Kültür

Beykoz Belediyesi taşı yeniledi

09.05.2016 12:27
| | |
4159

Beykoz Belediyesi tarafından yenilenen Orhan Veli’nin mezarı sosyal medyada tepki topladı.

Ünlü şairin tek mirasçısı olan kız kardeşi tadilata kendisinin onay verdiğini açıkladı.

Twitter’da bir kullanıcının, Orhan Veli’nin Abidin Dino tarafından tasarlanan ve kitabesini Emin Barın’ın yazdığı kabir taşının yenilenmesiyle ilgili paylaştığı bilgi sosyal medyada çok ses getirdi. Beykoz Belediyesi’nin yaptığı  yenileme işleminde, Abidin Dino’nun tasarımı olan ve üzerinde ‘Orhan Veli 1914 - 1950’ yazan taş, siyah granitle kaplanıp cam haznenin içine yerleştirilmiş. Konu ile ilgili Milliyet gazetesine konuşan Orhan Veli Kanık’ın kız kardeşi Füruzan Yolyapan, Beykoz Belediyesi’nin mezar ile sık sık alakadar olduğunu ve talebin belediyeden geldiğini söyledi. 

Yenileme iki ayda yapıldı 

Abidin Dino tasarımı kabir taşının etrafındaki kaya parçalarının sık sık zarar gördüğünü belirten Yolyapan “Artık Orhan Veli’nin kabrini ziyaret etmek isteyenler, bu taşı kolaylık bulamayabilirdi. Belediyeden böyle bir taleple gelince ben de Yapı Kredi Yayınları ile görüşüp onay verdim. 90 yaşındayım gidip göremiyorum. Projeyi bana gösterdiler” dedi. 
Kabir taşının yenilenmesiyle ilgili görüştüğümüz Beykoz Belediyesi ise Orhan Veli’nin ailesinden muvafakatname alınıp iki ay içinde de yenileme işleminin gerçekleştiğini açıkladı. 

Milliyet

Anahtar Kelimeler: Orhan Veli, Mezar Taşı, Yenileme, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"