Beykoz Belediyesi'nin 340 milyon parası vardı?

  • 22.12.2020 08:54
  • Okunma: 5365 kez

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın 8 Kasım günü yapılan AK Parti 7. Olağan Kongresi'nde yapmış olduğu konuşmada, daha önce yakın çevresine söylediği çok önemli bir konuyu ilk kez kamuya açık bir yerde itiraf etti.

Yücel Çelikbilek'in, Beykoz Belediyesi'nin kasasında 340 milyon TL para bıraktığını söyleyerek, hem kendisine rahmet diledi hem de çok çok teşekkür etti.

Bu çok önemli açıklama kimsenin dikkatine çekmedi. Çünkü herkes popülist politika ile ilgileniyordu. Ama benim bir hayli dikkatimi çekti. AK Parti'nin belini kıran rant siyaseti beni hep üzmüş, hep kahretmişimdir. Çünkü AK Parti seçmeni dedesinden, babasından kalanla hayat mücadelesi verirken, belirli bir kesimin saltanat sürmesini bir türlü hazmedemedim. Hazmettiğim günde zaten AK Parti ile bütün bağlarımı keserim.

Murat Aydın'ın, Beykoz Belediyesi'ni teslim aldığında kasada 340 milyon lira para olduğunu açıklaması, bu açıdan benim için çok önemli bir şeydi. Çünkü koltuğa oturur oturmaz, önceki dönemden kaynaklı olarak kendisinden şeffaf yönetim talebinde bulunulmuş kendisine en ağır eleştiriler bu beklenti üzerinden yapılmıştı.

Çünkü Beykoz Belediyesi'nin kasasına 2B gelirlerinden kaynaklı olarak giren 1 Bucuk Milyon TL'nin ne olduğu hep sorgulanıyordu. Hatta Murat Aydın'ın dava konusu yapmış olduğu, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'ne yapılan 7 milyonluk tadilatın haber olması da bu sorgulamanın bir tezahürüydü.

Murat Aydın, kırmadan dökmeden, merhum Yücel Çelikbilek'in kasada 340 milyon TL bıraktığını kendisinden ancak bunun hesabının sorulabileceğini söyleme zorunluluğu hissetti. Bence de doğrusunu yaptı. Çünkü, bir bucuk yıl önce 7 milyona tadilat yapılan bir binanın depreme dayaksız olduğu gerekçesiyle yıkılacak olmasının gerekçesi başka türlü izah edilemezdi.

Murat Aydın bunu söylerken, aslında bundan sonra Beykoz'da nasıl bir siyaset yapacağının da sinyallerini verdi. 2024 Seçimleri öncesi, Murat Aydın Beykoz'a ne yaptı? sorusunun temelinde bu 340 milyon TL olacak. Bu para Beykoz Belediyesi'nin 2020 yılı bütçesinin yarısı... Beykoz'da bundan böyle siyasi tartışmalar; yapılan işlerle, kasadaki para ekseninde yürür. Bu durumdan Murat Aydın kazançlı mı çıkar? Evet.. Çünkü Murat Aydın'da hedef büyük.

Peki Murat Aydın Beykoz'da kalacak mı?

Murat Aydın Beykoz'da kalmayı düşünmüyor!.. Murat Aydın 2024 yılında yapılacak olan Yerel Seçimler de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına hazırlanıyor. Murat Aydın'ın, Beykoz Belediyesi 2021 bütçe konuşmasında, 'Ben İstanbul'da şu anda en deneyimli Belediye Başkanlarından birisiyim' diyerek, Beykoz'da ortaya koyduğu vizyonun çerçevesini çizmiştir. Eğer AK Parti tarafından İBB adayı gösterilirse, kampanya sürecinde Beykoz'u vitrine koyarak vizyonunu gösterecek, İstanbul'u yönetebileceğinin mesajını verecek.

Murat Aydın şu anda Beykoz'da tamamen vizyon çalışması yapıyor. Çünkü yaptığı işlerden Beykoz halkının ne denli verimli yararlanabileceğini çok önemsemiyor. Beykoz halkı zamanla buna alışacak diye düşünüyor.

Buna bir örnek verecek olursak, son derece görkemli olarak kurduğu Beykoz Belediyesinin restoranlarındaki fiyatlara yönelik eleştirileri gösterebileceğimiz gibi sosyal medya üzerinden yürütülen siyaseti de bunun tam karşısına oturtabiliriz.

Peki bu kötü bir şey mi? Değil... Murat Aydın vizyonunu ortaya koyarken, halkımızın bu vizyonla entegre olması zaman alacak olsa da Beykoz'a bir çeki düzende verilmiş oluyor. Murat Aydın Beykoz'u kendisi yönetmiyor. Sadece neyin nasıl olacağını söylüyor, ekibi çalışıyor. Bunu yaparken de yasaların dışına çıkmamaya dikkat ediyor.

Beykoz halkı imar beklentisinden kaynaklı olacak ki, Murat Aydın'ın vizyon çalışmasıyla ve bu vizyon çalışmasının Beykoz'a kaç paraya mal olduğuyla pek ilgilenmiyor. İlgilenecek olsa da, cevap belli. 'Yapılan işlerde, kasadaki para ortada neyin hesabını soruyorsunuz' diyebilecek.

Peki Murat Aydın Beykoz'un imar sorununu çözebilecek mi?

Murat Aydın imar sorununu çözemezse, ortaya koyduğu vizyonun çatısız kalacağını biliyor. O nedenledir ki, imar sorununu çözebilmek için var gücüyle çalışıyor. Sonuç çok vatandaşın istediği gibi olmazsa da, imar sorununu çözeceğini yavaş yavaş gösteriyor. Beykoz'un imar sorununun çözümü için hummalı bir alt yapı çalışması şu sıralarda yürütülüyor. 2024'e giden yolda bu sorun çözümlenecek. Buna bağlı olarak Murat Aydın, hem Beykoz'un çehresindeki değişimi gözler önüne serecek, hem de Beykoz'un ekonomisini tarihin zirvesine taşıyacak.

Buda 2024 Yerel Seçimleri'nde Murat Aydın'a olağanüstü bir avantaj sağlayacak. Türkiye'de her şey normal giderse, AK Parti rantçılardan yakasını kurtarabilirse,  Murat Aydın İstanbul'da, Muhammed Hanefi Dilmaç Beykoz'da Belediye Başkanı olacak...

Sabredin görün...

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları