Güncel

Beykoz Belediyesi'nden yardım yağmuru…

Beykoz Belediyesi'nden yardım yağmuru…
2014.09.05 00:00
| | |
12485

Beykoz Belediye Meclisi Eylül Olağan Toplantıları'nın 3. ve son Birleşimi gerçekleştirildi. Komisyonlarda AK Partili ve CHP'li üyelerce görüşülerek sonuca bağlanan 10 raporun 10'u da 'oy birliğiyle' kabul edildi.

Görüşmeler sırasında CHP'li Üyeler Gülay Demirel, Yılmaz Işık ve Deniz Yıldız'ın söz isteyerek öneri ve düşüncelerini iletmesi sonrası, AK Partili Meclis Üyeleri önerilere olumlu yaklaştı ve değişiklik için de onay verdi.

Son derece nazik bir üslûpta süren Meclis görüşmelerinde Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu da söz alarak, alınan kararlara yönelik ayrıntılı bilgi verdi. Böylelikle Meclis görüşmeleri sonucunda, 'şeffaf yönetim' anlayışı konusunda da 250 bin nüfuslu ilçe halkına 'güzel' mesajlar verilmiş oldu. Öte yandan Meclis'te alınan kararlar doğrultusunda Gazze'ye 150 bin Liralık yardım yapılması kararlaştırıldı. KKTC'de yapılacak olan Hala Sultan Eğitim Kompleksi için de 50 bin liralık destek verecek olan Beykoz Belediyesi, eğitim için de ilçedeki 1000 ilk ve ortaokul öğrencisine 250 Lira, 1000 lise öğrencisine 350 lira ve 1000 yükseköğrenim gören öğrencisine de bin 500 liralık yardımda bulunacak. Yükseköğrenim gören kişilere verilecek yardım 750’şer lira olarak iki taksitte ödenecek ve tüm öğrencilere yapılacak yardımlar ‘Bir defaya mahsus’ olacak

'Toplantı geç başladı'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yokluğunda toplantıya Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin Başkanlık etti. Ancak Başkan Çelikbilek varken saat 10.00'da başlayan toplantıda görüşmeler saat 10.50'de başlatılabildi. Bu gecikme sırasında ise CHP ile AK Parti gruplarının toplandığı bir alt kattaki koridorda koşuşturma hâkimdi. Raporların incelendiği ve görüşlerin masaya yatırıldığı CHP ve AK Parti odalarında uzun süre fikir alışverişleri devam etti. Bu sırada Başkan Yardımcısı Salim Öztürk'ün birkaç kez AK Parti odasından çıkarak CHP odasına girdiği gözlendi.

'Çok önemli kararlar...'

Hem AK Partili hem de CHP'li Komisyon Üyeleri'nce imzalanan toplantı tutanakları sonrası, komisyon raporları da açıklandı. Açıklanan 10 adet komisyon raporu ise şu şekilde sıralandı:

1- Araç, iş makinelerinin tamir, bakım, onarım ihalesi hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor oluşturdu. Buna göre 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19. Maddesi'ne göre ihale dosyası hazırlanmasına ve ihalenin ise 31 Aralık 2016 tarihinden daha geç olmayacak şekilde düzenlenmesine karar verildi.

2- Araç kiralama ihalesi hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor oluşturdu. Burada da bir önceki maddede adı geçen kanunda olduğu gibi ihale yapılmasına ve yine 31 Aralık 2016 tarihini aşmayacak şekilde bu ihalenin oluşturulmasına karar verildi.

3- Sahipsiz hayvanların toplanması ve Rehabilitasyonu, Açık ve Kapalı alanda Haşere ve Kene Mücadelesi ile Park ve Bahçelerin İlaçlanması hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor hazırladı. Buna göre de yine gerekli işlerin yapılabilmesi için bir önceki maddelerde olduğu gibi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19. Maddesi uyarınca bir ihale dosyası hazırlanması ve bunun da 31 Aralık 2016 tarihinden önce olacak şekilde yapılmasına karar verildi.

4- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'de yapılacak Hala Sultan Eğitim Kompleksi için 50 bin Türk Lirası'nın Dünya Belediyeler Birliği hesabına bağış yapılabilmesi hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor oluşturuldu. Rapor uyarınca bu yardımın gerçekleştirilmesine onay verildi.

(Hala Sultan: İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed'in teyzesi olarak bilinen ancak Arapça'da teyzenin 'hala' olarak okunmasından dolayı Hala Sultan olarak adlandırılan; Arapların Kıbrıs'a sefer düzenlediği sırada burada vefat ettiğine inanılan kişidir.)

5- Gazze'ye yardım yapılması konusunda Hukuk Komisyonu bir rapor oluşturuldu. Buna göre, İsrail'in Filistin'e bağlı Gazze Şeridi'nde başlatmış olduğu askeri harekâtta yüzlerce masum insanın hayatını kaybetmesi, binlerce insanın barınma, gıda ve sağlık ihtiyaç ve sorunlarla karşı karşıya gelmesi nedeniyle 23 Temmuz 2014 tarih ve 29069 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2014/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yardım kampanyası başlatıldığı hatırlatıldı. Genelge uyarınca da belirlenen usullerde Gazze'ye 150 bin Türk Lirası yardımda bulunulmasına karar verildi.

Ayrıca bireysel olarak da Gazze'ye yardım etmek isteyen vatandaşlar için şu Banka numaraları bildirildi:

Ziraat Bankası Ankara Kamu girişimci Şubesi - TR87 0001 0025 3334 2869 8550 77 - TL Hesabı

Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi - TR86 0001 5001 5800 7302 4262 11 - TL Hesabı

Yardımsever vatandaşlar bu hesaplara 'hiçbir havale ücreti ödemeksizin' bağışta bulunacakları gibi Diyanet İşleri Başkanlığı'nca duyurulacak GSM operatörlerinin SMS numarasına "Gazze" yazarak da belirlenen miktarda bağışta bulunabilecek.

6- Başkanlık birimlerinde çalıştırılmak üzere münhal bulunan (boşta/açık olan) 2 adet Mimar ve 4 adet Mühendis olmak üzere toplam 6 personelin 15 Eylül 2014 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında 'sözleşmeli personel' olarak çalıştırılabilmeleri hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor hazırladı. Buna göre söz konusu personelin sözleşmeli olarak yılsonuna kadar çalışması uygun görüldü.

7- Beykoz Belediye Başkanlığı olarak 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında, ilçede ikamet eden ilk, orta, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine 'bir defaya mahsus olmak üzere' eğitim yapılması hakkında Hukuk ila Plan ve Bütçe Komisyonu ortaklaşa bir rapor hazırladı. Buna göre 1000 (bin) ilk ve ortaokulu öğrencisine 250 Türk Lirası, 1000 (bin) lise öğrencisine 350 Türk Lirası ve 1000 (bin) üniversite öğrencisine bin 500 Türk Lirası verilmesi kararlaştırıldı. Burada verilecek tüm yardımlar '1 defaya mahsus olmak üzere' verilirken, üniversite öğrencilerine verilecek olan bin 500 liranın da 750 Lira - 750 lira olmak üzere iki taksitte ödeneceği karara bağlandı.

CHP'li Meclis Üyesi Gülay Demirel'in önerisiyle de söz konusu yardımlar için ilçedeki öğrencilerin başvuru süresi 1 hafta daha uzatıldı.

8- Bölgede faaliyet gösteren hurdacıların yerleşim dışına çıkarılması hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor hazırladı. Buna göre söz konusu hurdacıların yerleşim alanı dışına çıkarılması konusunda çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

9- İnşaat ve yıkıntı atıkları ve kaba atıklar hakkında Hukuk Komisyonu bir rapor hazırladı. Buna göre, belediye sınırları içerisindeki inşaat atıklarının, belediye araçlarına ve çevreye zarar verdiğinin tespit edildiği, buna bağlı olarak da bu kirliliği gerçekleştirilen kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu 41. Maddesi uyarınca cezai işlem yapıldığı ancak kesilecek cezaların yaptırımına ek olarak bir 'ihbar sistemi' kurulması kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda Beykoz Belediyesi sınırları içerisinde çevre kirliliğine neden olan inşaat atıklarını bırakan kişilere verilecek cezanın yüzde 25'i (4'te 1'i) kendisini ihbar eden vatandaşa ödül olarak verilecek.

10- 2015 yılı vergi, resim ve harçlara ilişkin Tarife Komisyonu bir rapor hazırladı. Rapor uyarınca dükkân tabelalarından alınan harç tutarı 1. Bölge kabul edilen Paşabahçe, Çubuklu ve Kavacık'ta işgal edilen her metrekare için yıllık 80 Lira; 2. Bölge olarak kabul edilen Riva, Yenimahalle ve Göztepe'de her metrekare için 70 Lira; 3. Bölge olarak kabul edilen Çamlıbahçe, Tokatköy, Fatih ve Akbaba için 60 Lira; 4. Bölge olarak kabul edilen Poyraz, Anadolufeneri, Zerzevatçı, Kılıçlı ve Alibahadır için ise 40 Lira olarak belirlendi. Işıklı veya projeksiyonlu ilan ve reklamlardan ise yine 1. bölge için 100 lira, 2. bölge için 80 Lira, 3. bölge için 75 lira ve 4. bölge için ise 65 lira harç alınacak.

Öte yandan hemen her türlü afiş için ise tüm Beykoz'daki bölgelerde 2015 yılı için metrekare başına 25 kuruşluk fiyat belirlendi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Burs, Spor Kulupleri, Yardım, Meclis

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"