Beykoz Belediyesinin yemekhanesinde israf yok

  • Güncelleme: 24.11.2020 14:11
  • Okunma: 2309 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi’nin yemekhanesinden çıkan organik atıklar düzenli olarak dönüşüme alınarak meyve bahçesinde toprakla buluşuyor.
Beykoz Belediyesinin yemekhanesinde israf yok

Beykoz’da "Sıfır Atık" hedefleri doğrultusunda, temiz ve sürdürülebilir çevre için yürütülen “Ardıç Sofrası” Projesi’yle belediye mutfağından çıkan organik yemek atıkları toprak besleyici kompostürünü olarak doğaya dönüyor.

"Topraktan Sofraya, Sofradan Toprağa Armağan" sloganıyla işlevsellik kazanan, belediye personelinin de yemek sonrasında atıklarını kaynağında ayrıştırarak katıldığı proje sayesinde organik atıkların depolama sorunu ortadan kalkarken, milli ekonomiye ve sağlıklı gıdaya katkı sağlanıyor.

Organik atıklardan elde edilen kompostla yetişen sebze ve meyveler daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için toprak besleyici ürün olan kompost doğal tarımda dünya genelindeki uygulamalarda sıklıkla kullanılıyor.

Beykoz Belediyesi’nin örnek bir "Sıfır Atık" uygulaması olarak geliştirdiği proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 45 ton organik atıktan 32 ton kompost elde edilerek ilçedeki kent tarımı noktaları ve Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde kullanıldı.

Ardıç Sofrası Projesi’yle pazar yerlerinden çıkan atıklar da dönüşüme alınıyor.

Haftanın 7 günü kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları ambalaj atıklarına karışmadan kaynağında ayrı toplanıp kompost makinelerinde işlenerek doğayla buluşuyor.

"Ardıç Ağacı" Projesi doğaya ve milli ekonomiye katkıda bulunurken sosyal yönüyle ilçedeki ihtiyaç sahiplerininde yüzünü güldürüyor.

Proje kapsamında elde edilen kompostun uygulandığı Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde yetişen, mevsimlik meyve-sebzeler belediye görevlileri tarafından özenle toplanarak ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim ediliyor.

Proje döngüsü nasıl işliyor?  

Beykoz Belediyesi yemekhanesi üretim merkezinden çıkan kompost düzenli olarak alınıyor.  

Tokatköy İlim Yayma Cemiyeti Öğrenci Yurdu ve pazar yerlerinden düzenli periyodla toplanan atıklar Beykoz Belediyesi ana kompost üretim tesisinde işleniyor.  

Toprağa bereket katan kompost, Beykoz Belediyesi’nin anlaşmalı tarım sözleşmesi imzaladığı çiftçiler ile Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’ne teslim ediliyor.

Bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunarak bir tür toprak iyileştirici ürüne dönüşmesi olayına kompostlaşma denir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz