri’ne nerede parayı çarçur edecek bir yer var oraya veriyorsunuz. Ama önce parayı verin Fen İşleri’ne yapılması gerekenleri yapsın. Bu bütçenin Beykoz’a bir şeyler yapma derdi taşımadığı ortada. Rakamlar yalan söylemez. Bütçenin yarıdan fazlası heba oluyor. Ne hikmetse Beykoz’un nüfusu hiç artmıyor ama Temizlik İşleri’nin bütçesi her sene artıyor. Hangi nedenlerle artıyor? Hayvanların rehabilitasyonuna  6 milyon TL. Sokakta hayvan kalmadı ki. Nereye yapıyorsunuz bu harcamayı? Ulaştırma rent a car gibi çalışıyor. Kültür İşleri ayrı bir traji komik durum. Halkın parasını müsrifçe harcamak haramdır beyler. Marmara Belediyeler Birliği’nin 88 belediye içerisinde en başarılı belediyeler listesinde Beykoz Belediyesi ilk 3’te bile değil. Bu mu başarı?" sözleriyle Meclis Salonu'na hitap eden CHP'li Aydın Düzgün, Özel Proje Alanı'nın ne anlama geldiğini bilmediklerini söyledi.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün, konuşmasının sonunda ise Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle geçen geri görünüm etkileşim planlarında emeği olan herkese teşekkür etti.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sert konuştu

AK Parti Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu bireysel olarak söz aldı. Konuşmasına CHP Meclis Üyesi Cavit Gül’ün Atatürk’ün söylemi olduğu iddia edilen cümleleri eleştirerek başladı. Kaşıtoğlu Atatürk’ün böyle bir konuşması olmadığını iddia ederek “Beykoz bütçesinin yüzde 5’ini oluşturan Kültür Müdürlüğü bütçesini yüksek bulan anlayışın her halde okumakla işi yoktur. Okuyayım, öğreneyim gibi bir yaklaşımın olmasını ben zaten beklemiyorum, hayalcilik olur. Beykoz kadar düşünemez, Beykoz gibi anlayamaz, Beykoz gibi üzülmez, Beykoz gibi sevinmezseniz Beykoz’a hak ettiği hizmeti vermeyi bırakın hayal bile edemezsiniz. Bizler Beykoz’a hizmet ederken bu hissiyatı yaşıyoruz. Bütçemizi incelediğimizde yatırım belediyeciliğinin yanı sıra sosyal belediyeciliğin de ön plana taşındığını görüyoruz. Sosyal Belediyecilik konusunda da eleştiriliyoruz. Biz bunu yeterli görmüyoruz. 20 bin eve, 100 bin insanımıza ulaşıyoruz. CHP’li belediyeler bu çalışmalarımızı uygulamaya başladılar. Ataşehir Belediyesi’nin Kültür İşleri Müdürlüğü’nün bütçesi 30 milyon TL. Avcılar Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün içinden Sosyal İşleri ayırarak Sosyal İşler Müdürlüğü diye bir birim kurmuş ve bütçesini 16 milyon TL olarak belirlemiştir. Buna göre sizin belediyeniz olan Avcılar fakir fukara edebiyatı yapıyor." şeklinde konuşan Kaşıtoğlu, rakamlarla gerçekleştirdiği bireysel konuşmasını seçim tarihleriyle sonlandırdı. Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu, şöyle devam etti:

"Değerli arkadaşlar demokratik rejimlerde başarının en temel değerlendirilme ölçüsü elbette ki sandıktır. Milletimiz çok şükür ki emaneti teslim edeceği yeri o müthiş ferasetiyle her zaman bilmiştir. Bunun içindir ki 2002, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2014, 2016 yıllarının kaybedeni hep CHP ve kazananı AK Parti olduğuna göre demek ki doğruyu yapan biziz."

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: "Karşınızda bu adam ve bu grup olmasaydı..."

Başkan Çelikbilek, CHP'li üyelerin yaptığı her konuşmaya cevap vererek şöyle konuştu:

"Hakkı Bey’in konuşmalarına ilişkin gerekli cevapları arkadaşlarımız verdi. Aydın Bey kardeşimiz bir cümle söyledi bu bize haksızlıktır ama öncesinde bir konuda hakkını teslim etmeliyim. Planlarla ilgili çalışmalarda İBB İmar Komisyonu'nda büyük gayret sarf etti. Buna teşekkür ediyorum. Biz dönüşüm için hangi zorlukları yaşadığımızı her zaman anlattık. Hangi hukuksal sorunlar aşılıp, hangi iyileştirmeler yapılırsa biz Beykoz’da dönüşümü hızlandırırız biz bunları anlattık. Biz bu halkın düşmanı değiliz. Halkın malında da gözümüz yok. Cavit Bey tapu verilmiyor diye eleştiriyor. Beykoz Tapu müdürlüğü Cumhuriyet tarihinin tamamında bu kadar tapu vermemiştir. Şimdi siz nasıl tapu verilmiyor dersiniz. Bakın İBB’den mülkleri aldım ve vatandaşlara tapu dağıttık. Bir Cuma günü milletvekiliniz geldi ve vatandaşlara 'tapu almayın' diye baskı kurdu. Bu kadar basit şeyin peşinde koştunuz. Biz İBB’den o parselleri alıp vatandaşlarımıza devretmek için gece 3’lere kadar kendimizi paraladık. Dünyanın neresinde gördünüz gecenin 3’ünde tapu verilmiş"

Başkan Çelikbilek: "Buna yasa gereği uymak zorundayız"

Başkan Çelikbilek, hizmete açılacak yatırımlarla ilgili de bilgi verirken CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün Özel Proje Alanı’na karşı eleştirilerine şöyle cevap verdi, “Yasa bize 2-B parsellerini Özel Proje Alanı koşuluyla ve üzerlerindeki kullanıcılarına satmamız koşuluyla devrediyor. Buna yasa gereği uymak zorundayız. Biz de buna uyduk ve tapu müdürlüğü tapu yetiştiremiyor."

"Az önce bütçeden bahsediyorduk. Arkadaşlar karşınızda bu adam ve bu grup olmasaydı bu gün Beykoz Belediyesi hizmette 2012 yılındaydı. 2016 veya 2017’yi göremezdiniz. Bunu anlamak için dönün o tarihlerdeki bütçelere bakın. Beykoz Belediyesi'nin kasasına ne koyarız bunu düşünün. Eğer bu gün 2-B gelirleri olmasaydı biz bu bütçeyi yapamazdık. Çok daha düşük bir bütçe yapacaktık ve temizliğinden, sosyal belediyecilik hizmetlerimize kadar hepsi düşük olacaktı. Parklarımız bakımsız, yollarımız asfaltsız, sokaklarımızın temizliği her gün değil, haftada bir yapılacaktı."

Oturumun sonunda 2017 yılı Plan ve Bütçe Tasarısı madde madde okunarak her bir maddesi CHP Grubunun ret oyları ve AK Parti Grubunun kabul oylarıyla, oy çokluğuyla meclisten geçerek kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı çalışmalarını sonlandırırken bir sonraki oturumunu 7 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Haber Merkezi
WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (2 Yorum)

Cihan Bilge (6 yıl önce)

Salim Öztürk bey , Belediyenin 2015 faaliyet kitapçığında 208 nolu sayfada ödenen faiz giderini görecektir.İşe yabancılaşmaya çok iyi bir örnek..Yok demek ile yok olmuyor.Bakınız 2015 faaliyet kitapçığına

M.Talat KARASAKALOĞLU (6 yıl önce)

Belediye Başkanından BOMBA İTİRAF // 2/B GELİLERİ OLMASAYDI BİZ BU BÜTÇEYİ YAPAMAZDIK. // Beykozun sat en kıymetli arazilerini ondan sonra 2/B gelirlerine şükret...İşte bu işi beceremedim demektir. BEYKOZLUNUN YAŞAM STANDARTINI YÜKSELTMEK İÇİN HİÇ BİR ŞEY YAPILMAMAKTADIR.Bir 5 yıl daha heba oldu..

Yorum Yaz