Beykoz Belediyesi'nin akademisyen müdürü

  • Güncelleme: 25.06.2019 15:07
  • Okunma: 11739 kez
  • Yorum: 2
Beykoz Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürü Emre Saygın'ın kaleme aldığı Ortadoğu'da kalkınmanın finansmanı isimli kitap, ilgi görüyor.
Beykoz Belediyesi'nin akademisyen müdürü

2017 Yılının Nisan ayında raflarda yerini alan "Ortadoğu'da Kalkınmanın Finansmanı - Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve Kurumlar" isimli kitap Ortadoğu'nun neresi olduğundan, buradaki ekonomik yatırımlara kadar birçok konuyu ele aldı.

Enerji-merkezli ekonomik yapı, dengesiz demografik hareketlilik birbirini besleyen bölge-içi çatışmalar ve benzeri yönleriyle istikrarsızlığın kural, istikrarın ise istisna halini aldığı Ortadoğu’da, son olarak ’’Arap isyanları’’ süreciyle somutlaşan sosyal tansiyon Saygın'ın kitabında bir kez daha ele alındı.

Kamu Denetim Profesyoneli, Teftiş Kurulu Yöneticisi, Akademisyen ve Yazar olan Emre Saygın, Ortadoğu’da Kalkınmanın Finansmanında Ortadoğu’daki sosyal tansiyonu düşürmenin yolunun, kapsayıcı bir kurumsal yapının oluşturularak toplumsal refah artışının sağlanmasından geçtiğini ifade ediyor.

Bu noktada, Saygın, kalkınmanın finansmanına hem maddi olarak hem de bilgi altyapısı ve yönetim metodu itibarıyla katkı sağlayacak kaynakların çekçi hale getirilmesinin öneminin altını çiziyor. Ortadoğu’da Kalkınmanın Finansmanı, Ortadoğu özelinde hesap verilebilirlik, siyasal istikrar ve şiddetin ortadan kaldırılması, hukukun üstünlüğü, yolsuzluğun kontrolü gibi siyasal, sosyal ve ekonomik kurumların, doğrudan yabancı sermaye yatırımı girişleri üzerindeki belirleyici etkisini hem teorik zeminde açıklıyor, hem de ampirik olarak birtakım tespitler sunuyor.

Murat Aydın'ın Beykoz Belediye Başkanı seçilmesinin ardından profesyonel ve akademik bir kadro kurma düşüncesiyle Teftiş Kurulu Müdürlüğü görevine atanan Dr. Saygın, Ortadoğu’daki kalkınma ve finans meselesinde, farklı bir bakışın imkanlarını çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

Dr. Emre Saygın kimdir?

1984 yılında İstanbul/Üsküdar’da doğdu.

İlk ve orta eğitimini sırasıyla Beylerbeyi İlkokulu, Esatpaşa İ.H.L. ve Beylerbeyi Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans (2006), aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Teorisi Anabilim Dalı’nda, “Bir Kamu Malı Olarak Küresel Finansal İstikrarın Sağlanmasında IMF’nin Rolü ve Yeniden Yapılandırılması” başlıklı teziyle yüksek lisans (2009) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Ekonomi Politiği Anabilim Dalı’nda “Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları Üzerinde Kurumların Rolü: 1990-2014” başlıklı teziyle doktora öğrenimini (2015) bitirdi.

Mesleki yaşamına Sultanbeyli Belediye Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı (2008-2010) olarak başladı. Sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde Müfettiş Yardımcısı (2010-2011) ve Müfettiş (2011-2014) olarak görev yaptı. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı’nda Kamu İç Denetçisi (2014-2019) olarak vazifesini sürdürmekte iken, 11.04.2019 tarihinde Beykoz Belediye Başkanlığı Teftiş Kurulu Müdürlüğü’ne atandı.

Aynı zamanda uluslararası geçerliliği bulunan Sertifikalı Kamu Denetim Profesyoneli (CGAP) olan Saygın, Kurumsal Denetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) üyesi, Siyasal Vakfı mensubudur. Mesleki ve akademik alanda yayımlanmış kitap, makale, bilimsel tebliğ, kitap kritiği ve fikir yazısı türünde eserleri bulunmakta olup, araştırmalarını Türkiye ve İslam Dünyası ülkelerinde bürokratik ve ekonomik dönüşüm alanında sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

demokles (2 yıl önce)

aynen öyle.beykoz belediyesine çöreklenen diğer vasıfsız yandaşları görünce,insan farklı kariyerde birini görünce mutlu oluyor.

Oğuz Acar (2 yıl önce)

Böyle yandaşa can kurban !

Yorum Yaz