Beykoz Belediyesi'nden ateş pahası sahil düzenlemesi

  • Güncelleme: 16.02.2020 18:57
  • Okunma: 19952 kez
  • Yorum: 2
Beykoz Belediyesi’nin kısa süre önce duyurusunu yapmış olduğu sahil düzenleme projesinin bedeli 7 milyon 330 bin TL olarak belirlendi.
Beykoz Belediyesi'nden ateş pahası sahil düzenlemesi

Daha önce Beykoz için çekeceği 725 belgesel film ihalesi ile ülke gündemine gelen Beykoz Belediyesi, yine İLİM Yayma Cemiyeti Genel Başkanı ve Sarıyer Belediyesi eski Başkanı Yusuf Tülün'ün çocuklarının sahibi olduğu "Siyah Martı Reklam Tanıtım Organizasyon" şirketinin kazandığı 4 milyon 440 bin TL’lik baskı ihalesi ile tartışma konusu olmuştu.

Beykoz Belediyesi bu kez de 3 bölge olarak yapmış olduğu sahil düzenleme ihalesi ile tartışma konusu oldu. Üç bölge olarak yüzeysel bir tanımlama yapılan projenin diğer bölgelerinin nerelerde olduğunu belirtmemesi tartışmalara neden oldu.   

   

İhaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanmasının ardından ilgili firma yapılan saha teslimi sonrası düzenleme yapılacak alanı çevirerek vatandaşın geçişine kapattı.

Beykoz Belediyesi önündeki sahilinden tekneler kaldırıldı. Çalışmaların başlamasıyla birlikte tekneler düzenleme yapılacak alan sahilinden kaldırıldı. Tekne sahipleri bu duruma tepki gösterirken, “bir tarafta iyi bir iş yapıyoruz derken, diğer taraftan başkalarını mağdur etmek hakkaniyetlimidir” sorusunu sordu.

İhale bedeli 7 milyon 330 bin TL

Beykoz Belediyesi’nin 7 Ocak 2020 tarihinde yapmış olduğu ihaleye 13 firma teklif verirken, 12 firma ihaleye katıldı… 7 Milyon 330 bin TL bedelle BSH İnşaatın kazandığı ihalede en düşük teklif 5 milyon 993 bin 811 TL olarak verilmişti.

İhale kayıtlarında, 3 bölge olarak belirtilen projenin diğer bölümlerin hangi alanlardan oluştuğu belirtilmezken, ihaleyi kapsayan işin tamamı ise “54 kalem inşaat, 18 kalem mekanik, 30 kalem elektrik, 34 kalem peyzaj düzenleme olmak üzere toplam 136 kalem 21.480 m2 peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları yapım işleri” olarak tanımlandı.

İş bitirme süresi 190 gün

Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nün 2019/656608 kayıt numarası ihalesini yapmış olduğu projenin iş bitirme süresi 190 gün olarak belirlenirken, 11 Şubat 2020 günü başlayan çalışmaların 18 Ağustos 2020 günü bitirilmesi planlanıyor.

Beykoz Belediyesi’nin paylaştığı görsellerde ise sahil zeminin de prekast kaplama yapıldığı ve ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı ve yaya geçişlerine kolaylık sağlamak maksadıyla yolların ayrıldığı görülüyor.

Sahilin yeni hali nasıl olacak?

Aydınlatma direklerinin de faklı bir model olarak monte edildiği görülen görsellerde, daha önce Paşabahçe Vapuru’nun bağlı olduğu Beykoz Belediyesi önündeki iskelede yerinde duruyor.

Beykoz Belediyesi ise projenin detaylarını şu şekilde duyurmuştu: Beykoz Belediyesi-Beykoz Korusu arasında yer alan sahil bandında yürütülecek yenileme çalışmasıyla ilçe sakinleri daha düzenli yürüyüş ve gezinti alanlarına kavuşurken yeşil alanların bakım ve düzenlemesi de yapılacak.

Bir kilometrelik sahil bandı

Ailelerin, ilçe sakinleri ve ziyaretçilerin yürüyüş ve dinlenmek için sıklıkla uğradığı sahil şeridinin bakımı ve daha etkin kullanımı için hazırlanan projeyle 9 bin 600 m2 yürüyüş alanı ve 6 bin 830 m2 yeşil alan peysajı tamamlanacak.

Projeyle, özellikle hafta sonları çocuk cıvıltılarıyla şenlenen 2 çocuk parkının bakım ve yenileme çalışması da yapılacak.

Beykoz Sahili Bandı Projesi’ye 1 km boyunca yer alan aydınlatma direkleri modern ve tasarruflu aydınlatma elemanlarıyla değiştirilerek ilçe sakinlerine daha estetik ve çevreci bir aydınlatma hizmeti verilecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Huseyin (5 ay önce)

Beykoz belediyesi belediyenin önünden çıkamıyor biri belediyenin önünü yaptırıyor diğeri karsisini yaptırıyor başka birşey yapmılmiyor beykozluyu imar vercaz diye kandırdılar 1 yil oldu tik yok öyle görünüyor ki 4 yılda Beykoz'da birşey olmiyacak yazik

Ahmet (5 ay önce)

merhaba, öncelikle beykoz sakini olarak beykoz'a yapılacak her olumlu projeyi destekliyorum ve teşekkür ediyorum. fakat dedelerimiz bize asırlık çınar ağaçları bıraktılar ve hala film çekimlerinde ve resimler de yerini koruyor ve biz torunlarımıza beton mu bırakacağız her yer beton oluyor daha yeşil bir proje olsa idi yada ağaçlar çınar ağacı olsa gelecek nesillerde bizler gibi bize dua etseler daha iyi olmaz mı? bu yazdıklarım eleştiri olmamakla beraber daha iyi bir proje için öneridir. teşekkürler.

Yorum Yaz