Beykoz Belediyesi üniversite gibi ders veriyor

  • 05.10.2018 19:51
  • Güncelleme: 06.10.2018 16:17
  • Okunma: 11495 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi, eğitim çalışmaları kapsamında başlattığı üniversiteye hazırlık kurslarındaki derslere Beykozlu öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.
Beykoz Belediyesi üniversite gibi ders veriyor

DOST BEYKOZ - Beykoz Belediyesi, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez başlattığı üniversiteye hazırlık kurslarını bu yıl ikinci defa düzenliyor.

Beykoz Belediyesi, 12. sınıf ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler kurslarda başarı sağlayarak, 462 Beykozlu öğrenciden 132'sini üniversiteye yerleştirdi.

- Kurslardan kaç öğrenci faydalanıyor?

Bu yıl ikinci kez devam eden kurslarda eğitim almak için 768 öğrenci ön başvuru yaparken, rehber öğretmenlerin öncülüğünde yapılan sınavlarda başarı gösteren 542 öğrenci 2019 yılında ÖSYM tarafından yapılacak üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Sınavlarda başarı gösteremeyen ve kontenjanlar dahilinde eğitimlere katılacak öğrenciler için yeniden sınav yapılıyor.

- 16 Maddelik sözleşme imzalatılıyor

Beykoz Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen kurslara katılmak isteyen öğrenciler için ilk olarak Beykoz'da ikamet etme şartı aranıyor. Beykoz'da ikamet eden üniversite adaylarına belediye tarafından "ders esnasında cep telefonunun kapatılması, öğretmenlere zorluk çıkarılmaması, derslere zamanında girilmesi, ders verilen merkez bünyesi ve çevresinde sigara içilmemesi, devamsızlık durumunda izin alınması, devamsızlık süresinin aşılması halinde kaydının silineceğiz" gibi şartların bulunduğu 16 maddelik sözleşme öğrencilere ve velilerine imzalatılıyor.

- Boğaziçi Üniversitesini kazanan öğrenciler var

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen derslere katılarak üniversite kazanan öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, burslu olarak vakıf üniversitelerinde hemşirelik, fizik, inşaat mühendisliği, eczacılık, mekatronik mühendisliği, hukuk, Fen Bilgisi Öğretmenliği, psikoloji, Amerikan Dili ve Edebiyatı gibi bölümlere yerleşme hakkı kazandı.

- Öğretmenler de sınavla merkeze alınıyor

Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam eden eğitim çalışmaları için 20 alanında uzman, formasyonunu tamamlamış uzman öğretmenler hizmet veriyor.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde bulunan 5 merkezde 9-10-11. sınıf öğrencilerine takviye ders uygulamaları yapılıyor.

Kavacık'ta bulunan Kültür ve Sanat Merkezi'nde üniversite hazırlık kurslarının dışında 150 yetişkin Beykozlu vatandaşa İngilizce dersleri verilirken, 95 ortaokul öğrencisine de robotik kodlama eğitimleri veriliyor.

Öğretmenlerin de sınavla alındığı programda yalnızca başarılı öğretmenler hizmet şansı yakalarken, 8 sınıf üniversite hazırlık, 7 atölye bulunan Merkez bünyesinde 4 rehberlik öğretmeni, 1 bina sorumlusu, 2 danışma görevlisi, 1 güvenlik ve 2 kişi de temizlik işlerinde görevli olarak çalışıyor.

- 5 Merkez, 50'yi aşkın ders kategorisi

Yenimahalle Hizmet Binası, Kavacık Ek Hizmet Binası, Tokatköy Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi, Kavacık Kültür ve Sanat Merkezi ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezlerinde, ileri ve başlangıç seviyelerinde mental aritmetik, Arapça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, fotoğrafçılık, tiyatro, resim, kaligrafi, ileri ve başlangıç seviyesinde robotik kodlama, Osmanlıca, gitar, ney, keman ve bağlama gibi dersler Beykozlu vatandaşlara veriliyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin merkezlere giderek, şahsen başvuru yapması gerekiyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz