Beykoz Belediyesi'nin 2020 bütçesinde tarihi rekor

  • Güncelleme: 15.10.2019 16:27
  • Okunma: 13586 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Belediye Meclisi, 2020 bütçesini görüşmek üzere ikinci oturumuna başladı... 2020 bütçesine bir önceki yıla oranla ciddi artış olduğu görüldü.
Beykoz Belediyesi'nin 2020 bütçesinde tarihi rekor

Beykoz Belediyesi, 2020 yılı için 696 milyon 825 Bin TL bütçe belirledi... Bu rakam 2019 yılının çok üzerinde olurken, tasarruf vurgusu yapılan Beykoz'da bütçe geçen yıl belirlenen 454 milyonun çok üzerine çıktı.

Geçen yıla oranla yüzde 28 oranında artış yapılan bütçeden, Beykoz nüfusuna oranla kişi başına 2 bin 787 lira 40 kuruş düşüyor...

Adem Sefer, "Devasa bir alana kıt gelirlerle hizmet"

2020 yılı Beykoz Belediyesi bütçesinin görüşüldüğü oturumda Adem Sefer söz aldı. Konuşmasında, "Böyle devasa bir alana kıt gelirlerle hizmet yapma zorunlulukları olduğunu söyleyen Sefer, "yapmamız gereken tek şey yeni kaynaklar üretmeliyiz. İmar çözülürken hem bölge insanının barınması sağlanacak, kültürün yanında Beykoz'un mayasında olan meslekleri canlandıracağız" dedi.

"Çalışmaların direnç kaybetmeden yapılabilmesi için tek vücut olmamız gerekiyor" diyen Sefer, Bizim muhalefetten beklentimiz, her şeye yok dememeleridir. Maalesef CHP bu ama kendilerine sorsan biz toplumun yararına olan her işe varız derler" şeklinde konuşan Sefer, "Halkı yanlış yönlendiren o zamanın yöneticileri halktan almayın dediklerini, halktan önce kendileri aldılar. Beykozlunun menfaatine olan şeylerde, suyunu içtiğimiz ilçemize beraber hizmet edelim." ifadelerine yer verdi.

Cemal Sataloğlu, "bütçe bir yol haritasıdır"

CHP Grubu adına konuşan Cemal Sataloğlu, Beykoz Belediyesi’nin, 2020 yılındaki yol haritasının son şeklini meclisin çizeceğini söyleyerek, bütçenin hukuki sonuçlar doğuracak bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Sataloğlu şöyle devam etti: ​Belediye bütçesi, bir mali yıl içindeki gelir ve gider tahminlerini gösteren, gelirlerin toplanmasına ve harcamaların yapılmasına izin veren, belediye meclisince yeni mali yılda uygulamaya konulmak üzere görüşülüp kabul edilen hukuki bir metindir.

Beykoz Belediyesi’nin sahibi ise Beykoz halkıdır.

​Beykoz Belediye bütçesi, özel tüzel kişiliğe sahip bir şirketin özel bütçesi değildir. Şirketlerin sahibi patronlarıdır. ​Bizler Beykoz halkının temsilcileriyiz, onlar adına hesap sormak, inceleme yapmak hepimizin asli görevidir.​

​Beykoz Belediyesi 2019 bütçesini 465 milyon olarak bütçelemişti. ​Seçim sonrası ,  79 milyon 741 bin lira ek bütçe talebi ile 2019 yılı toplam bütçesini 544 milyon 741 bin lira olarak planladınız ve şimdi bu bütçeden harcamalar yapıyorsunuz..

​​İlk 9 ayda harcanan para 298 milyon 760 bin lira

​ 2019 yılı bütçesinde, ek bütçe ile 55 milyon 703 bin liraya ulaşmış olan emlak istimlak müdürlüğü , bütçesini aşarak ilk 9 ayda 77 milyon 597 bin lira harcama yaptı.

​Ek bütçe ile  23 milyon 940 bin liraya ulaşan kültür ve sosyal işler müdürlüğü bütçesinin % 54 ünü kullandı. ​Fen işleri müdürlüğü bütçesinin %37.18’ünü kullandı.

Ya Festival, ya bisiklet, ya yıkım

​Beykoz Belediyesi idaresinin geçmiş 9 aylık faaliyetleri ile Beykoz’u bundan sonra nasıl idare edeceği hakkında fikir sahibi olduk...  Göreve geldiğiniz aydan beri ya festival yapıyorsunuz ya yıkım yapıyorsunuz ortası yok... Bir de bisiklet  var..

​​​Sayın Başkan, Beykoz Belediye yönetimine geldiğiniz tarihten itibaren Beykozlular uyuyamıyor. Her gün yıkım korkusu yaşıyor... Yıkacağız diyorsunuz.. Yıkıyorsunuz.. Sizin kepçeleriniz , zabıtanız değil miydi yıkım yerlerinde? Bu yerler yapılırken siz iktidarda değil miydiniz?

​Belediye yönetimi  festivaller konusunda da çok hassas , festivallerin biri bitiyor biri başlıyor  takip edemiyoruz.

​"Beykoz’un öncelikli sorunu imardır"

​2020 yılında yapmayı planladığınız   imaj caddeleri hedefi ile bu sorunu çözemezsiniz ve üstünü örtemezsiniz..​. ​Bu sorunun çözümü için birlikte mücadele etmeliyiz..

​​2004-2009-2014 yıllarında geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde nazım ve uygulama imar planlarını hem İBB’de hem Beykoz’da planları sizler yaptınız.

​Yine doğal sit 1. Etap plan bölgesinde 2007 ve 2014  planlarını İBB ,Beykoz ve çevre ve şehircilik bakanlığı makamında sizler yaptınız.

​Öyle kötü planlar yaptınız ki İBB Meclisi geri görünüm etkilenme bölgesi planlarını 2 kez iade etti.

"Planı halkla yapmazsanız başarılı olamazsınız"

​Beykoz’un planlarını muhalefetle, muhtarlıklarla, derneklerle asıl önemlisi halkla yapmazsanız başarılı olamazsınız. Başarılıda olamadınız. Beykoz’a zaman kaybettirdiniz.. ​Bir 5 yıl daha kaybettirmeyin.

​Beykoz’un planlarının çözümü noktasında İBB’de yanınızda olacağız. ​

"Şirketler aynı belediyeler farklı"

​ Zeytinburnu Belediyesi ile Beykoz Belediyesi'nin ortak özelliklerinden biri aynı şirkete , aynı işi yaptıran farklı iki belediye olmalarıdır.

​​Şehir politikaları analizi ve  şehir strateji belgesi ile yönetim süreç analizi projesi ihaleleri Beykoz Belediyesinden ve Zeytinburnu belediyelerinden kazanan firma aynı şirkettir.

​Beykoz Belediyesi bu hizmet alımına ait sözleşmeyi   17 .07.2019 tarihinde imzalamış olup, bu ihalenin bedeli 289.000,00 TL’ dir

​Bu iki kitapçık, iki farklı belediyeye ait stratejik plan, aynı şirket tarafından hazırlanmış, sayfalarını incelediğinizde kopyala yapıştır yapılan benzerlikleri göreceksiniz..

​"Beykoz Zeytinburnu değildir"

​Beykoz’u bilmeden tanımadan  anketler ile yapılan idari performans programı gerçekçi değildir. 2015 yılında Sayıştay denetiminde Beykoz Belediyesi’ne yapılan eleştirileri dikkate almadan yapılan bir çalışmadır bu..

​Sayıştay raporunu bir daha okuyunuz sonra stratejik planı ve idari performans kitapçığını tekrar gözden geçiriniz. ​​Bu durum çalışmanın kopyala yapıştır usulü yapılan bir çalışma modeli olmasından kaynaklı.     

​Yerel iktidarın,  2020 bütçesinde bize sunduğu Ekonomik sınıflandırma tablosundaki verilerinden anlaşılan , Beykozlunun yıllardır beklediği  hizmeti bu yılda alamayacağıdır.

​2020 yılı bütçesini 696 milyon 825 bin lira olarak belirlediniz. Bir önceki yıla göre bütçe artış oranı yaklaşık %28 dir. ​Bu artış oranı sizi yanıltmasın, idare performans kitapçığının 126. sayfasında  ayrıntılı belirtmiş.

"282 milyon 440 bin lira genel yönetim gideri"

​2020 yılı bütçesinin 696 milyon 825 bin lira ve bu rakamın 282 milyon 440 bin lirası  genel yönetim gideri olarak öngörülmüştür.

​​"Bütçenin % 40.53 ‘ü genel yönetim gideridir"

Belediye bütçesinin %40,53’ünü kendisine ayırmış. ​Beykoz’a sunulacak mal ve hizmet alımı için ödenecek tutar sadece 228 milyon 458 bin liradır.

2020 yılında yapılması  öngörülen harcamaların bir bölümünü sizlere paylaşmak istiyorum :

Araç kiralaması için ödenecek 29 milyon 790 bin liradır. Araç kiralaması için aylık ortalama ödenecek tutar   2 milyon 482 bin 500 liradır,

Millet kıraathanelerin yürütülmesi için ayrılan bütçe 1 milyon 500 bin lira,

Park  rekreasyon ve dinlenme alanlarının tamir ve bakım çalışmalarının yapılması  için ayrılan 22 milyon 800 bin lira, ayrıca park rekreasyon ve dinlenme alanlarının yapımı için  15 milyon  lira bütçelenmiştir , ​Ama benzin istasyonlarının yanına çocuk parkı yapmayınız..

İlçe geneli için yol bakımlarının yapılması için ayrılan  14 milyon,

"Kanuni kent ormanı Beykoz Bahçesi” projesi için 7 Milyon 500 bin lira,

Prestij cadde yapılması için 10 milyon lira,

Sokakta yaşayan hayvanların bakımını yaparak, hayvan sayısının kontrol altında tutmak hayvanların daha sağlıklı ve güvenli yaşamalarını sağlamak için 6 milyon lira,

Emlak İstimlak müdürlüğündeki artış  2019 yılına kıyasla yaklaşık 49 milyon 537 bin lira ,

Kültür ve sosyal işleri müdürlüğündeki artış 5 milyon 972 bin lira,

İnsan kaynakları müdürlüğündeki artış 110 milyon 119 bin lira,

Fen işleri müdürlüğündeki artış ise sadece 11 milyon 804 bin lirada kaldı.

​"Temsil ve tanıtma gideri 11 milyon 460 bin TL"

​2020 yılında temsil ve tanıtma gideri için ayrılan toplam bütçe ise  yaklaşık 11 milyon 460 bin liradır. Ortalama her ay 1 milyon lira temsil ve tanıtma gideri yapmayı planlıyorsunuz...

​Geri kalmışlık sıralamasında Beykoz başlarda... Beykoz fakirleşiyor ..

Murat Aydın'dan eleştirilere cevap

CHP'nin bütçe üzerindeki eleştirilerine Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın cevap verdi...

"Bütçemize ve stratejik plana desteğiniz için teşekkür ediyorum.  Bize yetki veren halkımıza teşekkür ederim. Geçen dönem Yücel ağabeyimize bize güzel bir imkan bıraktığı için teşekkür ederim." diye konuşan Aydın, "Rutin gelirlerin dışında önümüzdeki dönemde 2 milyar 100 milyon liralık kaynak oluşturmalıyız. Mülkiyet problemlerinin çözülmesinden sebep bu adımları atma cesaretini gösteriyoruz. 2B yasasında emeği geçen dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim. Ciddi bir kaynakla belediyeyi devraldık. Yücel ağabeyimiz ve cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 Aydın şöyle devam etti: "Şunu bilmek lazım hüdai nabit olarak AK Parti belediyeciliğini sürdürüyoruz. CHP'li arkadaşlarımızın eleştirilerinden destek alacağız. Bütçeyi gerçekleştirmek mümkün olacak. Bunun için çok yoğun çalışmalıyız.

"Kes kopyala yapıştır meselesi burada yoktur"

Destek aldığımız firmada şirket merkezi Beykoz da olan bir firmadır. Başka belediyelere de aynı firmanın destek veriyor olması bizim kararımızın doğruluğunu gösterir. 2020-2024 stratejik planını yapmayı nasip eden Allaha hamdolsun. Rabbim bizleri mahcup etmesin. Halkımızın mutluluğuna katkı verecek adımlar atmayı nasip etsin.

Bütçenin hazırlanmasında yoğun emeği olan arkadaşlarıma bütçe komisyonundaki arkadaşlarıma destek olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.

Yapılan oylamaya CHP Gurubu ret verirken, Beykoz Belediyesi'nin, 696 milyon 825 Bin TL'lik 2020 yılı bütçesi AK Parti ve MHP oyları sonucu oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Merkezi   

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Bütçe, Meclis

Yorumlar (1 Yorum)

Sinan (9 ay önce)

Merhabalar Belediye meclisinde olan arkadaşların Çalışma esnasında beykoz da yaşayanlarin yaşama refahını düşünerek karar vermelerini temeni ediyoruz

Yorum Yaz