Beykoz Belediyesi önünde protesto eylemi

  • 30.11.2021 14:54
  • Güncelleme: 30.11.2021 15:18
  • Okunma: 6296 kez
  • Yorum: 0
Kendilerine “Beykoz Çevre Dayanışması” adını veren bir grup Beykoz Belediyesi önündeki sahilde bir basın açıklaması yaptı.
Beykoz Belediyesi önünde protesto eylemi

Beykoz ormanlarına sahip çıktıklarını ifade eden grup ellerinde, “Beykoz Çayırı, Çayır Kalacak” yazılı bir pankart taşırken, yapmış oldukları açıklamada, Beykoz ormanlarının katliamının bununla sınırlı kalmayacağını ve bu katliama izin vermeyeceklerini ifade ettiler.

Ormanların özel olamayacağına vurgu yapan grup, kamulaştırılsın veya koruma altına alınsın diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdiler.

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” şeklinde slogan atan grup, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Bu sabah saray rejiminin ormanlara yeni bir saldırısı ile uyandık. Resmi Gazetede yayınlanan Orman Kanununda yapılan değişikliğe göre kamu yararı ve zaruret bulunması halinde ormanlık alanlarda yapılaşmaya izin verilecek. Maden işletmelerinden camiye, hava limanından atış poligonuna kadar bir çok yapıyı öngören bu kanun değişikliği meşru değildir.

Kamu yararı diye bahsettikleri şirketlere yarardır, ranttır, talandır. Gün geçtikçe büyüyen iklim krizi tüm canların yaşamını tehdit ediyor. İnsanlar bu iklim krizinin pençesinde yaşamaya çalışıyor. Ve tabii ki iklim krizinden en çok etkilenen yine yoksullar oluyor. Bir çok canlı kapitalizmin yarattığı iklim krizi sebebiyle yaşamını yitiriyor. Dereler kuruyor, denizler musilajla kaplanıyor, ormanlar yanıyor. Kapitalizm ve saray rejimi iklim krizini günden güne derinleştirirken aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ediyormuş yalanlarıyla insanları kandırıyor.

Açıklama sonrası 11 kişinin yer aldığı grup, Beykoz Çayırı'nın çayır olarak kalması için toplandıkları dikelçeleri Beykoz Belediyesi'ne teslim ederek olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Eylem