Beykoz Belediyesi’nin logosu resmen değişti

  • Güncelleme: 04.06.2016 11:29
  • Yorum: 1
33 yıl sonra değişime uğrayan Beykoz Belediyesi’nin yeni logosu düzenlenen ödül töreni ile resmen kamuoyuna ilan edildi.
Beykoz Belediyesi’nin logosu resmen değişti

Küçüksu Kasrı'nda gerçekleştirilen törenin açılışında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçenin tarihini ve kültürel özelliklerini anlattı.

Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden biri olan Beykoz'un, 3 bin yıllık tarihinde çeşitli uygarlıklara tanıklık ettiğini belirten Çelikbilek, Beykoz'un değişmeyen doğal dokusuyla geçmişini ve geleceğini birlikte yaşadığını söyledi.

Beykoz'un bir logosu bulunduğunu fakat yeni logo çalışmaları yaptıklarını anlatan Çelikbilek, gelecek nesiller için yaptıkları kalıcı eserleri artık yeni logolarıyla yaşatacaklarını kaydetti. İlçe için uzun bir yol haritası olduğunu belirten Çelikbilek, logoların şehrin temsili ve sembolü olduğunu fakat değişen şartlar içerisinde zamana yenik düşebileceğini dile getirdi.

Belediye Başkanı Çelikbilek, şöyle konuştu:

"Beykoz olarak bu dönem çok daha farklı olacak. Beykoz'un, Türkiye ve dünya çapında anılmasını arzu ettik. Beykoz İstanbul'un ve Türkiye'nin incisi. Bu kadar güzellikleri ifade eden ilçemiz için umarım güzel bir logo çıkmıştır. Beykoz'un yeni neslini heyecanlandıracak bir logo olacağını düşünüyorum. 'Beykoz budur' denecek bir logonun çıkacağına ümit ediyorum. Logomuzun yıllar sonra gururla anacağımız, faydalı hizmetlerde kullanılmak üzere bizlere hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Beykoz Belediyesinin bugünü ve yarınında kurumsal kimliğimizi taşıyacak olan logoyu tasarlayan, yarışmaya katılan, emek veren herkese teşekkür ediyorum."

Çelikbilek, konuşmasının ardından yarışmanın seçici kurul üyelerine plaket takdim etti. Törende daha sonra yarışmada ödül almaya hak kazananların isimleri açıklandı.

Törende, tasarımıyla birincilik ödülünü Fatih Seven alırken, ikinciliğe Ferruh Güneş, üçüncülüğe Hasan Erdöl layık görüldü. Dereceye girenler ödüllerini Çelikbilek'in elinden aldı.

Birincilik ödülü almaya hak kazanan Seven, kendisini ödüle layık gören jüriye teşekkürlerini iletti. Beykoz için logo tasarlamanın çok zevkli olduğunu ifade eden Seven, tasarladığı logoda ilçeyi anlatan renk, motif ve temaları kullandığını söyledi. Seven, "Beykoz'un eşsiz doğal yapısı, boğazı, denizi, yeşil alanı, cam işçiliğini logoya yansıtmaya çalıştım." ifadelerini kullandı.

Yarışmada birinci logo tasarımına 30 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye de 7 bin 500 lira ödül verildi. Ayrıca 3 mansiyon ödülü olarak 2 bin lira sunuldu.

- Yarışmaya 100 ülkeden katılımcı başvurdu

Beykoz Belediyesi Uluslararası Logo Yarışması 8 Şubat'ta başladı. Beykoz Belediyesini kurum olarak yansıtan, ilçeyle özdeşleşecek, ilçenin tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni bir logonun çalışmaları tamamlandı.

Yarışmaya 100 ülkeden katılım yapıldı. Yarışmaya 3 bin 593 kişi tarafından 4 bin 880 logo tasarımı gönderildi. Farklı disiplinlerden oluşan Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 44 logo finale kaldı.

Yeni Logo Neyi İfade Ediyor

8 Şubat 2016 tarihinde başlayan Beykoz Belediyesi Uluslararası Logo Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Programda, Beykoz Belediyesi’ni kurum olarak yansıtan, Beykoz ilçesiyle özdeşleşecek, Beykoz’un tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni logo katılımcılara tanıtıldı.

Yarışmada Fatih Seven’in tasarımı Beykoz Belediyesi’nin yeni logosu olurken, birincilik ödülü almaya hak kazanan Seven, kendisini ödüle layık gören jüriye teşekkür etti. Beykoz için logo tasarlamanın çok zevkli olduğunu ifade eden Seven, tasarladığı logoda ilçeyi anlatan renk, motif ve temaları kullandığını söyleyerek, logonun B harfi ile Beykoz’u, Boğaz simgesi, balık ve küçük renkli parçacıklarla Beykoz camını, renkli oluşuyla da genç belediyeyi simgelediğini belirtti.

Dereceye Giren Tasarım Sahiplerine Törenle Ödülleri Verildi.

Beykoz’un sosyal ve kültürel birikimini modern çizgilerle içinde barındıran Logo Yarışmasına 100 ülke katıldı. 3593 kişinin başvurduğu yarışmaya 4880 logo tasarımı gönderildi. Alanında uzman, farklı disiplinlerden oluşan Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 44 logo finale kaldı. Yarışma neticesinde birinci logo tasarımına 30.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye de 7.500 TL ödül verildi. Ayrıca 3 adet mansiyon ödülü olarak 2.000’er TL, 1 adet Seçici Kurul özel ödülü ve 3 adet Seçici Kurul takdir ödülü verildi.

Dereceye giren ve ödül alan yeni logo tasarımları 25 Mayıs 2016 saat 17:00 itibariyle www.beykozicintasarla.org adlı web sitesinden yayınlandı.

Seçici Kurul Üyeleri

Logo Tasarım Yarışmasındaki Seçici Kurul, şu isimlerden oluştu:

Yücel Çelikbilek Beykoz Belediye Başkanı, Mimar Bayram Çevik, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Abdullah Taşçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Ardan Ergüven, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mehmet Sadık Altınok, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Mehmet Sinan Niyazioğlu,

Türk Telekom Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Kıdemli Direktörü Kemal Kaptaner, Mimar Dr. Sinan Genim, Heykeltraş Reyhan Çezik.

Finale Kalan ve Ödül alan logo tasarımları

Fatih Seven

U. Ferruh Güneş

Hasan Erdöl

Mansiyon Ödülleri

A. Tekin Çam

Anıl Yanık

Osman Çendeoğlu

Seçici Kurul Özel Ödülü:

Yelda Atalay

Seçici Kurul Taktir Ödülleri:

A.Altuğ Ertörün

Ramazan Kurt

Burcu Hatipoğlu

Haber Merkezi