Beykoz Belediyesi ile İBB iletişim kuramıyor

  • Güncelleme: 08.10.2019 01:49
  • Okunma: 8903 kez
  • Yorum: 2
Beykoz Belediyesi 8. Seçim döneminin ekim ayı çalışmalarına Murat Aydın’ın başkanlığında başladı.
Beykoz Belediyesi ile İBB iletişim kuramıyor

Beykoz Belediye Meclisi, 2019 Yılı Ekim ayı çalışmalarına Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdiği 1. Birleşimle başladı.

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın başkanlık yaptığı toplantıda daha önce haftada 2 kere toplanması gereken Meclis Kurulu’nun, 2020 yılı bütçesinin görüşülecek olması nedeniyle üçe çıkarıldığı ve Cuma günü ise tam günlük iki oturum gerçekleştirilmesine karar verildi.

Yaz aylarında Beykoz Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki bürokrasi kriziyle ilgili konuşan Başkan Murat Aydın, “Biz Beykoz Belediyesi olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişki kurmakta zorlanıyoruz. Hatta kuramıyoruz.” dedi.

Belediye Meclisi, bu hafta yoğun çalışacak

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 2020 yılına dair bütçenin Ekim ayında onaylanması gerektiğine işaret ederek, “Arkadaşlar malum bütçe dönemi stratejik planı ve bütçeyi konuşacağız. O yüzden bu hafta toplantı sayımızı arttıralım diye teklif ediyoruz. Pazartesi Çarşamba Cuma ne derseniz? Bütçe ve stratejik planı Cuma günü, maddelerini diğer günler görüşelim. Cuma günü tek oturum yetmeyebilir. O gün çift oturup yapalım. Cuma günü ful mesai yapacağız öyle gözüküyor.” ifadelerini kullandı.

“İBB ile yaraları sarmaya çalışıyoruz”

Beykoz Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Recayi Çelik, Beykoz Belediyesi’nin evleri yıkılan vatandaşların yanında olmadığı iddiasını savunarak, “İstanbulumuzun birçok ilçesinde ağırlıklı Beykoz’da yıkımlar gerçekleştirildi. Ben o gün boyunca olayları takip ettim. Acı tabloyu gördüm ve yaşadım. İnsanlar evlerinin boşaltılmasına müsaade edilmeden evlerini kaybettiler. Bu travmanın etkisini nasıl kaybedecekler bilmiyorum. Burada söylenen Orman arazisinin, Ali Zengin’den Yücel Çelikbilek’e kadar mahallelerimizin kuruluş şekli, yıkılan yerler orman vasfını yitirmiş yerler. Ormana ve ağaca olan hassasiyetimiz devam ediyor. O bölgeye gelmelerini herkese tavsiye ediyorum. İBB aracılığıyla oradaki insanların yaralarını sarmaya çalışıyoruz. İlçe belediyemizin hiçbir şekilde arayıp sormamış, bu durum hiç hoş değil.” diye konuştu.

“Kaçak yapıların yıkımı Türkiye genelinde yapıldı”

Belediye Başkanı Murat Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla yıkımı yapılan yerlerle ilgili “Malum imar barışı yasası var. Bu yasanın içeriği bellidir. Belli tarihten önce imar mevzuatına aykırı yapılan yerlerle ilgili devletimiz bir barış sağlama kararı aldı. Sonrasında yapılanlarla ilgili yapmayın yıkılacak denildi. Beykoz’da yıkılan yerler Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Valiliği işbirliğiyle yıkılmıştır. Nereler yıkıldı? Bu yasa çıktıktan sonra kamu arazisi olan, orman arazisine kaçak olarak yapılan yerlerle ilgili Türkiye genelinde başlatıldı.” dedi.

Aydın, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sırasında Yenimahalle çalışmaları sırasında kaçak yapılara  kesinlikle müsaade edilmeyeceğini söylediğinin altını çizdi.

“Kendi mülkü olmayan araziye işlem yapanlara…”

Aydın, şunları söyledi:

Ben seçimden Yenimahalle’ye gittiğimde, ne olacak? Kaçak yapılaşma olmayacak. Bu olursa göz yummayacağız demiştik. Bunu dışında bir yer varsa bizde ilgili kurumlara bildirelim. Doğru doğrudur, yanlış yanlıştır. Beykoz’da oylama yapalım. Millet ne diyor bir bakalım. Milyon liralar verilirken, o arsaları alan insanlar ömrünü ortaya koyan insanlarla, kendi mülkü olmayan araziye işlem yapanları aynı kefeye mi koymamız lazım. Hukuk, adalet vardır. Yapılacaksa hep beraber yapalım. İmar Barışı Yasası’na CHP evet dedi mi? Yasayı en çok eleştiren kim oldu? Niye çıkarıyorsunuz diyen kimdi? Zamanında şu ya da bu şekilde yapan insanlar var.

Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, İstanbul’un Kurtuluşunun yıl dönümünü tebrik etti.

Yaz aylarında Beykoz Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki bürokrasi krizine de değinen Belediye Başkanı Murat Aydın, iletişim kurmakta zorlandıklarını söyledi.

“Bugüne kadar olumlu yanıt aldığımız bir yazı olmadı”

İBB ile Beykoz Belediyesi’nin iletişim kuramadığını, çeşitli ortamlarda İBB yetkililerine bu durumun sorulması üzerine “belediyeyi ve İstanbul’u tanımaya çalışıyoruz” cevaplarının verildiğini aktaran Aydın, “Açık ve net bir şey söyleyeyim. Biz Beykoz Belediyesi olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişki kurmakta zorlanıyoruz. Hatta kuramıyoruz. Neden kuramıyoruz? Arkadaşlarımız yeni geldik. Belediyeyi tanıyoruz. İstanbul’u tanıyoruz. Sonra sizinle görüşeceğiz diyorlar. Bu sürecin daha fazla uzamamasını da arzu ederiz. İlçe ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığıyla çok güzel hizmetler ortaya konulabilir. Eğer böyle devam edecekse sorunlar devam eder. Biz usulü biliriz. Bugüne kadar olumlu yanıt aldığımız bir yazı olmadı. Üç aylık dönemde iyi bir sınav verilememiştir. Bu çok açık ve nettir.” diye konuştu.  

Gündem dışı konuşmaların ardından 4 Eylül 2019 tarihli bir önceki toplantı tutanağı oy birliğiyle kabul edildi.

Çeşitli müdürlüklerin teklifleri ilgili komisyonlara oybirliğiyle havalesi gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi’nin Ekim ayı 2. Birleşimi 9 Ekim 2019 Saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Başak yasar (10 ay önce)

İBB ile Beykoz belediyesi zavallı sokak köpeklerini ortak yok etme konusunda gayet iyi çalışıyorlar.

Ali Ferit (10 ay önce)

Hamsi festivali için müracaatı şimdiden yapın .

Yorum Yaz