Beykoz bilim yuvası oldu

  • Güncelleme: 09.03.2020 20:06
  • Okunma: 11745 kez
  • Yorum: 0
Paşabahçe Ortaokulu Öğrencileri tarafından hazırlanan TÜBİTAK Bilim Şenliği'nde birbirinden ilginç projeler sergilendi.
Beykoz bilim yuvası oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da yönlendirilen Bilim Şenlikleri, Beykoz'un Devlet Okullarında gerçekleştirilmeye devam ediyor. Son olarak Beykoz Paşabahçe Ortaokulu'nun bahçesinde gerçekleştirilen Şenlik kapsamında 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin ağırlıkta olduğu bir proje dizisi sergilendi. Dost Beykoz'un özel olarak da görüştüğü çocuklar birbirinden ilginç projeler üretti. 

‘Genç mucitler, insanlar, hayvanlar ve doğa için çarpıcı projeler üretmiş…’

Okulun 7-C sınıfı öğrencilerinden Mehmet Özdemir, güzel bir proje hazırlamış ve hayvanların 'iklim' koşullarından etkilenmemesi için çare aramış. Herhangi bir elektrik desteğine ihtiyacı olmadan, güneş enerjisiyle çalışan bu icada göre, kulübelerindeki hayvanlar, aşırı sıcaklardan etkilenmiyor. Çünkü güneş enerjisiyle çalışan pervaneler, kulübede ya da hemen önünde durarak aşırı sıcaktan rahatsız olacak hayvanları, kulübe içinde serin tutabiliyor. Okulun 6-A sınıfından Elif Elanur Öztürk ise 'Akıllı Baston' adını verdiği projesiyle gurur duyar bir şekilde Dost Beykoz objektifine poz veriyor. Yaşlı insanların tek dayanağı olan bastonlarıyla, geceleyin de karanlık sokaklarda güven içerisinde yürümesini dert edinen minik Elif, etrafına ışıklar bağladığı bastonla büyük bir soruna çare bulmuş oluyor. Aynı zamanda ucuna bir makara sistemi de yerleştiren Elif Elanur'un tek amacı, yere eğilip kalkmadan baston yardımıyla yaşlı insanların elindekileri yere bırakması ya da alması... 

Bir diğer projede ise Derya Deniz, istenildiğinde uzayan ya da kısalan masa ve sıralarla büyük bir sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Genellikle 'standart' ölçülerde olan masalarda, daha kısa ya da daha uzun olan öğrencilerin rahatsız bir şekilde ders işlediğine kanaat getiren Derya, yanındaki sınıf arkadaşıyla birlikte çok önemli bir işe soyunuyor. Yaptıkları icada göre okullarda bulunan masa ve sıraların boyları, bu icat sayesinde uzayabiliyor ya da kısalabiliyor. Böylelikle daha kısa ya da uzun öğrenciler, rahat bir şekilde ders işliyor. Bir diğer icatta ise 7-B sınıfından Batuhan Altın, arkadaşlarıyla birlikte Dost Beykoz'a gururla poz veriyor. Önünde duran beşikte 'temsili' olarak oyuncak bir bebek yatarken, Batuhan projesini anlatıyor:

‘Genç Batuhan, hasta bebek ve çocuklara eğlenceli tedavi süreci vaat ediyor’

"Genellikle bebekler, hastaneye gittiklerinde iğne olmaktan korkuyorlar. Ancak sağlıklarına kavuşabilmek ve yeni hastalıklardan korunmak için de iğne olmaktan kurtulamıyorlar. Biz de bunu düşünerek, iğne olacakları ve hastanede geçirecekleri zamanı daha eğlenceli yapalım istedik. Kendisine bağlanan serumu ve vurulacak iğnenin etrafını, çeşitli süsler ve çıkartmalarla zenginleştirdik. Bu şekilde de minik bebeklerin korkularının önüne geçmek istedik. Artık bebekler, hiç korkmadan iğne olabilir ve hastanede geçirdikleri zamanı eğlenceli hale getirebilirler."

Birbirinden ilginç projeler arasında 7-E sınıfından Nisa Nur Günel ve Buse Aşkım Öner'in hazırladığı proje dikkat çekiyor. Projeye göre Beykozlular, artık bayat ekmekleri çöpe atmaktan kurtuluyor. Marketlerde ve fırınlarda satılan ekmeklerle birlikte verilecek bir tarif, aileleri bayat ekmeği değerlendirmeleri konusunda bir fikir veriyor. Meşhur Tirit'in tarifini yazan ve satılan ekmeklerle birlikte verilmesini şart koşan Nisa-Buse çifti, 'Atma Ekmeğini-Kurtar Geleceğini' şeklinde bir sloganı da projenin içerisine yerleştirmeyi biliyor. Yine okulun 7-D sınıfında okuyan Sedatcan Arıkan da akıl almaz bir projenin mimarı olarak dikkat çekiyor. Hırsızları yanıltmak için tek taraflı yerine çift taraflı bir dolap tasarlayan Sedatcan, bu şekilde ön dolapta elbiseler saklarken, arka dolapta kıymetli mücevherlerin saklanabileceğini söylüyor.

‘Okulun Boğaz Esintisi adlı gazetesi, 11. Sayısında Yazar Ayşe Kulin’i ağırlıyor’

Okul Müdürü Mustafa Başkaya ise öğrencilerine yönelik desteğini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Okulun gururu olan Boğaz Esintisi Gazetesi'nin 11. sayısını yayımlamış olmanın haklı gururunu yaşayan Mustafa Başkaya, konuklarına bu özel gazeteyi sunuyor. Toplam 28 sayfalık gazete ise özellikle içeriğinin zenginliğiyle dikkat çekiyor. Ünlülerle röportajda bu sayıyı Yazar Ayşe Kulin'e ayıran gazete, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın da bulunduğu toplantıyla 10. sayısını kutladığı törenden özel kareleri okurlarıyla paylaşıyor. Okuldan haberler bölümünde bayan voleybol ve erkek basketbol takımlarının Paşabahçe Ortaokulu'nu gururlandırdığı kaleme alınırken, Nicola Tesla ile ilgili de özel bilgilerin yer aldığı güzle bir makale göze çarpıyor.Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz