Beykoz Belediyesi'nin ‘ışıklar yanıyor’ cevabı

  • 0
  • 7969
Beykoz Belediyesi'nin ‘ışıklar yanıyor’ cevabı
Beykoz Belediyesi'nin ‘ışıklar yanıyor’ cevabı
Beykoz Belediyesi'nin ‘ışıklar yanıyor’ cevabı
Beykoz Belediyesi'nin ‘ışıklar yanıyor’ cevabı

Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım'ın sosyal medyadaki ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımına Beykoz Belediyesinin cevabı merak konusu oldu.

Twitter’da AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın “ışıklarımız yanıyor” ifadeleriyle Anayasa Mahkemesi binasının fotoğrafını paylaştıktan sonra İçişleri Bakanlığının resmi hesabından verilen, “Işıklarımız hiç sönmüyor” cevabına birçok kurum gibi bazı belediyeler tepki gösterdi.

Beykoz’un komşu ilçelerinden Üsküdar Belediyesi başkanlık binasını paylaştığı gönderisinde, “Daima hazır kıta” ifadeleriyle tepki gösterirken, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım da “Milletin yaktığı ışığı söndürmeye kimsenin gücü yetmeyecek” şeklinde yanıt verdi.

Beykoz Belediyesi sessiz kaldı

Yıldırım’ın “ışıklarımız yanıyor” paylaşımına Beykoz Belediyesi ve Başkan Murat Aydın ise sessiz kalmayı tercih etti.

Başkan Aydın ve Beykoz Belediyesi sosyal medyada duruma sessiz kalırken, birçok Beykozlu vatandaş da şahsi profillerinden duruma tepki gösterdi.

Hanefi Dilmaç tepki gösterdi

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç da sosyal medya hesabından partisinin İl Başkanı Bayram Şenocak’ın, ““Işıklarımız yanıyor” diyerek “darbeci vesayet dönemlerinin boşluğunu doldurmaya biz talibiz” imasında bulunanlar bilsin ki; bu milletin kendi iradesine sahip çıkma ışığı, her an ve her saniye alev alev parlıyor. 15 Temmuz'da meydanlar bunun en yakın tanığıdır.” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Engin Yıldırım, tartışmaların büyümesi üzerine paylaşımını kaldırdıktan sonra büyük ‘üzüntü’ duyduğunu ifade ederek, şu cümleleri paylaştı:

Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.”

Işıklar yanıyor tartışması nedir?

Yıllar önce Mehmet Ali Birand tarafından sunulan 32.Gün programında her kriz gecesinde Genelkurmay Başkanlığı'nın pencerelerine bakmanın bir alışkanlık haline geldiği ifade edilmişti. Genelkurmay binasının ışıklarının kapalı olması durumunda bir sorun olmadığı belirtilirken, ışıkların yanması durumunda ise orduda bir tedirginlik olduğunun anlaşılması gerektiği ifade edilirdi.

Anlatılan bir rivayete göre de merhum Başbakan Turgut Özal, 1983 seçimlerini kazanır ve o gece İstanbul’dan Güneş Taner’le Ankara’ya hareket ederler. Ankara’da askeri birliklere ait binaların ışıklarının yandığını görürler ve darbe olacağını düşünürler. Sabahı zor ederler. Meğerse o gece askeri binalarda temizlik olduğu anlaşılır. Gece ışıkların yanıyor olması darbeyi çağrıştırdığı ifade edilir.

Haber Merkezi

İspanya'ya giden gemi Beykoz önünde arızalandı
Önceki İspanya'ya giden gemi Beykoz önünde arızalandı
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz