Beykoz Belediyesi 305 milyona araç kiraladı

  • 0
  • 4137
Beykoz Belediyesi 305 milyona araç kiraladı

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, belediye meclisine verdiği yazılı soru önergesinde belediyenin araç kiralama için 2 ihale yaptığı ve toplamda 305 milyon artı KDV ödeme yapılacağını belirtti.

İBB ve Beykoz Belediyesinin CHP'li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, Beykoz Belediyesi'nin bir 14 aylık biri 3 aylık olmak üzere aynı tarihlere denk gelen araç kiralama ihalesi yaptığı ve ihalelerin toplam bedelinin 305 milyon+ KDV olduğunu açıkladı.

Sataloğlu, "Bu kadar büyük bir bütçeli ihalede işbaşı tarihi ihale ilanından 12 gün sonra olarak planlanması adrese teslim ihale olduğunu gösteriyor zaten. Rekabet ortamı yaratmamak için çaba sarf edilmiş. İhalenin işe başlama tarihi 1 Mart 2023 bitiş tarihi ise 31 Mayıs 2024’tür. Sözleşme tutarı ise 254 milyon 207 bin lira artı KDV’dir. İş sadece bakın araç kiralama işi. Atık toplama işi içine binek araç kiralama işi de araya sıkıştırılmış. Bunları bir kenarda tutalım." dedi.

İdarenin 254 milyon+KDV bedelle yaptığı ihaleden 6 gün sonra aynı işin 3 ay süreli kısmı için ihaleye çıkıldığını belirterek, "Burada da iş süresi 3 aydır. 50 milyon 810 bin lira artı KDV’dir. Aynı araç kiralama işi yani özetle aynı iş için  aynı dönemleri de içine alan 2 farklı ihale ilanına çıkılıyor. Büyük bütçelerin ödendiği  her iki ihalede büyük bir tesadüf olsa gerek artık ne hikmetse geçerli teklif sayısının sadece 1 olması da ve üstelik hep aynı yüklenici lehine ihalenin sonuçlanması zaten sonucun baştan belli olduğunu göstermektedir. Görünen köy kılavuz istemez misali yani.Toplamda 305 milyon lira artı KDV’li bir alım süreci yani var burada." diye konuştu.

Sataloğlu, Beykoz Belediyesi Meclis Başkanlığına yazılı olarak verdiği soru önergesinde 5 sorunun yanıtlanmasını talep etti.

Meclis Üyesi Cemal Sataloğlunun cevaplanmasını istediği sorular şu şekilde:

- İdare söz konusu alım ihalesini daha öncesinde bir tarihe almayarak 16 şubat 2023 tarihinde yaptığı  bu kadar büyük bütçeli bir ihaleyi ilanından sadece 12 gün sonraya iş başlama tarihi belirleyip rekabet koşullarının sağlanmasını neden engellemiştir. İlgili yüklenici firma ısrarla neden kollanmaktadır.

-İdare ilk ihale ilanından sadece  6 gün sonra üstelik  aynı  dönemleri de içeren aynı  alım için 3 aylık ikinci bir ihaleye neden çıkmıştır? İdare ilk çıkılan ihalenin ihale kanununa aykırı olduğunu ve iptal edilebileceği ihtimali üzerinden mi bu yöntemi seçmiştir. İdare neden inatla 4734 sayılı ihale kanununa muhalefet etmeyi sürdürüp adrese teslim ihale yapmaya devam etmektedir.

-İdare, 16 Şubat'ta 2023/54896 ihale kayıt numaralı ihalede yer alan MART-NİSAN-MAYIS aylarında da aynı kiralama işi için  ödediği hakediş tutarı nedir? 22 Şubat’ta yapmış olduğu  2023/174444 ihale kayıt numaralı ikinci ihalede araç kiralama süreleri MART-NİSAN-MAYIS AYI için ödediği hakkediş tutarı nedir? Bu söz konusu 3 ayda aynı araçlar için  mükerrer ödeme yapılmış mıdır? Bu aylarda aynı iş için yapılan ödemelerde kamu kaynakları nasıl korunmuştur?

-Söz konusu ihalelerde toplamda kaç adet binek aracı kiralanmıştır ve kiralanan  binek araçları kimlere tahsis edilmiştir? Bu araçlar nerededir? Bunların  aylık kiraları  nedir? 

-Araçların farklı finansal kiralama yöntemleri kullanılarak idarenin mülkiyetine ait taşınırlar olması yerine araç kiralama yöntemini seçerek bu şekilde kiralamanın, araçların alımından daha hesaplı olduğu kanaatine hangi bilimsel hesaplama yöntemi yapılarak tespit edilmiştir? Bu hesaplamada sonuç nedir?

Haber Merkezi

Ali Bilir Beykoz Belediyesinden yüklü bir ihale aldı
Önceki Ali Bilir Beykoz Belediyesinden yüklü bir ihale aldı
Çubuklu'da kentsel dönüşümü kim engelledi
Sonraki Çubuklu'da kentsel dönüşümü kim engelledi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz