Beykoz Belgeseli Beykozluyla buluştu

  • Güncelleme: 11.04.2008 00:11
  • Okunma: 11000 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belgeseli Feridun Karakaya Sahnesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla Beykozluyla buluştu.
Beykoz Belgeseli Beykozluyla buluştu

İstanbul Boğazı’nın gözbebeği, tarihi ve doğal güzelliklerin beşiği Beykoz’un, zenginliklerine sahip çıkmak, içinde barındırdığı değerleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla hazırlanan Beykoz Belgeseli Feridun Karakaya Sahnesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla Beykozluyla buluştu.

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan belgesel, 2700 yıl önce İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in geçiş yollarını kontrol etmek amacıyla küçük bir krallık olarak kurulan Yoros Kalesi’nden, İstanbul’a ilk ayak basan Türklerin yaptırdığı Anadoluhisarı’na, Göksu ve Riva Derelerinden, Polonezköy’e, Çeşm-i Bülbül’den, Kanlıca yoğurduna varıncaya kadar Beykoz’un tarihi bir panoraması niteliğini taşıyor.

2004 yılında çekimlerine başlanan Beykoz Belgeseli’nin çalışmaları, ilçenin tüm kültür, tarih ve doğal varlıklarını, sinema teknolojisiyle seyirciyle buluşturuyor. Polonya Cumhuriyeti Türkiye Başkonsolosluğu’nun da destek verdiği belgeselde, tarihçi-yazar Prof. Dr. Murat Belge, araştırmacı-yazar Prof. Dr. Alev Alatlı, gazeteci Mehmet Barlas, Beykoz’un tarihine ve sosyal yaşamına ilişkin bilgilerini aktarıyor. Toplam 40 dakika olarak hazırlanan Belgesel, İngilizce ve Lehçe olarak da izlenebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Polonya İstanbul Başkonsolos Vekili Janusz Stec, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ve Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün yanı sıra, tanınmış yazar, akademisyen ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirilen Beykoz Belgeseli’nin Gala’sında konuşma yapan Başkan Ergül belgeselin hazırlanmasında belediye olarak hiçbir etkilerinin olmadığını söyledi. Beykoz’un tarihi, sosyal ve kültürel gelişiminin anlatıldığı filmin gelecek kuşaklara aktarılacak en önemli belge olduğunu işaret eden Ergül Belediyelerin tek görevlerinin asfalt dökmek olmadığını ifade etti.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ise yaptığı konuşmada Belgeselin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, tarihi mirasa sahip çıkmanın önemine değindi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay belediyelerin yaptığı kültür ve sanat faaliyetlerini çok önemsediğini ifade ederek, Türkiye’de ilk kez bir belediyenin belgesel hazırladığına dikkat çekerek bu başarısından dolayı Başkan Ergül’ü kutladı. Bu tür belgelerin tarihi kimliği gelecek kuşaklara aktardığına da değinen Günay bu sayede geleceğin geçmişi daha iyi anladığını söyledi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a cam işi bir vazo hediye etti.

Yaklaşık 40 dakika süren Belgesel’i Beykozlular beğeniyle izlerken, Belediye yetkilileri program sonunda katılımcılara Belgesel’in DVD’sini ve kitabını dağıttılar.  

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz