Beykoz Belediyesi, 1868'de kurulmuş

  • Güncelleme: 08.12.2019 19:57
  • Okunma: 8205 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesince düzenlenen sempozyumda, ilçenin bilinmeyen tarihi açığa çıktı.
Beykoz Belediyesi, 1868'de kurulmuş

Beykoz Belediyesi'nin İstanbul'da kurulan ilk beş belediyeden biri olduğu, 1868'de kurulan belediyenin resmen atanmış ilk belediye başkanının ise İzzetlû Bedri Bey'dir olduğu ortaya çıktı.

Sempozyumun son gününde 8 oturumda, “Hafıza, kültür ve şehir”, “Beykoz’da toplumsal hayat”, “Bir sanayileşme mekanı olarak Beykoz”, “Demografi ve göç”, “Beykoz’un ekolojisi”, “Beykoz’da sporun tarihi” ve “Beykoz’un geleceği” başlıkları masaya yatırıldı.

Üç gün boyunca 17 oturumun gerçekleştirildiği sempozyumun sonunda değerlendirme oturumu yapıldı.

Beykoz Sempozyumu 2019 Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun, 2,5 günlük maratonunun çok verimli tamamlandığını belirtti.

"Karşılıklı konuşma konusunda açlık oluşmuş"

Coşkun, “Birkaç tespitte bulunacağız. Öncelikle ilçe düzeyinde, Kavacık’ta bir otelde açılış gününden itibaren insanımıza, Beykozlulara akademik çalışanlarına, hemen herkese sempozyum duyuruları ulaşmıştı. Bu ilginin nedenini anlamaya çalıştığımızda belki farklı nedenleri de vardır ama sanki Beykoz uzun süredir bu tür kültürel tarihine, dokusuna ilişkin bir arada birlikte konuşma konusunda açlık oluşmuş.” dedi.

"Bu işin yolu 'sempozyum' değil dedim, dinlemedi"

Bilim insanlarının, iş insanlarına, tüccarlara, sanatçılara ve siyasetçilere dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Coşkun, “Seçim olur olmaz Murat Başkan aradı, görüşmemiz lazım dedi. Görüştük, ‘bir sempozyum ihtiyacımız var’ diye bir talepte bulununca yeni sahadan çıktığını söyledim. ‘Hangi sitede ne var, Kavak’ta, Riva’da ne var biliyorsun. Geçmişteki intikali de biliyorsun. Bu işin yolu sempozyum değil’ dedim. O sahada bunun gerekliliğini fark etmiş. Bizim haritaya ihtiyacımız var dedi. Daha önceki belediye başkanlarımıza suçlama gibi anlaşılmasın.” ifadelerini kullandı.  

Sempozyum Başkanı ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Sempozyumunu yapma yetkisini seçimlerde halktan aldığının altını çizdi.

"20 Yıldan sonra bir 5 yıl daha gerçekten zor"

Aydın, “Tabir-i caizse Beykoz bana ikinci baharı yaşatıyor. 20 yıl Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra yeniden Belediye Başkanı olmak zor bir olay, ciddi anlamda motivasyon oluşuyor. Oturumların tamamına katılamadım. Aynı anda iki oturum yapılıyordu. Katılamadıklarımı da izleyeceğim. Bu konuşmalar kitap haline de getirilecek. Ne yaptık ne yapmak istiyoruz? Beykoz ile ilgili bilgiye sahip olmak istiyoruz.” diye konuştu.

“Büyük bir sorumluluğumuz var”

Beykoz neresidir, ne zamandan beri yaşam var, potansiyeli ve tecrübesi nedir? Sorularına yanıt aradıklarını dile getiren Murat Aydın, “Bu bilgilere ulaşmak için biz bunu düşündük. Kısmen o bilgilere ulaştık. Birçok bilgiyi de revize etme zorunluluğu ortaya çıktı. Potansiyeli olan bir yer. Özellikle Beykoz’a hizmet eden kamu yöneticileri, diğer birimleri, belediyesi, STK’ları ve neticede burada yaşayanlar gerçekten üzerlerinde büyük yük taşıyorlar. Büyük bir sorumluluğumuz var. Büyük bir yük taşıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Beykoz’un Türkiye’ye lokomotif olabilecek bir kent olduğunu dile getiren Aydın, bu sorumlulukla çalışacaklarını söyledi.

Aydın şunları söyledi:

Yeni ufuklar açacak olan bir yer, onun sorumluluğuyla gayretle çalışmamız lazım. Bu işlerin içerisinde de Beykoz’un kendini görmesi gerekiyor. Birlikte adım atılması gerekiyor. Toplumsal hafıza, tarihi hafızayla birleşecek. İstanbul’un ilk beş belediyesinden birisi Beykoz’dur. Sempozyumla birlikte bunu da resmi belgelerle ortaya koyduk. Resmen atanmış ilk belediye başkanımız İzzetlû Bedri Bey'dir. İzzetlû ibaresinden Bedri Bey'in önemli bir bürokrat olduğunu da anlıyoruz. 1868 tarihli Dersaadet İdare-i Belediyye Nizamnamesi ile Beykoz Belediyemiz hukuken kurulmuştur.”

Coşkun, katılan akademisyenler adına ‘100 Yıl Önce Yapılan İpek Zemin Beykoz Haritası’nı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a hediye edildi.

Aydın, Beykoz Sempozyumu 2020’nin gelecek sene Kasım ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kapanış oturumunun ardından çektirilen hatıra fotoğrafıyla Beykoz Sempozyumu 2019 sona erdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz