Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olamaz

  • 0
  • 4923
Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olamaz
Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olamaz
Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olamaz
Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olamaz

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, bazı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleriyle birlikte 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilçenin basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesislerindeki sabah kahvaltısının ardından gündeme ilişkin bazı konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Taştan, Ali Bilir ve eşi Esin Ebru Bilir’in sahibi olduğu "Bilir Turizm Danışmanlık Hizmetleri" isimli firmanın Beykoz Belediyesinden aldığı 70 milyonluk ihale ve Beykoz Belediyesinin köy statüsündeki bölgelerden haksız emlak vergisi aldığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seçime 3 ay kala 8 aylık ihale

Taştan, “Seçime 3 aydan az bir süre kalmış, adrese teslim rakam itibarıyla hayli yüklü bir rakam. Seçim bütçesi olduğu çok açıktır. Beykoz Belediyesinin parası AKP’nin seçim bütçesi olarak kullanılmaz. Bunu Beykoz halkının bilmesi lazım. Seçime 3 ay kala, 8 aylık ihale yapılmaz.” dedi.

Köylerdeki vatandaşlarımız vergi ödemesin

Beykoz Belediyesinin vergi muafiyeti olan bölgelerden vergi toplandığı konusuna ilişkin, “2015 yılında yine benim İlçe Başkanlığım döneminde köyler mahalleye dönüştüğünde, Beykoz’un yaklaşık 20 köyü kendi çıkardıkları yasaya binaen vergiler toplanmıştı. Biz bunun mücadelesini verdikten sonra iade edilmişti. Beykoz’un köylerine biz bunu anlatacağız. Bizim uyarılarımızdan sonra vatandaşa iade edecekleri garantisini veriyorum. Köylerdeki vatandaşlarımız vergi ödemesin. Yasal anlamda 2025 yılına kadar vergiden muaf olan yerlerden vergiler toplanıyor. Önümüzdeki hafta bu konu TBMM’de de gündeme gelecek. Kırsal alan ve vergi alanı farklı alanlardır.” diye konuştu.

Belediye Meclis kararları kanunun üstünde değildir

Cemal Sataloğlu da TBMM’de 31 Aralık 2025’e kadar bu sürenin olduğunu, Beykoz Belediyesi ya da İBB Meclisinde alınacak herhangi bir karar kanunun üzerinde olmadığını dile getirdi.

Toplantı CHP Beykoz Belediye Başkan Adayının kim olacağı ve nasıl bir seçim süreci geçirileceği hakkında karşılıklı sohbet şeklinde devam etti.

Haber Merkezi

Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı
Önceki Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı
Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Sonraki Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor