Beykoz Belediye Meclisi TBMM gibi

  • Güncelleme: 26.10.2013 00:11
  • Okunma: 7840 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi’nin yatırım, hizmet ve müdürlük harcama kalemlerini içeren 2014 yılı bütçesi ve 2014 yılı mali performans programı belediye meclisince görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.
Beykoz Belediye Meclisi TBMM gibi

Beykoz Belediyesi 2014 yılı Bütçegörüşmeleri meclis salonunda yapıldı. Büyük tartışmalara ve önemli açıklamalara sahne olan oturuma Başkan Çelikbilek’in sakin ama son derece etkili üslubu damga vurdu.

Oturumu AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile tam kadro takip ederken, CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ve bazı yönetim kurulu üyeleri de oturumun ilk bölümünü takip etti.

Gündem dışı tekliflerin görüşülmesinin ardından performans değerlendirme raporu ve 2014 yılı bütçesi gündeme alındı. Bütçe Komisyonu Başkanı Salim Öztürk’ün Performans Değerlendirme Raporunu okumasının ardından önce CHP Grubu’ndan ve sonra da AK Parti Grubu’ndan lehte ve aleyhte görüşler belirtildi.

Aleyhte görüşlerin belirtildiği bölümde görüş belirten CHP Meclis Üyelerinin tavrı salonda adeta soğuk duş etkisi yaptı. AK Parti ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i eleştirirken takınılan tavır seviyesizlik olarak nitelendirilirken başta Nihat Arıcan olmak üzere Hayrullah Usta ve Halit Kılıç bu tutumlarından dolayı Muharrem Kaşıtoğlu ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından çok sert bir şekilde eleştirildi.

CHP Grubu adına söz alan Nihat Arıcan, Dost Beykoz’un hazırlayıp sunduğu ve Mavi Karadeniz TV’de yayınlanan Başkanla Özel adlı TV Programını da aynı üslupla eleştirdi. Arıcan bu program için “danışıklı dövüş” ifadelerini kullanırken akıllara bu programın hemen ertesi günü CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen ve TV’de yayınlanan Taslak Bütçe Metni üzerinden hazırlanan başarısız basın açıklamasını getirdi. Hatırlanacağı üzere o basın toplantısında Beykoz Basınına açık bir sansür uygulanmış ve hakaret edilmişti. Arıca programda konuşulan konuların gerçeği yansıtmadığını da iddia etti.

Taslak çalışma üzerinden eleştiri şaşkınlığa yol açtı

Performans Raporuna yönelik ilk eleştirileri CHP Grubu adına Halit Kılıç, Nihat Arıcan ve Hayrullah Usta dile getirdi. Halit Kılıç’ın eleştirilerini taslak metin üzerinden yapması tartışmalara yol açarken Nihat Arıcan’ın yakışıksız üslubu salondaki elektriğin yükselmesine yol açtı. Arıcan bir taraftan “biz size karşı saygılı ve nazik davranıyoruz” derken, bir taraftan da hakaret ve saygısı ifadelerle eleştirilerine devam etti.

Öte yandan CHP’li meclis üyelerinin raporun son hali önlerinde olduğu halde onun üzerinden değil de taslak metin üzerinden açıklamalar yapmasının sebebi anlaşılamadı.

“Önünüzdeki rapora bile bakmıyorsunuz!”

Bütçe Komisyonu Başkanı Salim Öztürk Komisyon Başkanı olarak bu yanlışlığı düzeltmek için ne kadar uğraşsa da CHP Grubu taslak metin üzerinden eleştirilerini ısrarla devam ettirdiler. Öztürk, “değerli arkadaşlar bütçe uzmanlık isteyen ve öyle 3-5 günde hazırlanacak bir çalışma değildir. Biz bu çalışmaya aylarımızı verdik. Sizlerden ricam uzmanlık isteyen bu çalışma hakkında daha dikkatli araştırma yapmanızdır. Halit Kılıç arkadaşımız taslak metin üzerindeki çalışmaları almış eline kürsüden eleştiriyor. Allah aşkına rapor elinizde duruyor Halit Beyin eleştirdiği kalemlerden bir tanesi bile o raporda yok. Maalesef CHP Grubunun kendi aralarındaki kopukluğu burada çok net bir şekilde görmüş olduk. CHP’de meslek mensubu olan arkadaşlarımızın bu raporların ne olduğunu çok iyi bilmesi gerekirdi. Neden doğruları görmekte bu kadar zorlanıyorsunuz? En basit örneği; bilgi işlem arşiv depolama ile ilgili ayrılacak bütçe taslak metinde 2,5 milyon TL. Arkadaşlar adı üzerinde; bu taslak metin. Hâlbuki bu gün görüştüğümüz rapor bu taslak metnin son halidir. Ve bilgi işlem arşiv depolama ile ilgili kalemin 2,5 milyon TL değil, 150 bin TL olduğunu eğer rapora bakarsanız göreceksiniz. Önünüzdeki rapora bile bakmıyorsunuz!”cümleleriyle, raporla ilgili eleştirilerin maksatlı ve yalan olduğunu ifade etti.   

AK Parti adına Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ve İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu görüş bildirirken Nevin Çalışkan Beykoz Belediyesi’nin geçen 4,5 yılda yaptığı hizmetlerin takdire şayan olduğunu belirtti.

Kaşıtoğlu, “sizin hayallerinizin bittiği yerde bizim gerçeklerimiz başlar!”

İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu CHP Grubu’na oldukça sert çıktı. Kaşıtoğlu, “CHP adına söz alan meclis üyesi arkadaşlarımız bir taraftan biz kibarız, kimseyi incitmek istemeyiz diyorlar, bir taraftan da hakaret etmekten geri durmuyorlar. Söz alan CHP üyelerine bakıyorum da bütün konuşmaları boyunca demogojinin kralını yaptılar. Nihat beyin ve CHP İlçe Başkanı’nın bir süre önce yaptığı basın toplantısında bütçeyle ilgili yaptıkları açıklamaları dinliyorum da Rahmetli Uğur Mumcu’nun çok önemli bir sözü geldi aklıma. Rahmetli Mumcu “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar” demişti işte tam da bu durumu anlatıyor bu sözler. Bu arkadaşlarımızın bilgisi yok ama sürekli konuşmaktan da geri durmuyorlar. Düşünebiliyor musunuz, Fen İşleri Müdürlüğü’nün bütçesini eleştiriyorlar ve diyorlar ki Fen İşleri Bütçesi gerçekleşmemiş,  % 60’ta kalmış diyorlar. Eline dizine dursun! Yapılan çalışmalara bakınca bütçenin % 100 gerçekleştiğini görüyoruz. Gerçekleşmeyen kısmı kanunen ayrılması gereken yıkım kalemine ayrılan bütçe. Yani bu belediyeyi yıkım yapmamakla mı suçluyorsunuz? Bu nasıl bir bakış açısı.” cümleleriyle CHP Grubu’nu eleştirdi.

Dost Beykoz’un TV Programı Meclis Gündeminde

İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu konuşmasına CHP Meclis Üyesi Nihat Arıcan’ın Mavi Karadeniz TV’deki Başkan’la Özel adlı TV Programını eleştiren sözlerine cevap vererek devam etti. Kaşıtoğlu, “Nihat Bey konuşmasında diyor ki Başkan TV programında danışıklı dövüş yaptı, basın böyle olmamalı, özgür olmalı. Gördük sizin özgür basınınızı; geçen hafta düzenlediğiniz basın toplantısında basın mensuplarını kısıtlamış, soru sormak özgürlüklerini elinden almış, üstüne üstlük bir de aşağılamıştınız. Yani kusura bakmayın ama basın etiğinden ve basına yaklaşımdan en son bahsedecek olan sizlersiniz. Yine dün akşam hem bir basın mensubu olarak ve hem de Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı olarak CHP İlçe Merkezi’nde yaşanan ve basın mensuplarının fiili saldırıya maruz kaldığı olaydan dolayı sizleri kınıyorum.” dedi.

CHP Grubu’ndan gelen itiraz sesleri üzerine Kaşıtoğlu konuşmasına kısa bir süre ara verdikten sonra Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer’in uyarısıyla sözlerine şöyle devam etti; “pedagojik eğitim alanlar iyi bilir. Bir çocuğun en hırçın olduğu an oyuncağının elinden alındığı andır. 2-B ve mülkiyet oyuncağınızı AK Parti eklinizden aldı ve siz bunun için bu kadar saldırgansınız. Ben basın mensuplarını kendilerini korumaya davet ediyorum.”

“İki önemli hizmetten dolayı ilerde Başkan’ın heykeli dikilecek.”

İBB Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu konuşmasının son bölümünde Başkan Çelikbilek’e yöneltilen eleştirilere değindi. Kaşıtoğlu “hiçbir şey yapmadı diye eleştirdiğiniz Belediye Başkanımızın sizin iddia ettiğiniz gibi, temel belediyecilik hizmetlerini dahi yapmadığını kabul etsek bile 2 önemli sorunu çözdü ki bu iki sorunun çözümünden dolayı ilerde bu insanlar onun heykelini dikecekler. Bu sorunlar 2-B ve mülkiyet sorunu. Sizin gündeminize 2012’de gelen bu sorun AK Parti’nin gündeminde 2002’den beri var. Sizlerin engellemeleriyle bu kadar uzadı. Kanunun için bu insanları hak sahibi olarak koyan AK Parti hükümetiyken siz bu insanlara işgalci gözüyle baktınız ve her ortamda işgalci olduklarını ifade ettiniz. Kimseyi kandırmayın! Bu sorunu çözdüğümüzde, milli emlakten devrine bu mecliste ilk karşı çıkan siz oldunuz.” Cümleleriyle CHP Grubu’na eleştirilerine devam ederken konuşması muhalefet sıralarından yükselen itiraz sesleriyle sık sık kesildi.

“Beykoz’un önündeki en büyük engel CHP’dir!”

Kaşıtoğlu CHP’nin Beykoz’a yapılan her proje ve hizmeti baltalamak için çaba harcadığını iddia ederek şu ifadeleri kullandı; “ Vatandaşın kutsalları üzerinden siyaset yapan sizsiniz. Beykoz’da 10 bin bina yıkılacak diyerek kaos oluşturmaya çalışan sizlersiniz. Tepeüstü Hastanesinin peşkeş çekilip yerine otel yapılacağını söyleyen de sizsiniz! Kimin samimi olduğunu bu halk görüyor ve takdir ediyor. kimse kimseyi kandırmasın. Başkanımızın yaptığı ikinci en önemli hizmet Tarihi Kışla karşılığında İBB’den aldığı ağırlıklı olarak Çiğdem ve Çubuklu’daki 197 adet İBB Parselidir. Yaklaşık 2300 aile bu sayede tapularına kavuşacak ki, bu bile başlı başına çok önemli bir hizmettir. İnsanlar resmen Emlak İstimlâk Müdürlüğü önünde tapularını almak için izdiham oluşturmuşlar. Siz şimdi bu hizmetleri görmeyeceksiniz ve halen daha acımasızca eleştireceksiniz. Yahu bir kere de teşekkür edin. İnsanlarımızın çok uygun şartlarda tapu sahibi olması sizleri neden rahatsız ediyor? Beykoz’a üniversite gelmesi, mülkiyet sorununun halledilmesi sizleri neden rahatsız ediyor? Utanmadan çıkmış burada konuşma yapacak olan Başkanımız için ‘hikâye anlatacaksınız’ diyorsunuz; yazıklar olsun size! Kimin ne olduğunu bu halk artık çok iyi biliyor beyler! Beykoz’a Alman Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi’nin gelmesine karşı çıkacaksın, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bunu engellemek için girişimde bulunacaksın, ondan sonra Beykoz’a gelip ‘gelişimden’ bahsedecek ve AK Parti’yi eleştirerek oy isteyeceksin. Böyle bir siyasi anlayış olabilir mi? Bunu da Beykozlu vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum.”

Kaşıtoğlu’nun konuşmasını bitirmesiyle salonda tepkiler çoğalırken Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer ortamı sakinleştirmek için uzun süre çabaladı.

AK Parti Grubu adına diğer bir konuşmacı olarak Nevzat Oral kürsüye geldi. Oral Muhalefet Partisi CHP’yi üslubundan dolayı uyarırken, Meclis çatısı altında bu kadar hırçın olmanın doğru olmadığını belirtti. Oral 2-B ve mülkiyet konularında yapılan çalışmalara da değinirken CHP’nin sürecin her aşamasında engelleyen ve yargıya taşıyan olduğunu belirtti. Oral“yeterli araştırma ve inceleme yapmadan, gerçekler gün gibi ortadayken bunları farklıymış gibi anlatmak siyasi etikle bağdaşmıyor2-B konusunda her zaman iktidarın yanında olduk diyorlar. Daha 2009’da Hakkı Suha Okay ve Kemal Anadol Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak yasayı iptal ettirmeye çalışmıştı. Bunu unutmuş olamazsınız” dedi.

Başkan Çelikbilek sert çıktı; “Edebinizi aşmayın!”

Konuşmaların ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek kürsüye geldi. Başkan Çelikbilek CHP adına açıklama yapan meclis üyelerine yönelik olarak şu açıklamaları yaptı,“bir taraftan geleceksiniz, abi, arkadaş diyeceksiniz ama öbür taraftan da iğnelemeye, hakaret etmeye devam edeceksiniz. Kibarlık maskesi altında farklı bir yüzünüz var sizin. Burada edebinizi aşmayın, gerek yok. Bizim anlayışımız da buna müsaade etmez. Cenazelerimiz de ortak, düğünlerimiz de ortak. Burada beraber yaşıyoruz. Bir taraftan biz arkadaşlarımızı seviyoruz, Beykoz’u seviyoruz diyeceksiniz bir taraftan da mahkeme kapılarında yatacaksınız, insanlara zulmedeceksiniz. 58 arkadaşınızı mahkeme kapılarına göndereceksiniz, arkadaşlarınızı suçlu gibi mahkeme koridorlarında süründüreceksiniz.”

“Beykoz’a bugüne kadar ne dikilmişse biz diktik!”

“Beykoz’a bu güne kadar hangi hizmet gelmişse bunu bu kadrolar yerine getirmiştir. Ne zamanki kazara öyle sizler gelip ortalığı berbat etmişseniz hemen ardından Beykoz halkı bizi göreve getirdi ve toparlamak bize kaldı. Sizin bu güne kadar bu Beykoz’a diktiğiniz bir şey yok. Bu güne kadar bu Beykoz ne dikilmişse biz diktik. Nerede yol yapılmışsa biz yaptık. Nerede bir kültür merkezi, hizmet binası yapılmışsa biz yaptık. Biz burada sizlerle birlikte çalışmak için çok gayret sarf ettik ama siz konuşanlar nasıl bir sıkıntınız varsa grubunuzdaki arkadaşlarınız bile sizi komisyonlarda görev yapmaya uygun görmedi. Çıkmış buradan hala konuşuyorsunuz!”

 “Siz işçileri dama çıkarmayı marifet sayarsınız!”

“Siz işçileri dama çıkarmayı marifet sayan bir anlayıştan geliyorsunuz. Bugüne kadar ne ben ne de Muharrem Bey siyasi görüşünden dolayı bir Allah’ın kulunu işten atmadık. Bu size mahsus bir tavırdır. Bunu bu işçi kardeşlerim iyi hatırlasın. Eğer halen daha bu işçi kardeşlerimiz arasında sol düşüncede olup ‘bunlar bizim haklarımızı korur’ diyorlarsa şaşarım ben onların aklına. 1999’da 112 işçimiz bu Belediyede siyasi görüşünden dolayı işten atılmıştır. 112 insanımız sokağa döküldü, aç susuz bırakıldı. Bu güne kadar hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Biz insanların ekmeğiyle oynayan bir anlayışa sahip değiliz. Kimseyi kendi görüşünün dışında bir sendikaya üye olmaya zorlamadık. Bu yüzden sakın ha bize işçi hakları konusunda ahkâm kesmeye çalışmayın.

“2015 bütçesi en az 400-500 milyon olacak”

Yaptığınızı bilmiyorsanız, bildiğinizi gördüğünüzü anlamıyorsanız bizim sizinle ortak bir noktada buluşma şansımız olamaz ki. Bizleri mahkeme yollarına siz çıkardınız yahu. Aranızdan bir arkadaşınız elinde bir fotoğraf makinesiyle belediye binasının bile fotoğrafını çekip mahkemeye vermiştir. Bu arkadaşınız resmi yapılan binaların bile fotoğraflarını çekmiş mahkemelere vermiştir, sonra ne hikmetse verdiği dilekçeleri geri almıştır. Biz sizinle ne paylaşabiliriz ki! Biz 2-B konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. 2015 yılı bütçesini inşallah önümüzdeki yıl burada konuştuğumuzda aranızdan burada olan olursa çok şaşıracaksınız. 203 milyonluk bütçenin en az 400-500 milyon TL olduğunu ve net bütçe olduğunu göreceksiniz. 2/B ve tapu satışlarından elde edilen gelir belediyenin kasasına girecek. 2/B Beykoz için bir devrimdir. Bu imkânı Beykoz’a biz kazandırdık, bununla da gurur duyuyoruz.”

Sadece ilçeye hizmet etmek için çalıştık, başka hesapların peşinde koşmadık.  Beykoz’a bir bakın hizmet binasından sağlık ocağına yollarından kültür merkezlerine ve bir kaçı hariç muhtarlık binaları kadar hepsi bizim dönemimizde yapılmıştır. 1999 yılında ilçeye pırıl pırıl bir kültür merkezi kazandırdık yeniden seçildiğimde bir harabeyle karşılaştım. Bu dönem kültür merkezimizi de yenileyerek güzel ve ilçeye yaraşır hale getirdik.”

“Doğal sit Beykoz’a sizden mirastır”

Konuşmasının devamında 2/B konusunda çok ciddi adımlar attıklarını vurgulayan Başkan Çelikbilek: “Muhalefet mensupları 2/B konusunda bizim yanımızda olduklarını iddia ediyorlar. Şayet yanımızda olsalardı 1987’de Rüzgarlıbahçe’ye verilen tapu tahsislerinin iptali ve 2/B yasasının iptali için anayasa mahkemesine gitmezlerdi. 1995 yılında ilan edilen doğal SİT’in altında muhalefetin imzası var.  Bir kuyuya taş atıldı halen çıkarılamıyor. İnşallah bu taşı da biz çıkaracağız ve Beykoz halkının yüzünü güldüreceğiz” diyerek süreci aktardı.    

2 bin 300 aileye tapu

Beykoz’un belediye olduğu 1984 yılından bu güne kadar başkanlık dönemlerine göre tapu çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Çelikbilek Tarihi Kışla Binası’na karşı İBB’den devir alınan 197 adet parselde yaşayan 2 bin 300 kişiye tapu verme çalışmalarının başladığını söyledi. Çelikbilek bu güne kadar vakıflardan takas yoluyla 347 kişiye, belediyeye ait parsellerde de 40 kişiye tapularını verdiklerini belirterek tapulandırma çalışmalarının büyük bir hızla devam edeceğini ifade etti.

2-B tapuları Gümüşsuyu’ndan başlayacak

Bölgede bulunan toplam 18 bin 795 adet 2/B parselinin belediyeye devri konusunda kararın alındığını vurgulayan Başkan Çelikbilek, milli emlak müdürlüğündeki çalışmaların bitmesiyle ilk etapta Gümüşsuyu Mahallesi’ndeki parsellerin devrinin sağlanacağını ve bu tapuların hak sahiplerine Nisan 2014 yılına kadar verileceğini müjdeledi.

Karlıtepe İhaleye Çıktı

Projelerin yavaş ilerlediği eleştirilere de yanıt veren Başkan Çelikbilek Beykoz’u bağlayan doğal SİT alanı, öngörünüm gibi kanunlar ve kurullar nedeniyle projelerin uygulama aşamasının ilçemiz için oldukça uzun sürdüğünü ve bunları tüm Beykoz halkının bilmesi gerektiğini söyledi.   

Bu engellerin aşılması halinde projelerin anında uygulamaya geçeceğini halkımızın bilmesini istediğini belirten Başkan Çelikbilek bazı projeler ve gelinen aşamalar hakkında bilgi verdi.“Karlıtepe’de tüm alanı temizledik, su kuyularını açtık, alanının tel örgüsünü tamamladık, projesini ihaleye çıkardık.  Burayı aynı anda 15 bin insan kullanacak. Kılıçlı’ya bölgeye zenginlik katacak bir film platosunu kuruyoruz. Bir kısım binalar tamamlandı. Burayı 5 yıllığına Büyükşehir’e kiraya verdik. 5 yılın sonunda binalarıyla burayı biz alacağız.” şeklinde konuştu.  

Nikâh Sarayı 2014’de tamam

Nikah Sarayı’nın da ihaleye çıktığını söyleyen Çelikbilek projeyle ilgili şunları söyledi:“Belediye atölye garajların olduğu alana ilçeye yaraşır bir nikâh sarayı inşa edeceğiz, bu projemizde ihaleye çıktı. İnşallah 2014’te tamamlanacak. Hem de kasamızdan beş kuruş çıkmayacak. İlk defa arama kurtarma birimi kuruyoruz. Kaymakdonduran mesire alanını da ilçeye kazandırdık.  TODEM’i kurduk. Beykoz’a 200’ün üzerinde merdiven yaptık. Ocak ayında inşallah yeni merdivenlerin yapımına başlayacağız.”

Başkan Çelikbilek bütçe konuşmasında 15 bin m² alanı kapsayan Çubuklu-Kanlıca sahil şeridi düzenlemesiyle ilgili tanıtım filmini de paylaştı. 

Beykoz tasarım atölyesi kuruluyor

Beykoz’un planlı bir kent estetiğine kavuşması için tasarım atölyesi kuracaklarını da söyleyen Başkan Çelikbilek şöyle dedi: “Beykoz’u Beykozlular tasarlayacak. Bu atölyede şehir plancıları, mimarlar ilçe sakinleriyle birlikte çalışacak ve üretecek.”

 “Fotoğraftaki çocuğun erkek olduğunu öğrenince çuvalladılar”

Son günlerde basında belediyenin kullandığı bir afişte yer alan “türbanlı bebek” haberine de değinen Başkan Çelikbilek: “Yöre pikniğinde annesinin evladını güneşten korumak için kullandığı bezi belediye başkanını ve AK Parti’yi yıpratmak için utanmadan kullandılar. Bu fotoğrafta ne var Allah aşkına. % 99’u Müslüman olan bir ülkede bu fotoğraf nede yadırganıyor. Bunu haber yapıp sütunlarına taşıyan gazeteler, bunlar gazete olamaz! Bunu bu gazetelere servis edenler, bunlar da insan olamaz. O kadar sapıklaştılar ki efendim biz anne karnındaki bebeğe yani fetusa türban giydirecekmişiz. Anne karnındaki bebeğe müdahale edecekmişiz ve bebek doğduğunda başörtülü doğacakmış. Ve ben bunu yaparak oy toplayacakmışım. Yahu o fotoğraftaki çocuk kız çocuğu değil ki! Erkek çocuğu. Bunu öğrenince çuvalladılar ama bunlarda kızaracak yüz de yok. Bu sapık düşünceyi toplumun vicdanına havale ediyorum.” dedi.

Başkan Çelikbilek konuşmasının sonunda bütçenin hazırlanmasında emeği geçen tüm personele ve meclis üyelerine teşekkür ederek, yeni mali yılın ilçeye hayırlı olmasını temenni etti.

Bütçe kararnamesinin meclis divan kâtipliğince okunmasının ardından bütçe başlıkları tek tek oylamaya sunuldu ve 2014 yılı hizmetlerini içeren bütçe oy çokluğuyla kabul edildi. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz