Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak

  • 0
  • 21069
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak
Beykoz Belediyesi, mahallelerde kreş açacak

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs Olağan toplantıları, 4 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilen 1. oturumla başladı.

Mayıs Olağan toplantılarının 1. Birleşimi için Beykoz Belediye Binası’nın Kahverengi Salonu’nda bir araya gelen Meclis Üyeleri, önemli konulara değindi. AK Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü 1 Mayıs İşçi Bayramı’na dair bir sunum gerçekleştirirken, CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel bir dizi konuyla ilgili olarak görüşlerini dile getirdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise CHP’li Gülay Demirel’in uzun süredir dile getirdiği ve Mayıs ayı toplantısında yinelediği ‘kreş’ talebine ilk kez olumlu yanıt verdi. Daha önceki oturumlarda Gülay Demirel’in bu konuyu dile getirmesi sırasında çekimser kaldığı gözlenen Başkan Çelikbilek, bu kez “Tamam, peki… Bu konuda çalışmaya başlayacağız ve inşallah sonuç alacağız” dedi. Öte yandan Başkan Çelikbilek, CHP’li Gülay Demirel’in bir diğer talebi olan Hayvan Barınağı çalışanlarına mesleki eğitim dolayısıyla verdirilmek istenen 400 küsur lira konusunda araştırma yapılması için Yardımcılarına talimat verdi. Buna göre konu araştırılacak ve Hayvan Barınağı çalışanlarından mesleki eğitim dolayısıyla para alınmayacak.

‘Emine Ünlü, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla sunum yaptı’

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs Olağan toplantılarının 1. oturumu, bir önceki toplantı tutanağının oybirliğiyle kabul edilmesiyle başladı. Meclis'te mazereti bulunan AK Partili Furkan Köse dışında bir eksiklik yoktu ve Köse de yine oy birliğiyle izinli sayıldı. Daha sonra ise Belediye Meclis Başkanı Yücel Çelikbilek, gündem dışı konuşmak isteyen olup olmadığını sordu ve ilk talep AK Partili Emine Ünlü'den geldi. Kürsüye gelerek gündem dışı bir konuşma yapan Emine Ünlü, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Emine Ünlü, şunları kaydetti:

"Emeğin kutsallığı, geleneği ve inancından gelen; hayatı bir dayanışma olarak algılayan AK Partiler olarak, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nı önemsiyoruz. 1 Mayıs, resmi tatil ve bayram olma statüsüne yeniden AK Parti döneminde kavuşmuş ve 2008 yılında 1 Mayıs tarihinin 'Emek ve Dayanışma Günü' olarak kutlanılması kabul edilmiştir. 2009 yılında ise resmi tatil ilan edilmiştir. 1 Mayıs, AK Parti sayesinde artık bir daha 12 Eylül darbecilerin yasaklamalarından bir daha etkilenmeyecektir ve ebediyete kadar Emek Günü, Dayanışma Günü olarak kutlanacaktır.

AK Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü: “AK Parti, ayrımcılığı bir vicdan ve akıl meselesi olarak gördü!”

1 Mayıs'ın aynı zamanda dayanışmanın bir sembolü olduğu bilinciyle özellikle kadın-erkek eşitliği için mücadele ederken, yıllarca ülkemizde bir gerçek olarak kalan ve kadınlarımızın kendi aralarında yaşadıkları eşitsizliği de kabul etmemiz mümkün değildir. Kadınlar, iş yaşamında cinsiyete dayalı ayırımcılık, işgücüne katılım, kariyer fırsatı ve iş bulma konularında engellerle karşılaşırken, kimi kadınlar ise çok farklı engellerle mücadele etmek zorunda kalmışlardır. AK Parti, bir vicdan ve akıl meselesi olarak kabul ettiği bu ayrımcılığı ortadan kaldırmış ve gerekli düzenlemeleri getirmiştir. Bizim için her meslekten çalışan kadının, evinde emek veren kadının, anne olan kadının emekleri kutsaldır! Hayata emek veren insanların 1 Mayıs'ı kutlu olsun!"

Emine Ünlü'nün sunumun un ardından CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel söz aldı ve bir dizi konuyla ilgili olarak düşüncelerini getirdi, öneriler sundu. CHP'li Gülay Demirel, şöyle konuştu:

CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel: “Mahallelerde kreş açılması talebimizi yineliyoruz!”

"Emine Hanım çok güzel anlattı ancak bazı konuların sözde kalmamalı; eyleme de geçilebilmeli. Çalışan kadınlarımızın, emekçi kadınlarımızın çocuklarını eğitimde fırsat eşitliğinden; sosyal ve kültürel gelişimlerden faydalanması; çocuklarının da sokaklarda ya da orada burada kalmaması adına Beykoz'da 2-3 mahallede mutlaka ve mutlaka kreşlerin açılması konusunda talebimizi yineliyoruz. Bu konuda sizin de gerekli çalışmalar yapacağınıza inanıyorum Başkanım.

İkincisi, Paşabahçespor'un şampiyon olarak Bölgesel Lige yükselmesini kutluyoruz. İnşallah Belediyemizin bu Anadolu Spor Kulüplerine vereceği maddi desteklerin artarak devam etmesini diliyoruz.

Üçüncüsü, Acarlar, Görele ve Zerzevatçı Mahalleleri'nden Kavacık istikametine mutlaka bir toplu taşıma aracı eklememiz gerekiyor; vatandaşın bu yönde bir talebi var. Yeterli sayıda bu güzergâhlarda otobüs yok ve günde 2 kez kalktığı için, çalışanlar ve öğrenciler mağdur oluyor, ihtiyacını gidermiyor. Bu konuda bir çözüm arayışı içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Gülay Demirel: “Hayvan Barınağı işçileri bizden yardım bekliyor!”

Bir diğer konu ise Beykoz Belediyesi'ne bağlı Hayvan Barınağı'nda bir taşeron firmanın 38 işçi çalıştırdığı ve bu çalışan işçilerin mesleki eğitim alma zorunluluğu gerekçesiyle, maaşlarından kesildiği ve bu eğitim ücretlerini ödettirmek istediği bize bildirildi. Bu konuyla ilgili olarak bir bilginiz ya da yetkiniz var mı ve yaptırım uygulayabiliyor muyuz; bunu öğrenmek istiyorum. Çünkü bu insanlar zaten asgari ücretle çalışıyorlar, çok az bir gelirleri var; bir mesleki eğitim için 400 küsur Lira veremeyecek durumdalar. Bu konuda bizden destek ve yardım bekliyorlar."

CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel sözlerini tamamladıktan sonra Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Yardımcıları Salim Öztürk ve Hanefi Dilmaç'tan bilgi aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Hayvan Barınağı'nda çalışan işçilere yönelik olarak, kendilerine mesleki eğitim verileceği ve bunun için ücret alınacağı haberini doğruladı ancak konuyla ilgili olarak da bir açıklama yaptı. Başkan Yardımcısı Öztürk, her işyerine girişte bir takım belgelerin istendiğini ve bu mesleki eğitim diplomasının da bu işyerinde daha nitelikli ve verimli çalışmak için şart olduğunu kaydetti. Salim Öztürk, mevcut kişilerin işten çıkarılıp, bu diplomaya sahip kişilere iş vermek yerine bu şekilde bir uygulamaya gidildiğini ve aslında çalışanların haklarının da korunduğunu kaydetti. Salim Öztürk'ü dikkatle dinleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise Salim Öztürk'e hak verdi ancak CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'in söylediklerinin de son derece mantıklı olduğunu belirtti. Başkan Çelikbilek, işçilerden herhangi bir ücret alınmaması ya da Belediye'nin bu ücreti karşılaması konusunun araştırılması için Yardımcısı Salim Öztürk'e yetki verdi. Bu sırada diğer Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç da Görele, Acarkent ve Zerzevatçı Mahalleleri'nden Kavacık'a giden otobüs sayılarının artırılması konusunda not aldığını ve konuyu araştıracağını söyledi.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Belediyemizde asgari ücretle çalışan bir kişi yok! En azı bir buçuk katını alıyor!”

Bu sırada Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP'li Gülay Demirel'e dönerek, bir durumu düzeltmek istediğini kaydetti. Gülay Demirel'in Hayvan Barınağı'nda çalışan işçilerden bahsederken "asgari ücrete çalışıyorlar..." sözlerini alıntılayan Başkan Çelikbilek, bunun doğru olmadığını söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye bünyesinde çalışan hiç kimsenin asgari ücret almadığını ve en az bunun 1 buçuk katı maaşa sahip olduğunu kaydetti. Özel sektördeki ücretlerin ve sosyal hakların da belli olduğuna vurgu yapan Başkan Yücel Çelikbilek, bu konuda Beykoz Belediyesi'nin çok dikkatli ve çalışan lehine maaş dağıttığını belirtti.

Gündem dışı gerçekleştirilen konuşmaların ardından gündeme geçildi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün 2 ve İnsan Kaynakları-Eğitim Müdürlüğü'nün 1 teklifi, görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Gündemin tamamlanmasının ardından Mayıs Olağan toplantısı 1. Birleşimi sonlandırıldı ve 2. Birleşim için 6 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'da yeniden bir araya gelinmesine karar verildi.

Haber Merkezi

Arşiv belgeleri ışığında, BEDİÜZZAMAN Hz.
Önceki Arşiv belgeleri ışığında, BEDİÜZZAMAN Hz.
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz